Spis treści:
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa to niezwykle zmyślne urządzenie, które do swojego działania wykorzystuje zjawisko kawitacji, czyli procesu powstawania mikroskopijnych bąbelków powietrza. Uderzają one z olbrzymią energią w myty przedmiot, rozbijając tym samym oblepiający go brud.
Ultradźwiękowe fale generowane są z bardzo wysoką częstotliwością, której zakres roboczy wynosi między 18 a 120 kHz. Proces czyszczenia poszczególnego przedmiotu trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu minut, chociaż w niektórych przypadkach czas mycia można wydłużyć.
Do czego służy myjka ultradźwiękowa?
Wbrew pozorom czyszczenie wielu przedmiotów stanowi prawdziwe wyzwanie. Chodzi tutaj jednak nie tyle o stopień czy rodzaj zabrudzenia, lecz to, jak delikatna jest dana rzecz.
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo tragiczne w skutkach może być zanurzenie elektroniki użytkowej w wodzie, jednak, w niektórych przypadkach konieczne jest dogłębne oczyszczenie danego przedmiotu.
Rozwiązaniem jest stosowanie myjek ultradźwiękowych, które dzięki zjawisku wspomnianej wcześniej kawitacji są w stanie usuwać głęboko osadzony brud bez ryzyka uszkodzenia czyszczonego przedmiotu. Gdzie zatem praktykowane jest takie rozwiązanie?
Branża elektroniczna
Dobrym przykładem tego, do czego służy myjka ultradźwiękowa, mogą być masowo produkowane układy scalone – aby urządzenia budowane przy ich pomocy służyły długo i bezproblemowo, konieczne jest usunięcie z nich nadmiaru stopu lutowniczego oraz resztek topników.
Jest to szczególnie ważne podczas procesu zwanego lutowaniem falą. W dużym uproszczeniu cały proces polega na umieszczeniu płytek PCB wraz z rozmieszczonymi na nich komponentami na specjalnym rusztowaniu, służącym jednocześnie jako ruchomy podajnik.
Tak załadowany podajnik umieszczany jest w podgrzewanej komorze, w której w pierwszej kolejności trafia na falę spienionego topnika, a następnie kolejną falę roztopionego spoiwa lutowniczego. Nadmiar obu substancji opada grawitacyjnie, a na płytce drukowanej pozostaje wystarczająca ilość luciwa do wykonania trwałego połączenia.
Niestety, proces lutowania falą pozostawia po sobie bardzo dużo zanieczyszczeń, powodując tym samym konieczność ich usunięcia, do czego w profesjonalnych zakładach służy myjka ultradźwiękowa.
Technologia ultradźwiękowa stosowana jest również w zakładach serwisujących elektronikę użytkową – pomaga między innymi w serwisowaniu zalanych wodą telefonów, wypłukując z nich resztki cieczy, bez ryzyka skorodowania ich podzespołów.
Branża rowerowa
Kolejnym przykładem tego, do czego służy myjka ultradźwiękowa może być profesjonalne czyszczenie sprzętu kolarskiego. Podczas pracy cały napęd rowerowy (w szczególności łańcuch oraz kaseta jednośladu) pokrywa się warstwą twardej mieszanki smaru, piasku oraz metalowych opiłków, które znacząco pogarszają efektywność pedałowania.
W związku z tym niezbędne jest okresowe czyszczenie całego napędu, do czego służy myjka ultradźwiękowa. Jej fale kawitacyjne łagodnie obmywają wszystkie czyszczone elementy, dogłębnie je myjąc.
Branża jubilerska
Kolejnym zastosowaniem dla tego rodzaju myjek jest branża jubilerska, w której ultradźwięki wykorzystywane są do usuwania głębokich zabrudzeń osadzających się na noszonej biżuterii. Po zakończonym procesie czyszczenia kosztowności w myjce przywracana jest im ich dawna świetność oraz blask. W ten sam sposób można również myć monety kolekcjonerskie oraz medale i ordery wojskowe.
Jak używać myjki ultradźwiękowej?
Podstawową zasadą jest stosowanie dobrych środków myjących, odpowiednio dobranych do materiału, z jakiego wykonany jest dany przedmiot. Najczęściej są to odtłuszczacze zmieszane w odpowiednich proporcjach ze zdemineralizowaną wodą.
Ważny jest także czas mycia oraz stosunek zastosowanego koncentratu – w przypadku mocno zabrudzonych przedmiotów niezbędne jest zastosowanie mocniejszego roztworu oraz zwiększenie czasu ekspozycji czyszczonych elementów na działanie fal kawitacyjnych.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 16
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.