Czujniki odległości – niezawodne sensory w elektronice

Czas czytania: < 1 min.

Wszelkiego rodzaju czujniki są powszechnie stosowane w urządzeniach i maszynach. Pozwalają mierzyć dany parametr (odległość, położenie, czynnik zewnętrzny) i zwracać odpowiedź w postaci sygnału elektrycznego, który może posłużyć do wywołania danej czynności. Ze względu na budowę i charakterystykę, czujniki można podzielić na wiele kategorii. Wśród nich znajdują się czujniki odległości, mechaniczne czujniki krańcowe, czujniki odbiciowe czy czujniki gazów i substancji chemicznych. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych, gdyż mają one wiele zastosowań w praktyce, nie tylko inżynieryjnej.

Rozbudowana sensoryka – znane rozwiązania

Czujniki odległości pozwalają nam na dostarczenie do układu sygnału w momencie gdy pożądany obiekt znajdzie się w sferze działania sensora. Typ zależy od zjawiska jakie wykorzystuje dany komponent do potwierdzenia obecności oczekiwanego medium. Spotykamy tutaj czujniki ultradźwiękowe, pojemnościowe, laserowe, czy działające w oparciu o zjawisko indukcji magnetycznej. Sensory odległości mogą mieć wyjście cyfrowe lub analogowe, w zależności od tego jaki układ tworzymy.

Czujniki odległości – dobór i charakterystyka

W doborze tego typu komponentów elektronicznych warto kierować się kilkoma parametrami. Przede wszystkim ważny jest zasięg – od jakiej odległości sensor będzie reagował. Na wyjściu może pojawiać się różny sygnał w zależności od położenia obiektu, więc nie trzeba się ograniczać do wąskich zakresów. Wartości tego parametru mogą być różne i sięgać wysokich liczb. Przykładowo laserowy czujnik odległości Lidar Lite, reaguje już na pozycję oddaloną o 40 metrów. W doborze ważne jest również napięcie zasilania i ilość/rodzaj wyjścia. Ponadto, w wielu przypadkach kluczowe mogą się okazać odporność na temperaturę, szybkość przełączania i sposób montażu. Botland oferuje szeroki wachlarz tego typu podzespołów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

1 Komentarz

Dodaj komentarz