Spis treści:
Na świecie istnieją marki, które po prostu sprzedają swoje produkty, ale istnieją też producenci naprawdę zmieniający świat i życie ludzi. Do tych drugich nieprzerwanie od 1932 roku należy LEGO.
Niegdyś ta duńska firma zrewolucjonizowała branżę zabawek, wprowadzając na rynek klocki łączone przy pomocy wypustek i pozwalające na tworzenie niemal dowolnie zróżnicowanych budowli. Twórcy innowacyjnych zestawów nie poprzestali jednak na tym i postanowili stopniowo eksplorować obszary ważne dla młodych ludzi. Tym sposobem powstały imponujące zestawy edukacyjne Lego, z których po pewnym czasie zaczęli korzystać nawet studenci uczelni technicznych. Wreszcie na rynku pojawiły się takie perełki jak skierowany do nieco młodszych użytkowników Lego WeDo 2.0 z oprogramowaniem Lego 45300.
Technika i programowanie z klockami Lego w jednym
Zestaw Lego WeDo 2.0 stawia na wszechstronny rozwój swoich użytkowników. Na starcie otrzymują oni zestaw klocków oraz dedykowane oprogramowanie, z którego mogą korzystać na komputerze lub na urządzeniach mobilnych. Każdy kolejny projekt – a na bazie dostępnych elementów mogą zbudować co najmniej 16 różnych modeli urządzeń – przeprowadza ich przez kolejne interdyscyplinarne problemy.
Lego WeDo 2.0 z oprogramowaniem Lego 45300 w pełni wpisuje się bowiem w nowoczesne podejście do nauczania, które zakłada z jednej strony łączenie różnych dziedzin wiedzy, a z drugiej – poznawanie ich poprzez rozwiązywanie praktycznych, ciekawych i wymagających logicznego myślenia zadań. Dzięki temu każdy użytkownik zestawu bazowego z klockami Lego WeDo 2.0 może zamienić się w naukowca albo projektanta, który tworzy prototyp urządzenia i przeprowadza eksperymenty, aby zadziałało ono tak, jak powinno.
Wśród modeli zaproponowanych przez samą markę Lego znajdują się m.in.:
- wentylator,
- model satelity,
- robot w formie ślimaka,
- a nawet robot szpiegowski.
Społeczność użytkowników zestawu ma o wiele więcej pomysłów na wykorzystanie dostępnych elementów. Wśród amatorskich projektów prezentowanych w internecie znajdują się „analogowe” wersje popularnych gier komputerowych oraz roboty typu line follower czy mini sumo budowane na bazie zestawu Lego WeDo 2.0.
Co zawiera zestaw Lego WeDo 2.0?
Zestaw Lego WeDo 2.0 dostarczany jest w wygodnym, plastikowym pudełku ułatwiającym późniejsze przechowywanie elementów. Pod pokrywą pudełka umieszczona jest dodatkowa tacka z kilkunastoma przegródkami – pozwala ona na wygodne segregowanie poszczególnych części. Zapamiętanie położenia elementów ułatwiają zresztą graficzne instrukcje: większa w formie tekturowej przekładki i druga w postaci naklejek, które umieszcza się na wewnętrznych ściankach przegródek. Cały zestaw bazowy Lego WeDo 2.0 zawiera aż 280 różnych części (o przeszło 120 więcej niż w wersji Lego WeDo). Są to znane miłośnikom Lego klocki, ale także opony, łączniki, pasy transmisyjne, przekładki, łańcuszki czy też koła zębate.
Dodatkowo – mamy wszak do czynienia z zestawem do zabawy – mali projektanci mogą skorzystać z takich dodatków jak miniaturowe kwiaty czy oczy. Znacznie ważniejszymi elementami zestawu są jednak stanowiący serce wszystkich projektów Lego WeDo 2.0 Smarthub, a także silnik. Smarthub pełni rolę jednostki centralnej sterującej pracą urządzeń i odpowiedzialnej za komunikację z komputerem albo urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth, a także zbierającej sygnały ze wszystkich czujników. W zestawie bazowym Lego WeDo 2.0 znajdziemy zresztą czujniki ułatwiające m.in.:wykrywanie przeszkody i określanie odchylenia urządzenia od osi pionowej. Ponadto zbudowane modele mogą odtwarzać dźwięki, migać diodą lub też pobierać dane z mikrofonu.
Dedykowane oprogramowanie Lego
Urządzenia budowane z elementów zestawu Lego WeDo 2.0 można w łatwy sposób „zachęcić” do wykonywania określonych poleceń dzięki oprogramowaniu Lego 45300. To proste środowisko programistyczne zawiera zestaw gotowych bloków pozwalających na obsługę wszystkich najważniejszych funkcji elementów elektronicznych wchodzących w skład Lego WeDo 2.0. Użytkownik może zatem umieścić w swoim algorytmie automatyczny start programu albo też zdecydować o jego uruchamianiu określonym klawiszem lub komendą. W projektowanych za pośrednictwem Lego 45300 algorytmach niezwykle uproszczona została obsługa wyświetlacza, silnika, diody Smarthuba, a także odczyt danych wejściowych z czujników. Wszystkie tego typu działania sterowane są za pomocą jednego lub maksymalnie kilku elementów blokowych zróżnicowanych dodatkowo przy pomocy kolorów. Młodzi użytkownicy zestawu Lego WeDo 2.0 z oprogramowaniem Lego 45300 poradzą sobie bez trudu nawet z przygotowaniem Smarthuba do pracy, a więc z jego sparowaniem z komputerem lub urządzeniem mobilnym.
Podsumowanie - Lego WeDo 2.0
Zestaw Lego WeDo 2.0 z oprogramowaniem Lego 45300 stanowi doskonały sposób na łatwe i przyjemne wdrożenie najmłodszych w świat programowania, techniki, ale także najważniejszych zjawisk fizycznych. Młodzi użytkownicy wraz z nim otrzymają czytelne instrukcje dotyczące budowy aż 16 różnych urządzeń. Natomiast nauczyciele skorzystają z gotowych scenariuszy lekcji przygotowanych specjalnie z myślą o Lego WeDo 2.0. Zestaw, który zaprezentowaliśmy w artykule oraz dedykowane oprogramowanie Lego 45300, nastawione są na naukę programowania, ale także kształcenie logicznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów drogą badań oraz eksperymentów. Wczesne zdobycie takich doświadczeń zaprocentuje w przyszłości.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.