Spis treści:
Klops! Coś, coś się popsuło. Drukowanie 3D szło dobrze, ale zatrzymało się w połowie drogi do celu. Wiemy, jaka to frustracja, gdy wszystko szło gładko, aż tu nagle słychać stukanie albo klikanie. Zwykle jest to niechybny znak, że drukarka 3D się zatyka – zachodzi tzw. clogging (z ang. zatykanie, zator). Na szczęście wcale nie musi to oznaczać czasochłonnej wizyty naszej drukarki 3D w serwisie. Sprawdźmy, co można z tym zrobić.
Dysza w drukarce 3D - winowajca?
Albo zbawca – bez dobrej dyszy nie ma druku 3D! To ta część decyduje o ekstruzji drukarki. Materiał, średnica i inne cechy decydują natomiast o jej wydajności i żywotności. Nic nie trwa wiecznie, także praca dyszy. Z czasem ulegają one degradacji, zwłaszcza gdy są brudne, zatkane lub często eksploatowane.
Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie dyszy drukarki i zapewnienie jej prawidłowej współpracy z innymi elementami hot endu w zespole głowicy drukującej. Takie postępowanie wydłuży okres eksploatacji dyszy – to pierwszy krok profilaktyczny, który radzimy podjąć.
Dysze… Hot endy… Inne elementy… Na pierwszy rzut oka dla osób niedoświadczonych hasła te mogą być źródłem zakłopotania. Jeśli nie jesteście biegli w temacie szczegółowej budowy drukarek 3D i już na tym etapie nie wiecie za bardzo o co chodzi z tymi wszystkimi pojęciami, polecamy nasz artykuł, który pomoże wam nadrobić zaległości.
Co powoduje zapychanie dyszy w drukarce 3D? Rozpoznanie problemu
Na początek trzeba zrozumieć problem zatorów. Skąd bierze się clogging? Poniżej kilka najczęstszych przyczyn.
- Filament nie jest czysty lub nie był szczelnie zamknięty przed drukowaniem.
- Filament jest nadpalony.
- Dochodzi do wycieku materiału w miejscu nieszczelnego połączenia.
- Zator tworzy kurz na filamencie.
- Dysza nie została prawidłowo wyczyszczona po zmianie materiału.
Rozróżnienie przyczyn problemu i dobranie rozwiązania “na oko” wymaga sporej wprawy w druku 3D. Problemy mechaniczne samej drukarki 3D, to znaczy jej innych komponentów, to jeszcze inny temat. Trochę jak z samochodem – najpierw trzeba się zastanowić, czy będzie potrzebny wulkanizator, mechanik, elektryk… a może poradzimy sobie z usterką sami?
Przepychanie filamentu - cold pull, atomic pull
Najprostsza metoda do wypróbowania – najlepiej jeszcze zanim złapiemy się na hurra za rozkręcanie dyszy – to tzw. cold pull. Polega na wprowadzeniu nitki filamentu z roztopioną końcówką jako wycior, który może rozwiązać wiele problemów przed serwisowaniem, wyciągnąć zanieczyszczenia albo przepchnąć zator. Do przetykania zaleca się nylon lub inny nieśliski i niełamliwy materiał. Ten rodzaj filamentu znajdziecie w kategorii “filamenty pozostałe” w naszym sklepie. Dla rozróżnienia proponujemy użyc innego koloru filamentu niż ten, który jest przepychany.
Cold pull krok po kroku:
- Usuń rurkę Bowdena z głowicy ekstrudera (jeśli jest).
- Rozgrzej dyszę do temperatury drukowania filamentu, którym wykonujesz pull.
- W międzyczasie usuwaj stopniowo stary filament.
- Wsuń zimny filament przez dyszę.
- Schłódź dyszę jednocześnie wywierając stały nacisk na filament, aby końcówka dopasowała się do kształtu dyszy.
- Zwolnij nacisk, gdy dysza osiągnie temperaturę ok. 60°C. Do tego czasu, zator lub brud prawdopodobnie przykleił się już do zimnej nitki.
- Rozgrzej dyszę jeszcze raz do temperatury drukowania filamentu i zacznij go wyciągać. Zachowaj ostrożność, gdy stosujesz popularny do druku, ale nienajlepszy to takich napraw PLA – łatwo się łamie.
Inne częste problemy z dyszą w drukarce 3D
Brak pierwszej warstwy druku 3D
Jeśli rozpoczęliśmy drukowanie i niemal od razu widać, że z dysza nie wytłacza filamentu dla pierwszej warstwy, może to być spowodowane zatkaną dyszą. Ponadto, problem ten może być również spowodowany przez sam ekstruder, złe ustawienie przesunięcia osi Z lub niewypoziomowaną platformę.
Dysza podnosi drukowany materiał
Dysza “kładzie” materiał, a następnie podnosi go przesuwając się po warstwie. Zazwyczaj problemem jest dysza, ale tutaj podobnie jak w poprzednim wypadku należy sprawdzić przesunięcie osi Z i platformę roboczą.
Zacięcie hot endu
Zacięcia gorącej końcówki często wyglądają tak, jakby filament utknął lub został uwięziony w środkowych i dolnych obszarach. Dysza jest elementem hot endu, może być więc odpowiedzialna za zakleszczenie. Przyczyną może być też wykładzina PTFE.
Niespójne wyciskanie
Niespójne wytłaczanie filamentu wygląda zazwyczaj tak, jakby drukarka nie nadążała z pracą. Materiał jest wytłaczany w nagłych zrywach, podczas gdy drukarka 3D powinna wytłaczać równomierną ilość materiału w sposób ciągły. Upewniamy się, że problem ten nie jest spowodowany mokrym filamentem lub silnikiem krokowym ekstrudera (a konkretnie jego mocą).
Under-extrusion
To umiarkowana wersja problemu opisanego powyżej, która daje wydruk 3D z widocznymi brakującymi częściami. Możliwe przyczyny: mokry filament, luźne napięcie ekstrudera lub nierówna ścieżka filamentu.
Brak wydruku 3D
Jeśli rozpoczniesz drukowanie 3D, odejdziesz i wrócisz po jakimś czasie, a warstw w ogóle nie ma, to może być to spowodowane zatkaną dyszą. Sprawdzamy średnicę filamentu, temperaturę druku i to, czy ekstruder się obraca – nie szkodzi, jeśli filament nie wychodzi, upewniamy się tylko, czy silnik w ogóle działa.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 18
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.