Spis treści:
Jak działa długopis 3D?
Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że długopis 3D to zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie również zasilane jest nitkami filamentów produkowanych na bazie termoplastików, a jego sercem jest wydajna głowica zdolna do rozgrzewania się do temperatury potrafiącej przekroczyć 200 stopni Celsjusza.
Opis ten brzmi bardzo poważnie, ale tak właśnie można w dużym uproszczeniu wytłumaczyć, jak działa długopis 3D. Tak naprawdę zasadniczą różnicą pomiędzy oboma urządzeniami jest sterowanie.
Drukarka 3D pracuje w oparciu o instrukcje wygenerowane przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego, które biorąc pod uwagę ustawienia użytkownika, obrabiają trójwymiarowy model. W efekcie stworzona zostaje swoista mapa, po której następnie w pełni automatycznie porusza się głowica drukarki 3D.
Zatem jak działa długopis 3D? W bardzo podobny sposób, z tym, że za sterowanie nim w stu procentach odpowiada operująca nim osoba. Umożliwia to popuszczenie wodzy fantazji i tworzenie dosłownie w powietrzu w pełni trójwymiarowych kształtów, figur lub przedmiotów.
Do czego można wykorzystać długopis 3D?
W rękach zdolnej osoby zastosowania trójwymiarowego długopisu nie mają granic. Artyści używają go do tworzenia popiersi znanych osób, podobizn postaci ze świata kina i seriali, a także do wykonywania replik słynnych dzieł architektonicznych. Tak więc, przy pomocy długopisu 3D oraz pewnej dozy samozaparcia można tworzyć nawet prawdziwe dzieła sztuki!
Kolejną grupą odbiorców są hobbyści i zapaleni majsterkowicze – jak działa długopis 3D w ich rękach? Przy pomocy tego urządzenia mogą oni dokonywać wszelkiego rodzaju przydomowych napraw. Jest to możliwe dzięki właściwościom termoplastików, które po podgrzaniu do określonej temperatury stają się plastyczne, a po ochłodzeniu twardnieją.
Przy wykorzystaniu tego zjawiska możliwe jest rysowanie w powietrzu poziomych linii prostych, co pozwala na łączenie ze sobą dwóch odrębnych punktów. Długopis 3D pozwala także na łatanie przedziurawionych przedmiotów, dzięki czemu może sprawdzić się jako prosta spawarka do plastiku.
Najczęściej jednak trójwymiarowy długopis jest stosowany do pobudzania wyobraźni. Przy jego pomocy dzieci mogą urzeczywistniać swoje pomysły i fantazje, a także świetnie się bawić. Ze względu na jego przenośne rozmiary można używać go nie tylko w domu, lecz również w szkole, na zajęciach plastyki lub innych aktywnościach pozalekcyjnych.
Jak uruchomić długopis 3D?
Obsługa trójwymiarowego długopisu jest bardzo prosta, chociaż może nieznacznie różnić się w zależności od konkretnego modelu. W celu rozpoczęcia zabawy konieczne jest podłączenie urządzenia do źródła zasilania, a następnie załadowanie nitki filamentu.
Kolejnym krokiem jest wybranie temperatury roboczej oraz poczekanie do momentu, w którym głowica trójwymiarowego długopisu wystarczająco się rozgrzeje. Jest to zazwyczaj sygnalizowane zapaleniem się lampki koloru zielonego.
Po osiągnięciu temperatury roboczej można wcisnąć przycisk spustu, a długopis 3D zacznie podawać roztopiony filament.
Jaki długopis 3D dla dziecka wybrać?
Podczas zakupów trójwymiarowego długopisu powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj filamentu, który wykorzystuje do działania. Na rynku króluje materiał, którego żyłka ma średnicę 1,75 mm, dzięki czemu, kupując kompatybilny z nią długopis, będzie można praktycznie w każdym sklepie nabyć w atrakcyjnej cenie kolejne wkłady.
Ważna jest także moc, która umożliwia szybkie osiąganie zadanej temperatury roboczej urządzenia, dzięki czemu nie trzeba czekać w nieskończoność, aż głowica długopisu się nagrzeje.
To, jaki długopis 3D dla dziecka będzie dobrym prezentem, zależy również od zasobności portfela. Tańsze urządzenia mogą być świetnym zakupem na początek przygody, jednak na dłuższą metę warto postawić na produkty renomowanych producentów.
Długopis 3D – FAQ
W dużym uproszczeniu długopis 3D działa na podobnej zasadzie jak drukarka 3D tylko w wersji miniaturowej. Pisak 3D służy do „malowania w powietrzu”, czyli tworzenia trójwymiarowych modeli. Wykorzystują go początkujący i doświadczeni malarze, artyści, domowi majsterkowicze, dzieci oraz młodzież (pod nadzorem osób dorosłych). Długopis 3D, oprócz rozwijania pasji związanej z malowaniem, służy do rozwijania kreatywności, pobudzania wyobraźni i pozwala odkryć nowe pasje.
Wybierając długopis 3D przede wszystkim warto sprawdzić jego kompatybilność z materiałem roboczym, czyli filamentem. Kolejną kwestią jest liczba i rodzaj trybów pracy długopisu 3D. Pisaki 3D są często wykorzystywane przez młodszych użytkowników, dlatego niezwykle ważna jest obecność zabezpieczenia np. w postaci automatycznego wyłącznika. Kolejne kluczowe parametry długopisów 3D to ustawienie temperatury, np. w przedziale od 50°C do 210°C. Warto również sprawdzić średnicę dyszy, a także zawartość zestawu. Wybrani producenci oferują pisak 3D w komplecie z próbkami filamentów.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 13
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.