Spis treści:
Druk 3D kojarzy się głównie z wytwarzaniem niewielkich modeli o wymiarach nieprzekraczających kilkunastu…kilkudziesięciu centymetrów. Z tego też względu dość trudno wyobrazić sobie produkowanie w ten sposób dużych przedmiotów codziennego użytku – np. w pełni funkcjonalnych mebli. Okazuje się jednak, że dziś – w dobie istnej ekspansji technologii FFF/FDM – z powodzeniem można wykorzystywać drukarki 3D do tworzenia w pełni użytecznych części wyposażenia wnętrz, a nawet kompletnych mebli, nie wymagających dodatkowej obróbki. W naszym artykule poruszamy najważniejsze kwestie praktyczne związane tak z niewątpliwymi zaletami, jak i pewnymi istotnymi ograniczeniami druku 3D w zastosowaniach meblowych.
Zalety druku mebli w technologii 3D
W odniesieniu do mebli drukowanych w technologii 3D można wskazać te same korzyści, które dotyczą wszelkich innych obiektów wytwarzanych przyrostowo metodą FFF/FDM. Jedną z nich jest oczywiście bogactwo dostępnych materiałów, a także zróżnicowanie barw filamentów.
W druku dużych obiektów (np. całych krzeseł lub większych półek o nietypowych kształtach) warto skorzystać z materiałów stosunkowo tanich i popularnych – np. ABS, PET-G czy PLA. Mniejsze detale konstrukcyjne – np. łączniki, podpory czy uchwyty – warto produkować z materiałów o dużej wytrzymałości mechanicznej – dobrze sprawdzą się tutaj takie filamenty, jak, np. ASA – bardzo odporny na niekorzystne warunki środowiskowe i wytrzymały mechanicznie termopolimer, który doskonale nada się np. do wydrukowania elementów mniejszego regału magazynowego.
Jedną z najważniejszych zalet drukowania mebli 3D jest możliwość niemal dowolnego kształtowania ich formy i estetyki – w połączeniu z szeroką paletą kolorów daje to szansę na tworzenie efektownych, nietuzinkowych konstrukcji, które przyciągną uwagę domowników, klientów firmy lub gości.
Łączenie z innymi materiałami
Meble z drukarki 3D rzecz jasna nie muszą być wykonane tylko z jednego rodzaju materiału. Znacznie ciekawsze efekty można uzyskać łącząc elementy drukowane np. z płytami drewnianymi (ciętymi ręcznie lub – lepiej – za pomocą maszyny CNC), dodatkowo chronionymi przez lakier bezbarwny lub kolorowy. Interesującą formę można uzyskać dzięki mariażowi druku 3D z grawerowaniem laserowym – ten ostatni świetnie nadaje się do zdobienia powierzchni drewna, a nawet metalu.
Tworząc większe konstrukcje warto zwrócić uwagę na sposób mocowania elementów przenoszących większe obciążenia – trzeba koniecznie pamiętać, że meble użytkowe muszą zawsze być projektowane z myślą o wytrzymałości, gdyż zbyt słabe mocowania lub cienkie ściany komponentów nośnych mogą nie utrzymać obciążenia (zwłaszcza w przypadku mebli takich, jak krzesła, ławki lub stoły), co stanowi potencjalne zagrożenie zdrowia użytkowników (a w przypadku dzieci – nawet ich życia). Dlatego tworzenie konstrukcji dużych mebli warto zostawić profesjonalistom, którzy nie tylko właściwie zaprojektują dany obiekt bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży, ale także odpowiednio przetestują gotowy produkt pod względem bezpieczeństwa.
Drukowanie 3D mebli... we własnym domu
Powyższe zalecenia nie oznaczają jednak, że w domowym zaciszu nie sposób wytworzyć takich modeli, jak meble 3D czy też komponenty przeznaczone do ich montażu. Wręcz przeciwnie – nawet użytkownicy amatorskich maszyn FDM mogą z powodzeniem produkować na własny użytek niewielkie elementy meblowe. Dobrym przykładem będzie np. prosta półka na przybory toaletowe, przyprawy czy też drobne elementy warsztatowe. Do jej stworzenia wystarczy bowiem tylko podłużny kawałek sklejki lub płyty z plexi, połączonej z dwoma lub trzema kątownikami, podpierającymi całość i zapewniającymi możliwość mocowania do ściany za pomocą wkrętów lub mocnej taśmy montażowej.
Inny przykład to nietypowe, designerskie uchwyty do szafek oraz szuflad bądź wymyślne ulepszenia (np. organizery), montowane wewnątrz szaf ubraniowych lub mebli kuchennych – w takich zastosowaniach z pomocą przyjdą filamenty na bazie drewna, czy też materiały o metalicznym kolorze lub wyposażone w domieszkę w postaci brokatu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać drukarkę 3D do wykonania mocowań umożliwiających złożenie prostego, niewielkiego, warsztatowego regału lub stolika z wykorzystaniem aluminiowych rurek – trzeba jednak pamiętać o kwestiach wytrzymałościowych i wybrać nie tylko odpowiedni materiał, ale i sposób mocowania całości, który zapewni bezpieczeństwo. Dodajmy, że samodzielnie wykonywanych mebli nie powinno się wykorzystywać do przechowywania ciężkich lub drogich przedmiotów. Warto także korzystać z nich poza zasięgiem małych dzieci, dla których każdy niestabilny przedmiot umieszczony ponad głową może stanowić spore zagrożenie.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 9
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.