Spis treści:
Botland to oficjalny dystrybutor platformy programistycznej Arduino w Polsce. Zapewniamy szeroki wybór płytek, modułów i akcesoriów tej popularnej marki, a także prezentujemy tutoriale i bazę wiedzy dla użytkowników. Wszystkie prezentowane produkty Arduino są oryginalne.
W artykule omówimy kwestię podrabianych płyt, konkretnie i do rzeczy. Zwłaszcza warto dowiedzieć się, jak rozpoznać znaki ostrzegawcze mówiące wprost, że coś tu jest nie tak. Najpierw jednak dokonajmy ważnego rozróżnienia.
Uwaga na podróbki!
Według witryny Havoscope rejestrującej zyskowność nielegalnej aktywności na świecie podrabiana elektronika w ostatnich latach pozostawała w ścisłej czołówce najbardziej dochodowych branż czarnego rynku. W 2014 roku estymat ryzyka rynkowego (możliwość poniesienia straty lub niekorzystnej zmiany sytuacji finansowej wynikająca bezpośrednio lub pośrednio z wahań poziomu i wahań zmienności rynkowych cen aktywów, zobowiązań i instrumentów finansowych) według różnych agencji bezpieczeństwa, raportów wywiadowczych i innych programów oceny ryzyka wyniósł dla podrabianej elektroniki aż 169 mld. USD. Uplasowało ją to na trzecim miejscu tej długiej listy nielegalnych aktywności – a to dane mocno przestarzałe. Wyniki badań pokazują, że liczba naruszeń dotyczących podróbek w różnych branżach tylko wzrasta. Każdy, kto styka się z elektroniką i mikroelektroniką, ma prawo mieć obawy. Na procederze tracą wszyscy odbiorcy, a zwłaszcza end-userzy.
Najpierw jednak dokonajmy ważnego podkreślenia i ważnego rozróżnienia. Po pierwsze zakupy produktów platformy programistycznej Arduino w Botland to gwarancja otrzymania oryginalnego sprzętu. We wszystkich działaniach obejmują nas oficjalne regulacje dotyczące stosowania znaków handlowych Arduino. A po drugie…
Płytki Arduino, klony Arduino, podróbki Arduino
Oryginały Arduino
Legalne klony Arduino
Podróbki i kompatybilne klony to nie to samo.
Płytki kompatybilne: czasem nazywane klonami. Określa się tak sprzęt, który skopiował projekt sprzętu Arduino open-source i używa jako własnej marki. Nie ma problemu – to rozwiązanie aprobuje Arduino.
Płytki podrobione: to sprzęt, który używa nazwy i/lub logo Arduino bezpośrednio na produkcie lub w jakichkolwiek materiałach, aby oszukać użytkowników.
Kompatybilne marki odwołują się do Arduino, aby użytkownicy mogli łatwo zidentyfikować rodzaj i przeznaczenie produktu. Przykładowo powyższy Cytron Maker Uno jest zgodny z Arduino Uno R3 przedstawionym tuż obok niego. Rozumie polecenia środowiska Arduino IDE, czyli działa z tą samą biblioteką i kodem, bezproblemowo współpracują z nim oryginalne nakładki Arduino Shield.
Jak rozpoznać podrobione Arduino
Pakowanie
Czyli to, co jako pierwsze rzuca się w oczy. Płytki Arduino są zapakowane w kompaktowe, dobrze wykonane pudełko. Podróbki mogą być dostarczane w tańszych opakowaniach ogólnego przeznaczenia takich jak woreczek próżniowy, brązowy karton czy plastikowa torba z zamkiem błyskawicznym.
Kolor i sitodruk
Sitodruk (Silkscreen) to naniesiony na powierzchnię szablon, który zawiera logo, symbole i tekst używany do identyfikacji komponentów. Po prostu kolor tła płytki. Wiele z najpopularniejszych płytek, w szczególności najczęściej podrabiane Arduino Uno, jest obecnie produkowanych w nowym kolorze teal #00979D (charakterystyczny morski odcień barwy niebieskiej). Liczne podróbki nadal używają koloru niebieskiego, co może być prostym sposobem na ich zidentyfikowanie.
