Nowy moduł Arduino MKR NB 1500 jest idealnym urządzeniem do tworzenia niezawodnych i bezpiecznych aplikacji NB-IoT. Arduino MKR idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony. Niski pobór mocy modułu jest kluczowym czynnikiem do rozważenia jego wyboru (np. system monitoringu w terenie).
Warto zobaczyć artykuł “Making Mobile IoT Easy” stworzony przez GSMA, który przedstawia jak duże było zainteresowanie NB-IoT na konferencji MWC2019 w Barcelonie i przedstawia jak moduły Arduino MKR mogą zostać wykorzystane do stworzenia aplikacji NB-IoT w kilka minut.
Moduły Arduino MKR są dostępne w naszym sklepie. Moduł NB 1500 nie posiada anteny w zestawie, należy ją nabyć osobno.
Czym jest NB-IoT?
Narrow Band IoT czyli NB-IoT, to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) przeznaczona dla urządzeń IoT. Pracuje na dedykowanym przez operatorów telekomunikacyjnych paśmie częstotliwości.
Największymi zaletami tej technologii są: niski koszt, długa żywotność baterii, efektywność w przesyłaniu danych, penetracja wewnątrzbudynkowa, możliwość połączenia kilkudziesięciu tysięcy urządzeń w jeden system, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
W marcu 2019 roku, ogólnoświatowe stowarzyszenie dostawców mobilnych (GSA) ogłosiło, że ponad 100 operatorów wdrożyło / uruchomiło sieci NB-IoT lub LTE-M.
Więcej na temat NB-IoT można znaleźć w artykule Wikipedii. Tak, bez obaw – jest rzetelny 🙂
Struktura Arduino MKR
Filozofia Arduino opiera się na tworzeniu projektów, nie mówieniu o nich. Jest to ciągłe poszukiwanie szybszych i skuteczniejszych metod do tworzenia prototypów.
“Panini concept” zmienia tę filozofię w rzeczywistość. Twórca może wybrać dowolną płytkę MKR i połączyć ją z odpowiednią dla siebie nakładką, w celu łatwego stworzenia niestandardowej konfiguracji sprzętowej dla projektów IoT. Twórcy mogą tworzyć urządzenia i zmieniać ich opcje łączności poprzez wymianę nakładek bez zmian w projekcie i układzie.
Ten koncept jest wspierany przez szeroki zakres nakładek i płytek, zapewniając tworzenie szerokiej gamy projektów, wymaganych przez klientów.
W skład nakładek Arduino MKR wchodzą:
- Arduino MKR Connector Carrier – dodaje możliwość podłączenia dodatkowych czujników i modułów bez konieczności lutowania, dzięki złączu Grove firmy SeeedStudio.
- Arduino MKR MEM Shield – nakładka zapewniająca dodatkowe 2 MB pamięci flash oraz posiada slot microSD rozszerzając Arduino o dodatkową pamięć.
- Arduino MKR 485 Shield – umożliwia podłączenie z systemem automatyki przemysłowej wykorzystując dowolny moduł Arudino MKR.
- Arduino MKR CAN Shield – stworzona do prostego podłączenia płytek Arduino MKR z systemami przemysłowymi, robotycznymi lub autonomicznymi. Daje dostęp do ekosystemu CAN oraz wielu gatunkom czujników przemysłowych, silników i wyświetlaczy.
- Arduino MKR ETH Shield – nakładka umożliwiająca połączenie przewodowe z siecią ethernet.
- Arduino MKR Relay Proto Shield – w prosty sposób dodaje dwa moduły przekaźników do projektu wraz ze złączami śrubowymi.
- Arduino MKR Proto Shield – płytka prototypowa wraz z otworami do lutowania o rastrze 2,54 mm.
- Arduino MKR Proto Large Shield – nakładka ułatwiająca tworzenie prototypów, posiada aż 300 pól do wykorzystania.
Więcej o modułach i nakładkach Arduino MKR możesz przeczytać w artykule: Nowe płytki i nakładki Arduino.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.