Spis treści:
1N4001 to oznaczenie diody prostowniczej w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Dioda wyróżnia się wysoką wydajnością prądową i niskim spadkiem napięcia.
1N4001 - co to jest?
1N4001 to skrótowe oznaczenie diody prostowniczej, powszechnie wykorzystywanej m.in. w elektronice użytkowej. Diody tego typu należą do grupy pasywnych elementów elektronicznych. Ponadto wyróżniają się niesymetryczną budową i różnym sposobem przewodzenia energii elektrycznej (uzależnionym od kierunku przepływu prądu). Diody prostownicze mają zdolność do prostowania prądu zmiennego wielokierunkowego (np. z sieci elektrycznej) i zmieniania go na prąd stały (jednokierunkowy). Ta właściwość sprawia, że diody prostownicze to ważne elementy nie tylko sprzętu elektronicznego, ale również różnego rodzaju instalacji.
Największą popularnością cieszą się diody krzemowe składające się z anody i katody. W przypadku diod prostowniczych mamy do czynienia z pojedynczym złączem półprzewodnikowym typu p-n. Dioda krzemowa umożliwia bezpieczne przewodzenie prądu o wysokim natężeniu i napięciu, przy jednocześnie niewielkich rozmiarach oraz niskiej wadze. Dodatkowo diody zachowują swoje parametry elektryczne nawet w przypadku wysokiej temperatury. Połączenie tych właściwości sprawia, że podzespoły tego typu znajdują zastosowanie m.in. w kompaktowych urządzeniach mobilnych.
Pozostałe zastosowanie diod prostowniczych
Pasywne elementy elektroniczne tego typu stanowią istotny element różnego rodzaju zasilaczy, których głównym zadaniem jest przetwarzanie prądu przemiennego AC z sieci energetycznej na prąd stały DC. Zamiana tego typu pozwala na bezpieczne zasilanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych.
Ponadto diody prostownicze znajdują zastosowanie w przetwornicach napięcia i częstotliwości w różnych układach stabilizujących. Dodatkowo diody krzemowe są montowane w układach zabezpieczających przed przepięciami.
Dodatkowe informacje o diodach prostowniczych
Krzemowe diody prostownicze są opisywane przez różne parametry techniczne, które determinują zastosowanie tych elementów. Pierwszym z nich jest maksymalne napięcie wsteczne podawane w woltach. Ten parametr służy do określenia jak wysokie napięcie może przepłynąć przez diody (w kierunku zaporowym), bez uszkodzenia tego elementu elektronicznego. Z kolei maksymalny prąd przewodzenia służy do określania prądu, który może przepływać przez diodę w kierunku przewodzenia. Nie przekraczając maksymalnego prądu przewodzenia dla danej diody, ryzyko związane z uszkodzeniem spowodowanym przeciążeniem nie występuje.
Kolejnym istotnym parametrem jest maksymalny prąd chwilowy wyrażany w amperach. Określa on chwilową odporność na przeciążenia. Warto również zapoznać się z maksymalną mocą strat dla danej diody prostowniczej. Ta wartość jest podawana w watach i określa jakiej straty mocy można spodziewać się na diodzie w trakcie przewodzenia. Moc jest zamieniana na ciepło. Z tego powodu w przypadku przewodzenia prądu o wysokiej wartości, diody krzemowe mogą wydzielać dużą ilość ciepła. Następnym parametrem technicznym jest napięcie przewodzenia pomiędzy zaciskami diody prostowniczej. W opisie producenta diody powinna znaleźć się również informacja o zakresie temperatury roboczej. W żadnym wypadku nie można przekraczać maksymalnej temperatury roboczej diody prostowniczej. Może to grozić uszkodzeniem całego układu, a w skrajnych przypadkach pożarem.
1N4001 - dane techniczne
Dioda prostownicza 1N4001 jest zamknięta w obudowie DO41 wykonanej z tworzywa sztucznego. Maksymalne napięcie przewodzenia wynosi 1,1 V. Z kolei maksymalne napięcie wsteczne to 50 V. Kolejne parametry techniczne diody 1N4001 to prąd przewodzenia wynoszący 1 A i maksymalny prąd w impulsie równy 30 A. Pojemność opisywanej diody to 15 pF.
1N4001 charakteryzuje się szerokim zakresem temperatury roboczej wynoszącym od -65℃ do +150℃. Dioda prostownicza jest wyposażona w dwa wyprowadzenia (dwie nóżki) do montażu THT. Wyprowadzenia należy przełożyć przez otwory w płytce drukowanej i przylutować do pól lutowniczych, które są połączone ze ścieżkami przewodzącymi. Dioda prostownicza 1N4001 jest wyprodukowana zgodnie z dyrektywą RoHS wprowadzoną przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w 2003 roku. Celem wprowadzenie RoHS była maksymalna redukcja materiałów niebezpiecznych (w tym m.in. ołowiu), które potencjalnie mogą przeniknąć do środowiska naturalnego z urządzeń elektronicznych.
1N4001 - opinie
Dioda prostownicza 1N4001 ma pozytywne opinie wśród elektroników i domowych majsterkowiczów, m.in. ze względu na duży prąd przewodzenia oraz wysokie maksymalne napięcie wsteczne. Kolejne pozytywne opinie wynikają m.in. z uniwersalnego zastosowania, szerokiego zakresu temperatury roboczej i łatwego montażu.
1N4001- cena
Cena, jaką należy zapłacić za diodę 1N4001 jest uzależniona nie tylko od sprzedawcy, ale również od liczby zamówionych sztuk. Kupując wyłącznie jedną diodę, trzeba liczyć się z kosztem około dwóch złotych. Jednak zamawiając np. 5000 sztuk, cena może spać nawet do kilkunastu groszy. W obu przypadkach koszt nie jest wygórowany.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.