Spis treści:
Zapotrzebowanie a możliwości...
Zapotrzebowanie na energię elektryczną rok do roku jest co raz większe, co skutkuje powstawaniem ciągle nowych farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. Również linie sieci energetycznej ulegają rozrostowi, w celu zapewnienia bezpiecznej transmisji prądu i napięcia do biur, domów i obiektów użyteczności publicznej, jak sklepy, urzędy itp. Z uwagi na swoją skalę jest to jednak proces powolny, przez co rozbudowa sieci często nie nadążą za zapotrzebowaniem co ogranicza stabilność sieci. Może to powodować pogorszenie się parametrów nominalnych, awarie a nawet przerwy w dostawie prądu.
Zasilacz UPS – do czego służy i kiedy warto go zakupić?
Nagła przerwa w dostawie prądu to nie tylko bezpowrotnie stracone dane, lecz także poważne ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego spowodowane gwałtownymi skokami napięcia elektrycznego. Przed takimi nieprzyjemnościami ochronić Cię może zasilacz UPS (uninterruptible power supply) znany także jako zasilacz awaryjny lub bezprzerwowy.
Pod powyższymi pojęciami kryje się stosunkowo skomplikowane urządzenie, w którego skład wchodzi klasyczny zasilacz sieciowy wraz z szeregiem bezpieczników i filtrów antyprzepięciowych, a także wydajny akumulator. Jego pojemność zależna jest od tego, jaki UPS kupisz, natomiast bez względu na ilość posiadanych Wh, będziesz mieć gwarancję, że w przypadku utraty prądu, działanie urządzeń podłączonych do zasilacza awaryjnego nie zostanie nagle przerwane.
Zamiast tego, UPS pozwoli Ci na spokojne zapisanie swojego dzieła oraz bezpieczne wyłączenie komputera, co jest szczególnie ważne podczas pracy biurowej oraz artystycznej. Co więcej, jeśli fabryczny akumulator, w jaki UPS został wyposażony, ma wystarczająco dużą pojemność, to możliwe będzie kontynuowanie prowadzonych czynności nawet przez kilka kolejnych godzin.
Przykładowo, w miastach większość przerw w dostawie energii elektrycznej trwa zaledwie kilkanaście minut, po których do gniazdka znowu wraca prawidłowe napięcie. Z kolei na terenach podmiejskich lub wiejskich akumulator, który stanowi serce UPS, pozwoli na spokojne podłączenie i uruchomienie agregatu prądotwórczego.
Warto także przyjrzeć się kolejnemu obowiązkowi, jaki może pełnić UPS – w dobrej klasy modelach zasilaczy awaryjnych montowane są zaawansowane układy zabezpieczeń, które mogą na bieżąco filtrować „surowy” prąd wytwarzany przez generator. Dzięki temu do odbiorników końcowych trafia czysta sinusoida, eliminując tym samym ryzyko uszkodzenia podłączonych do UPS urządzeń.
Zasilacz awaryjny to także sprzęt, bez którego nie obejdzie się żadna serwerownia – odpowiednio dobrany zestaw UPS-ów będzie w stanie podtrzymywać działanie całego systemu do momentu wyeliminowania powstałej usterki lub przywrócenia prądu w budynku.
Awaryjny zasilacz UPS – ile wytrzymuje lat ciągłej eksploatacji?
Ze względu na trudne warunki, w jakich pracuje zasilacz awaryjny, dość trudno jest określić okres jego bezproblemowej eksploatacji. Żywotność zależeć będzie od wielu czynników – klasy sprzętu, ilości podłączonych do niego odbiorników prądu (a co za tym idzie obciążenia energetycznego), a także częstotliwości załączania funkcji awaryjnego zasilania zapewnianej przez UPS. Zatem ile wytrzymuje samo urządzenie?
Producenci zasilaczy bezprzerwowych niemal zawsze gwarantują swoim klientom przynajmniej dwa lata ciągłej i bezawaryjnej pracy. Jest to jednak branżowe minimum, ponieważ renomowane firmy produkujące UPS-y szacują żywotność swoich zasilaczy na 3 – 5 lat, podczas gdy profesjonalne rozwiązania adresowane do dużych przedsiębiorstw mogą służyć znacznie dłużej.
Jaki UPS będzie idealny do zastosowań biurowych?
Pomimo zaawansowanej sieci energetycznej rozciągającej się po współczesnych biurowcach nadal można spotkać się drobnymi awariami w dostawie prądu. Dlatego też każda firma powinna rozważyć zakup zasilacza bezprzerwowego.
To, jaki UPS będzie najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od ilości oraz mocy podłączonych do niego urządzeń. W przypadku jednego komputera biurowego z zewnętrznym monitorem i głośnikami nie ma sensu przesadzać z pojemnością akumulatora, tylko postawić na kompaktowy zasilacz awaryjny. W razie potrzeby zapewni on kilkanaście godzin pracy na baterii, pozwalając tym samym na zapisanie swojej pracy.
Jednak dla osób, które w swojej firmie posiadają wydajne komputery wykorzystywane do obróbki grafiki i wideo kwestia tego, jaki UPS wybrać, jest nieco trudniejsza. Tutaj dużo lepszym pomysłem będzie wybór potężnego zasilacza umożliwiającego zapewnienie mocy rzędu 3000 VA / 2400 W.
Jaki UPS kupić do domu?
Do zastosowań domowych w większości przypadków można zdecydowanie postawić na nieco mniej zaawansowane zasilacze awaryjne, chociaż kwestia tego, jaki UPS kupić, nadal zależeć będzie głównie od zapotrzebowania energetycznego podłączonych do niego odbiorników. W wielu przypadkach np. do ochrony pojedynczego telewizora lub komputera osobistego wystarczy zasilacz o niewygórowanych parametrach. Kiedy jednak w naszym domu posiadamy profesjonalne stanowisko gamerskie, lub kino domowe, którego działanie bez trudu usłyszą sąsiedzi, warto zastanowić się nad modelem z wyższej półki, dla którego obsługa wielu urządzeń nie będzie stanowiła przeszkody, dzięki ilości dostępnych złącz i mocy samego urządzenia.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 22
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.