Spis treści:
Poznaj oficjalny zestaw Arduino Starter Kit z fenomenalną książką Arduino Project Book.
Jeśli kiedykolwiek próbowaliście rozpocząć swoją przygodę z Arduino, wiecie, że na rynku jest dostępnych mnóstwo książek i kursów. Jedne są świetne, inne zbyt trudne, jeszcze inne zbyt teoretyczne. Czasem jednak znajdzie się ta jedna „perełka” (choć niedostępna w języku polskim), która odróżnia się od reszty, z mnóstwem przykładów, projektów, kolorowych ilustracji, objaśnień, praktyczną, której wskazówki można zastosować prawie od razu. Ja taką znalazłem.
Ale… to więcej niż książka. To przewodnik po świecie elektroniki i programowania, który jest częścią większej całości – dołączonego zestawu elektronicznych komponentów Arduino Starter Kit. W tym artykule opowiem Ci o Arduino, wyjątkowym zestawie rozszerzającym, ich możliwościach i odkrytym przeze mnie potencjale edukacyjnym.
Arduino czyli mózg interaktywnych projektów
Arduino to mała, programowalna płytka, która pozwala makerom, hobbystom, dzieciom i młodzieży, ale też profesjonalistom tworzyć własne wynalazki! Pochodzi z Włoch i – jak stereotypowy Włoch – jest pełna energii, ekspresyjna i lubi towarzystwo.
Dzięki niej można budować interaktywne projekty, które „rozmawiają” ze światem – świecą, poruszają się i reagują na otoczenie. Z Arduino zbudujesz reagującą na dotyk zabawkę, pojazd zdalnie sterowany, przyrodnicze laboratorium badawcze czy miniaturowe interaktywne miasto przyszłości jako projekt edukacyjny.
To świetny sposób na kreatywną naukę programowania i elektroniki w praktyczny, angażujący sposób – przez zabawę! Sama płytka jednak nie wystarczy. Do realizacji każdego niemalże projektu potrzebuje kompanów, czyli czujników, diod świecących, wyświetlaczy, silników oraz nauczyciela – przewodnika. To wszystko znajdziemy w Arduino Starter Kit.
Zawartość zestawu
Arduino Starter Kit to faktycznie zestaw, który zawiera wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia pracy z Arduino. W pudełku znajdziemy zatem:
- Płytkę Arduino UNO R3 – mózg zestawu
- Przewód USB – do programowania i zasilania płytki
- Płytkę prototypową wraz z zestawem wielokolorowych kabelków – do szybkiego tworzenia obwodów elektrycznych
- Czujniki i elementy elektroniczne takie jak wielokolorowe diody, rezystory, kondensatory, przyciski, tranzystory, potencjometry, czujniki światła, pochylenia, temperatury
- Wyświetlacz
- Silnik prądu stałego i serwomechanizm – do tworzenia ruchomych projektów
- Złącze na baterię – do zasilania zasobożernych projektów
- Płytkę montażową i zestaw kolorowych kartonów – do realizacji załączonych w książce projektów
- I co najważniejsze – Książkę „Arduino Project Book” – przewodnik krok po kroku
Jedni twierdzą, że to za mało, inni – że aż nadto. Moim zdaniem jako uzupełnienie treści książki – w sam raz.
Nauczanie przez projekty z książką Arduino Project Book
To, co wyróżnia Arduino Starter Kit, to właśnie książka – prawdziwy game changer. Gruba, kolorowa, pięknie wydana, zachęca do rozpoczęcia pracy i nauki (niestety, nie występuje w języku polskim). Zamiast suchych definicji i skomplikowanych schematów, książka prowadzi użytkownika krok po kroku przez 15 często bardzo zabawnych projektów, które stopniowo rozwijają jego umiejętności.
Każdy projekt, to nie tylko instrukcja montażu, ale także dokładne omówienie działania każdego komponentu jak i napisanego kodu. Teoria wprowadzana jest niejako przy okazji, naturalnie, a co najważniejsze zrozumiałym językiem (choć jak już wspomniałem nie została jak dotąd wydana w języku polskim).
Na kartach naszego przewodnika znajdziemy projekty takie jak:
- projektowanie interfejsu statku kosmicznego,
- tworzenie strasznego instrumentu rodem z horrorów,
- kreatywnego minutnika,
- cyfrowej kryształowej kuli,
- skrzyni zamykanej elektronicznie,
- Zoetrop,
- wskaźnik nastroju.
A to dopiero początek.
Wprowadzenie do elektroniki prostym językiem
Ważną częścią zabawy z Arduino jest oczywiście elektronika. Czasami w zestawach występuje ona w formie gotowych modułów, które można podłączyć do płytki bazowej za pomocą szybkozłączek.
Drugie podejście polega na samodzielnym łączeniu podzespołów elektronicznych zanim układ zostanie zaprogramowany, co wymaga podstawowej wiedzy o elektronice. Często właśnie to staje się poważną barierą dla początkujących twórców, a tym bardziej nauczycieli. Autorzy książki jakby dostrzegli te obawy i postawili sobie za cel wyjaśnienie w prostych słowach jak działają i jak należy łączyć poszczególne elementy.
W książce znajdziemy zatem podstawowe informacje o tym czym jest napięcie, natężenie, opór, jak budować obwody elektryczne, czym różnią się połączenia szeregowe od równoległych. Dowiemy się także po co używa się rezystorów, kondensatorów czy przycisków. Prawdziwy podręcznik mechatroniki dla szkoły podstawowej.
