Spis treści:
Rok 2020 za nami! Według niektórych szkoda, że w ogóle miał miejsce. Kłopoty z pandemią, zakaz wstępu do lasu i co najmniej kilka mało przyjemnych wydarzeń… Dla nas rok 2020 oznaczał przede wszystkim wzmożoną pracę nad tym, aby Wasze zamówienia docierały zawsze na czas. Wśród rosnącej liczby przesyłek kilka spośród produktów wysunęło się na prowadzenie jako bestsellery. Oto czas podsumowania! Jakie były hity wśród produktów dla elektroników i robotyków w 2020?
Raspberry Pi 8 GB dla elektronika i programisty
Cena minikomputera: od ok. 390 zł
Cena zestawów: od ok. 479 zł
Premiera Raspberry Pi 8 GB nadeszła późną wiosną. Może nie było tym, czego najbardziej oczekiwała społeczność fanów najpopularniejszego minikomputera na świecie, ale zwiększona pamięć RAM również okazała się hitem. Zamówione sztuki rozeszły się i bardzo szybko musieliśmy uzupełnić asortyment, aby sprostać zapotrzebowaniu.
Dotychczas mogliśmy cieszyć się wersjami 2 GB i 4 GB. W Raspberry Pi 8 GB do dyspozycji pozostaje chipset Broadcom BCM2711 z 64-bitowym rdzeniem Quad-core ARM-8 Cortex-A72 CPU, taktowany 1,5 GHz, który zapewnia więcej mocy obliczeniowej niż poprzednie modele Raspberry Pi, 2 złącza microHDMI, 2 złącza USB 3.0, prędkość Ethernet do 1000 Mbit/s i Bluetooth 5.0.
Minikomputer i zestawy są dostępne w wersjach:
- Zestaw z Raspberry Pi 4B WiFi 8GB RAM + 32GB microSD + akcesoria
- Zestaw z Raspberry Pi 4B WiFi 8GB RAM + 32GB microSD + akcesoria – obudowa z dwoma wentylatorami
- Zestaw z Raspberry Pi 4B WiFi 8GB RAM + 32GB microSD + oficjalne akcesoria
- FORBOT – zestaw edukacyjny z Raspberry Pi 4B 8GB + 32GB microSD + kurs ON-LINE
- Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 8GB RAM 1,5GHz
Raspberry Pi 400 dla elektronika i programisty
Hit Raspberry Pi 400 zyskał popularność nie tylko w Botland, ale i na całym świecie. Ożyły media społecznościowe i fora. Znana z tajemniczości Fundacja Raspberry Pi długo trzymała wszystkich w niepewności, zanim zdecydowała się podać szczegóły o swojej niespodziance. I taką też niespodzianką, zwłaszcza dla fanów Atari, okazała się być czterysetka. Zanim komputery w klawiaturze mogły dotrzeć do Was wszystkich, spod naszych klawiatur wyszły słowa skruchy, że nie mamy ich aż tyle i wciąż czekamy na dostawy. Ale Raspberry Pi 400 już są!
Wygląd urządzenia nawiązuje do komputera Commodore 64. Procesor Raspberry Pi 400 to czterordzeniowy Broadcom BCM2711 z rdzeniem ARM Cortex A72 o taktowaniu 1,8 GHz. Zastosowano układ graficzny VideoCore VI graphic, 4 GB pamięci RAM, WiFi 2,4 GHz / 5 GHz i Bluetooth 5,0. Komputer posiada gniazdo Gigabit Ethernet, dwa porty USB 3.0, jeden port USB 2.0, dwa porty microHDMI oraz 40-pinowe GPIO. Obraz i dźwięk przesyłane są w rozdzielczości do 4 k i 60 klatek na sekundę.
Do wyboru sam minikomputer lub zestaw.