Logotypy i fonty
Przy uważnej obserwacji fontu, którym napisano “Arduino”, możemy dostrzec różnicę między oryginałem a podróbkami. Podróbki mają tendencję do przeoczeń lub nie są w stanie odtworzyć tej samej jakości.
Według Arduino najważniejsze wskaźniki oryginalności płytki to:
- Znak zastrzeżony (®) obok logo,
- Wysokiej jakości druk z dobrze widocznymi literami,
- Ten sam font używany we wszystkich tekstach na płytce.
Z kolei ostrzegawcze flagi sugerujące falsyfikat to:
- Symbol znaku towarowego (™) obok logo,
- Niższa jakość druku – litera “A” w “Arduino” jest często “wypełniona” z powodu słabej kontroli jakości,
- Różne fonty stosowane w tekście drukowanym na płytce.
Komponenty płytki Arduino
Na podrobionych płytkach można dostrzec kiepskie wykonanie, np. pochylone lub nierówno rozmieszczone elementy. Niektóre płytki Arduino na witrynie sklepu Botland wzbogaciliśmy o zdjęcia 3D w powiększeniu – warto się im przyjrzeć i uzyskać ogólne rozeznanie w wyglądzie oryginalnych płytek.
Przedstawiony poniżej bezpiecznik PTC powinien być złoto-czarny, z nadrukowanym napisem “501K” lub podobnym, lub z symbolem nieskończoności na nowszych płytkach Arduino. Na podróbce może to być element o innym kształcie, o zielonym kolorze lub zupełnie nieprzypominający oryginału.
Rozsądny zakup Arduino
Warto pamiętać, że zakup oryginalnego sprzętu Arduino dostarcza konkretnych korzyści i przynosi wkład w inne projekty. To rozwój nowego sprzętu open-source i pomoc w tworzeniu dokumentacji, certyfikacja CE/FCC, kompensacja emisji dwutlenku węgla, gwarancja otrzymania produktu, który pomyślnie przeszedł kontrolę jakości, dostęp do wsparcia rozwiniętej społeczności Arduino publikującej m.in. tutoriale, własne pomysły i projekty, a także, jak podaje Arduino, przekazywanie darowizn na rzecz innych projektów open-source oraz hosting i utrzymanie stron internetowych i forów dla milionów użytkowników.
Kupujesz Arduino? Stosuj te reguły:
- Używaj witryn Arduino Store i oficjalnego dystrybutora Arduino, sklepu internetowego Botland, jako punktu odniesienia. To cenne źródła informacji o poszczególnych produktach, seriach i wszelkich dodatkach związanych z Arduino.
- Porównuj zdjęcia produktów i zdjęcia pobrane z Arduino Store.
- Uważaj na niedopasowane zdjęcia. Zbliżenie może przedstawiać oficjalną płytkę Arduino, podczas gdy oddalone/niemodyfikowane zdjęcie produktu albo zestawu może przedstawiać podróbkę.
- Zwracaj uwagę na zdjęcia, które są skośne lub niewyraźne, na których trudno jest dostrzec szczegóły.
- Zwracaj uwagę na zwroty takie jak “klon”, “zgodny z Arduino” albo “dla Arduino” i pochodne. Zwroty te są zwykle używane do identyfikacji płytek i komponentów innych niż Arduino. Sam producent zwraca uwagę na niewprowadzanie użytkowników w błąd i zabrania mylącego zestawiania oryginalnych płytek z klonami w kontekście jednego, oficjalnego logo Arduino. Mogą to być kompatybilne płytki i wcale nie podróbki, ale nie są to oryginalne Arduino – unikniesz pomyłki.
- Pamiętaj, że nie istnieją żadne specjalne wersje płytek Arduino wydane w określonych regionach geograficznych, np. takie jak “oficjalna wersja chińska”.
- Uzupełnij swoją wiedzę z materiałami opublikowanymi na Botland Blog w dziale Arduino.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 12
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.