Każdy schemat, każdego z projektów uzupełnią objaśnienia. Wiedzy jest w sam raz. Nie za dużo, nie za mało. Jestem przekonany, że po tym solidnym przygotowaniu, niejeden uczeń będzie miał większe umiejętności związane z prądem elektrycznym, niż po zaawansowanym szkolnym kursie fizyki i techniki. Książkę czytać jednak trzeba uważnie, gdyż w każdym akapicie kryje się coś ważnego.
W książce „Arduino Project Book” nie ma miejsca na domysły. Wszystko jest jasno wytłumaczone, co oszczędza czas i eliminuje potrzebę szukania dodatkowych informacji na własną rękę. Część elektroniczna choć oczywiście nie jest tak wyczerpująca jak Kurs podstaw elektroniki Forbota, to na początek – wystarczająca.
Programowanie z książką „Arduino Project Book”
Zestaw zbudowany? Czas przystąpić do programowania. Każdy kto kiedyś zaczął przygodę z Arduino, a nie potrafił programować wie, że to nie lada wyzwanie. Z jednej strony musisz zrozumieć jak działa sprzęt, z drugiej strony jak działają koncepty programistyczne.
Za sprawą naprawdę świetnych autorskich tekstów i mądrych grafików, świat Arduino staje się dostępniejszy i bliższy. Kod każdego projektu został sprytnie podzielony na części i wytłumaczony. Tego jeszcze chyba nie widziałem. Po prawej stronie kod podzielony na segmenty, po lewej – każdy segment opisany.
Tekstu – przyznaję – jest dość sporo, ale gdy skupimy się na książce, wszystko staje się nagle łatwe. Co ważne, autorzy nie oszczędzają na miejscu w książce. Jeśli dany kod wymaga omówienia w 10 zdaniach, kolejny segment z kolejnym kodem musi poczekać. To działa, trzeba to zobaczyć! Do tego marginesy – tam zawsze znajdziesz coś ciekawego.
Arduino Starter Kit - zalety i wady
W każdym moim artykule piszę, że żaden zestaw hobbystyczny czy edukacyjny nie jest idealny, ma swoje wady i zalety. Są też cechy, które nie są ani wadą, ani zaletą. Wynikają z samego rozwiązania.
Spośród zalet zwróciłbym uwagę na:
- Dość łatwy start głównie dzięki świetnie opracowanej książce, która jest nie tylko wyczerpującym przewodnikiem, ale także estetycznie wydanym materiałem edukacyjnym. Jednak ze względu na poziom trudności (nauka wymaga cierpliwości i dokładności) nie jest to przewodnik „dla każdego”. Dla niektórych nastolatków może okazać się zbyt wymagający, zwłaszcza jeśli nie mieli wcześniej styczności z elektroniką czy programowaniem.
- Szereg możliwości dzięki zestawowi wielu elektronicznych komponentów, w tym czujników, przycisków, silnika elektrycznego, serwomechanizmu, wyświetlacza dokładnie omówionym w książce.
- Łatwe tworzenie projektów dzięki 15 inspiracjom, kolorowym wyraźnym ilustracjom książce i omówieniu kodu
Do wad zaliczyłbym przede wszystkim:
- Brak książki w języku polskim, co praktycznie nie pozwala z niej skorzystać osobom słabo władającym językiem angielskim oraz wielu nastolatkom.
- Brak miernika uniwersalnego w zestawie, który pozwoliłby zweryfikować np. poprawność dobrania diod. Paski na niebieskiej obudowie diod są nieczytelne.
- Miejscami drobne rozbieżności między ilustracjami a rzeczywistymi elementami zestawu, co utrudni pracę osobom rozpoczynającym przygodę z elektroniką np. inny kolor diod, inaczej zakodowana rezystancja diody w stosunku do tej na ilustracji, odwrócona biegunowość ścieżek płytki prototypowej.
- Zbyt delikatne pudełko oraz kartoniki insertów, które raczej nie wytrzymają próby czasu i pracy w środowisku szkolnym.
Podsumowanie
Arduino Starter Kit skradł moje serce – nie ze względu na same komponenty, bo te nie wyróżniają się szczególnie na tle konkurencji, lecz dzięki świetnie opracowanej książce. Jest ona dopracowana zarówno wizualnie, jak i pod względem struktury, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością. Nie jest tak wyczerpująca jak Kurs podstaw Arduino Forbota czy Kurs podstaw elektroniki Forbota, to na początek jednak mniej, nie znaczy gorzej.
Zestaw oferuje ciekawe projekty, dobrze opisane i stopniowo wprowadzające użytkownika w świat elektroniki i mechatroniki. Towarzyszą im odpowiednio dobrane komponenty, które poznajemy krok po kroku, oraz nietypowe dodatki, jak tekturowe elementy do składania – świetna inspiracja do kreatywnego podejścia.
Czy to produkt dla każdego? Niekoniecznie. Pomijając barierę językową, ilość tekstu i wymagany poziom skupienia mogą zniechęcić nastolatków, którzy preferują szybkie efekty. Jednak dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak działa elektronika i programowanie, zastanawiają się, czy technikum elektroniczne lub mechatroniczne to ich droga – to jedna z najlepszych pozycji na rynku.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.