- Raspberry Pi 400 US WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,8GHz
- Zestaw z Raspberry Pi 400 US WiFi 4GB RAM 1,8GHz + oficjalne akcesoria
Drukarki 3D dla każdego
Drukarki 3D szły u nas jak świeże bułe… drukarki. I to właściwie przez cały rok. Okazały się hitem czasu pandemii, który przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit, a nas, fanów druku przestrzennego, niezmiernie to cieszy. Największą popularnością cieszyły się Creality, Snapmaker, czyli owa świeża bułeczka, która dołączyła do grona bestsellerów dość późno ze swoją premierą), Prusa oraz Flashforge. Równie bardzo cieszy fakt, że w ślad za drukarkami pojawiały się kolejne rodzaje filamentów.
Druk 3D już dawno przestał być technologią tajemniczą – trzecia radość w tym wszystkim to rosnąca popularność branży, która pozwala spróbować swoich sił również nowym użytkownikom bez fachowej wiedzy. Wiele drukarek nadaje się idealnie do pracy z dziećmi. Przekrój cenowy i przekrój możliwości są naprawdę szerokie, bo druk 3D sprawdzi się w zastosowaniach przemysłowych, medycznych i domowych z równą niezawodnością. Aby się przekonać… trzeba spróbować.
Microbit v2 dla dzieci
Cena: od 96 zł
Microbit (również: Micro:bit, micro:bit) to właściwie mikroświat. Mamy tutaj na myśli również cieszącą się niesłabnącą popularnością w Wielkiej Brytanii pierwszą wersję platformy edukacyjnej. Akcesoria i dodatki wciąż pozwalają uzupełnić Micro:bit o niezliczone funkcjonalności. Producent zadbał o to, aby problemów z kompatybilnością nie było również w wersji v2. My natomiast, oprócz wybrania samej płytki, zdecydowaliśmy się na Micro:bita w zestawach przygotowanych idealnie do potrzeb szkół państwowych i prywatnych. Docenią go najmłodsi użytkownicy i nie tylko.
Pierwsza wersja micro:bit nie odeszła wraz z premierą V2 w zapomnienie. Dokonując wyboru warto zastanowić się: których funkcji tak naprawdę potrzebuję? W dodatku cała kompatybilność, o którą zadbało BBC i wysiłki w kierunku zadowolenia już dużej społeczności micro:bita sprawiają, że pierwsze wydanie jest nadal świetne i nie trzeba bać się o jego aktualność. Nowe urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby było w pełni znane każdemu, kto korzystał z pierwszego. Jest ono tej samej wielkości i kształtu, wygląda bardzo podobnie i działa w ten sam sposób. Nie oznacza to, że nowi użytkownicy będą mieli kłopot z jego obsługą, bo Microbit v2 z całą pewnością jest newbie-friendly. Każdy program, który może być uruchomiony na micro:bit w wersji 1 może być „zrekonstruowany” tak, aby działał na najnowszej wersji.
FORBOT – kurs podstaw elektroniki, poziom II – książka
O walorach publikacji FORBOT pisaliśmy już dla Was niejednokrotnie. Tradycyjne, książkowe wydanie poziomu II to kontynuacja popularnego kursu podstaw elektroniki, dzięki któremu dosłownie każdy może wejść w jej świat.
To jednak także omówienie zupełnie nowych elementów elektronicznych, dzięki którym możliwe jest wykonanie trudniejszych projektów praktycznych. Zawartość książki merytorycznie i metodologicznie pokrywa się z kursem internetowym – teraz możemy uczyć się z kartki mając pod ręką wszystkie materiały dodatkowe i dołączone ćwiczenia. Przyciski tact switch, drgania styków, diody RGB, wykrywanie pole magnetycznego, tranzystory, układ Darlingtona, komparatory napięcia, czujniki analogowe, sygnały PWM, MOSFET, dioda Zenera… Trudno zmieścić tutaj wszystko to, co pokrywa podręcznik na prawie 200 stronach w kolorze Książka jest bestsellerem roku 2020 i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w roku nadchodzącym.
Dziękujemy Wam za kolejny, wspólny rok z Botland! A co szykuje dla nas świat technologii na rok 2021? Jeszcze nie wiemy, ale gdy już się dowiemy, to na pewno poinformujemy Was o tym pierwsi. Szczęśliwego Nowego Roku!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.