Spis treści:
Odstraszacz kun i gryzoni to grupa urządzeń generujących ultradźwięki, które są szczególnie uciążliwe dla tych zwierząt. W ten sposób skutecznie odstraszają szkodniki.
Szkodliwe działanie kun i gryzoni
Grupa zwierząt łasicowatych (zaliczamy do nich kuny), choć żyje dziko, często zapuszcza się w pobliże gospodarstw domowych. Niestety działalność kun jest szkodliwa, ponieważ polują one na zwierzęta gospodarcze (m.in. drób) oraz zagnieżdżają się na strychach, czyniąc straty. Kolejnym problemem są szkody związane z przegryzaniem instalacji elektrycznych (domowych i samochodowych). Kuny często wchodzą pod maskę samochodu i przegryzają nie tylko kable elektryczne, ale również przewody zapłonowe, hamulcowe i chłodnicze.
Nawet z pozoru niewielkie uszkodzenia mogą przyczynić się do poważnych sytuacji na drodze, zagrażających życiu i zdrowiu kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Odstraszacz kun – podstawowe informacje
Aby uchronić się przed szkodliwym działaniem kun i gryzoni, warto wypróbować odstraszacze elektryczne, których sposób działania polega na emitowaniu ultradźwięków. Kuny są znane z bardzo wrażliwego słuchu. Producenci urządzeń odstraszających zwierzęta łasicowate stosują specjalnie wyselekcjonowane ultradźwięki, które są szczególnie drażniące dla kun. Emitowanie głośnych ultradźwięków charakteryzujących się odpowiednią częstotliwości, jest skutecznym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem łasicowatych.
Skuteczny zasięg działania odstraszacza kun jest zależny od konkretnego producenta i modelu urządzenia. Wybrane sprzęty obejmują zasięgiem działania kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset metrów kwadratowych. Niektóre odstraszacze kun mają skuteczny zasięg działania wynoszący 1000 ㎡ lub nawet 2000 ㎡. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się na otwartych terenach.
Parametry techniczne odstraszaczy kun
Urządzenia przeznaczone do odstraszania kun mogą być wyposażone w jeden lub kilka głośników (np. piezoelektrycznych). Dzięki energooszczędnemu generatorowi ultradźwięków, odstraszacze wymagają niewielkiej ilości energii do działania. Niski pobór jest szczególnie ważny w przypadku urządzeń przeznaczonych do ciągłej pracy.
Ponadto wybrane modele są wyposażone w moduł odpowiedzialny za automatyczne zmiany częstotliwości generowanych ultradźwięków. Dlaczego jest on taki ważny? Permanentne emitowanie ultradźwięków charakteryzujących się taką samą częstotliwością może przyzwyczaić zwierzęta i co za tym idzie, obniżyć efektywność działania sprzętu.
Następnym istotnym parametrem technicznym odstraszaczy kun jest zakres temperatury roboczej. W przypadku urządzeń montowanych wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, nie jest on aż tak ważny, jak w przypadku odstraszaczy wykorzystywanych na zewnątrz. Warto szukać modeli wyróżniających się jak najszerszym zakresem temperatury roboczej, np. od -30°C do +70°C. Urządzenia tego typu zapewniają stabilne i niezawodne działanie zarówno w upalne lata, jak i podczas mroźnych zim.
Pozostałe parametry odstraszaczy
Odstraszacze kun przeznaczone do użytku na zewnątrz powinny wyróżniać się odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym przykładem są urządzenia wyposażone w obudowę z klasą szczelności IP65 (lub wyższą). Odstraszacze tego typu są zabezpieczone nie tylko przed wilgocią i zanieczyszczeniami, ale również przed dostępem do części niebezpiecznych przy użyciu drutu.
Odstraszacze kun mogą być zasilane sieciowo bezpośrednio z domowej instalacji elektrycznej 230 V AC lub z instalacji samochodowej 12 V. Montując urządzenie w samochodzie (np. pod maską), należy wybrać miejsce nienarażone na działanie wysokiej temperatury. Dodatkowo nie wolno instalować odstraszacza na elementach ruchomych.
Kolejnym kluczowym parametrem technicznym urządzeń przeznaczonych do odstraszania zwierząt łasicowatych jest wspomniany pobór prądu. Najczęściej spotykane sprzęty tego typu mają zapotrzebowanie na energię rzędu kilkudziesięciu miliamperów (np. 30 mA). Czytając opis odstraszaczy, warto zwrócić szczególną uwagę na średnicę głośników. Dobrym wyborem są modele, których średnica głośników jest większa lub równa 40 mm.
Kąt działania i wymiary fizyczne odstraszaczy kun
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na kąt działania urządzenia. Im jest większy, tym odstraszacz charakteryzuje się bardziej dookólnym działaniem. Ostatnim parametrem są wymiary fizyczne. Odstraszacz kun to przeważnie kompaktowe urządzenie, którego szerokość, wysokość i głębokość nie przekraczają 10 cm. Wybrani producenci oferują komplety składające się nie tylko z głównego urządzenia i zasilacza, ale również z dodatkowych akcesoriów montażowych.
Niektóre odstraszacze generują nie tylko ultradźwięki, ale również sygnały optyczne. Wbudowane diody LED emitują ostre, oślepiające światło, które w połączeniu z uciążliwymi dźwiękami skutecznie odstrasza zwierzęta łasicowate.
Zalety odstraszaczy zwierząt
Odstraszacz kun, pomimo generowania bardzo nieprzyjemnych dźwięków, jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt. Zasada działania urządzeń tego typu polega na zniechęceniu łasicowatych do przebywania na danym obszarze (w zasięgu działania sprzętu). W trakcie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na brak zakłóceń radioodbiorników i sprzętów elektronicznych w zasięgu działania odstraszacza kun. Większość modeli dostępnych na rynku nie działa odstraszająco na psy i koty.
Odstraszacz kun – zastosowanie
Urządzenia przeznaczone do odstraszania zwierząt (w tym kun) są montowane w samochodach, w garażach i na parkingach. Kolejnymi miejscami montażu są strychy, domy letniskowe, ogrody, magazyny i budynki gospodarcze. Sieciowe odstraszanie kun doskonale sprawdza się w ogrodach, sadach i w sklepach spożywczych.
Gdzie jeszcze można spotkać sprzęty tego typu? Przede wszystkim w miejscach użyteczności publicznej. Odstraszacze nie tylko eliminują szkodliwe działanie łasicowatych, ale również przyczyniają się do łatwiejszego utrzymania czystości w miejscach ogólnodostępnych.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.