Spis treści:
Debiutanci w branży druku 3D, pasjonaci i makerzy to osoby, dla których liczy się często nie tylko sam cel projektu, ale także ciekawy sposób na jego osiągnięcie. Z tego względu użytkownicy z tej grupy tak chętnie decydują się na zakup drukarek 3D do samodzielnego montażu. Gotowe urządzenie służy im do wykonywania dowolnych, zaplanowanych projektów, natomiast już proces jego składania jest ważnym etapem nauki. Dzięki temu mogą gruntownie poznać zasadę działania urządzenia, jego możliwości i dokładną budowę poszczególnych podzespołów. Pełna znajomość drukarki 3D jako narzędzia pracy przekłada się na fenomenalne efekty: modele tworzone przez hobbystów mogą być bardzo zaawansowane, nawet jeśli wykonywane były na sprzęcie dedykowanym do zastosowań amatorskich. Odpowiednia technika pracy i projektowania pozwala wydobyć z nich maksimum możliwości. W klasie drukarek 3D do domowego warsztatu nie mają sobie równych urządzenia maki Anet, które prezentujemy w tym artykule.
Drukarka 3D Anet A8-B do samodzielnego montażu
Lekka, ważąca zaledwie 8,5 kg drukarka 3D Anet A8-B zaskakuje sporymi wymiarami zarówno całej konstrukcji (500 x 450 x 400 mm), jak i – co ważniejsze – samego pola roboczego. Użytkownicy otrzymują tu aż 220 x 220 x 240 mm przestrzeni roboczej. Forma tej drukarki 3D Anet jest dosyć klasyczna: urządzenie składa się z ramy (montowanej z gotowych profili i mocowanej śrubami) oraz prowadnic, wzdłuż których przemieszcza się rama z głowicą drukującą. Stół roboczy porusza się do przodu i do tyłu, natomiast głowica przesuwana jest w osi Z oraz oczywiście w prawą i lewą stronę. Wielką zaletą drukarki 3D Anet A8-B jest bardzo dobry stosunek jakości do ceny – to urządzenie, na które mogą pozwolić sobie nawet całkowicie początkujący użytkownicy. Model Anet A8-B współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi filamentami (przede wszystkim PLA, ABS oraz HIPS) i pozwala na druk z prędkością do 120 mm/s przy grubości warstwy od 0,1 mm do 0,4 mm z dokładnością do 0,1 mm. Głowica drukująca w drukarce 3D Anet A8-B może osiągnąć maksymalnie 250 oC, a stół roboczy rozgrzewa się do 100 oC. W zestawie dostarczana jest standardowa dysza o średnicy 0,4 mm.
Drukarka 3D Anet A6 – zestaw do samodzielnego zmontowania
Użytkownicy drukarki 3D Anet A6 otrzymują nieco więcej przestrzeni roboczej, niż w modelu A8-B – tym razem jest to 220 x 220 x 250 mm. Co ciekawe – wymiary zewnętrzne urządzenia są jednak mniejsze i wynoszą 480 x 400 x 400 mm przy wadze 8,5 kg. Rama drukarki 3D jest tu masywniejsza, niż w poprzednio omówionym przez nas modelu, co wpływa na większą stabilność pracy. Model Anet A6 przeznaczony jest do samodzielnego montażu. Poszczególne elementy urządzenia mocuje się za pomocą śrub. Cały proces trwa kilkadziesiąt minut, z pewnością jednak czas poświęcony na składanie drukarki będzie dla pasjonatów druku 3D bardzo owocny, ponieważ niezwykle dokładnie poznają oni budowę sprzętu, na którym chcą pracować. Drukarka 3D Anet A6 może korzystać z najpopularniejszych filamentów – takich jak PLA czy ABS. Maksymalna temperatura dyszy i stołu roboczego (odpowiednio 250 oC i 100 oC) oraz prędkość druku (do 120 mm/s) i grubość warstwy (od 0,1 mm do 0,4 mm z dokładnością do 0,1 mm) są identyczne, jak w modelu Anet A8-B. Warto odnotować natomiast zmianę wyświetlacza, służącego do obsługi urządzenia (z LCD2004 w modelu A8-B na większy i wygodniejszy LCD12864 w drukarce 3D Anet A6).
Drukarka 3D Anet ET4 do samodzielnego montażu
Pewną zmianę konstrukcyjną w stosunku do dwóch omówionych uprzednio modeli drukarek 3D Anet przynosi nam Anet ET4. Pod względem wymiarów zewnętrznych (440 x 450 x 480 mm) plasuje się ona pomiędzy Anet A6 i Anet A8-B, oferując jednocześnie identyczne jak w Anet A6 pole robocze – 220 x 220 x 250 mm. To parametry, które w zupełności wystarczą do realizacji większości projektów wykonywanych w domowych warsztatach. Drukarka 3D Anet ET4 ma jednak nieco inną budowę – z masywną podstawą oraz umocowaną na niej ramą złożoną z profili, wzdłuż których w osi pionowej przesuwa się wózek z głowicą drukującą. Mniejsza liczba elementów sprawia, że samodzielny montaż modelu Anet ET4 trwa zaledwie kilkanaście minut.
Drukarka 3D sterowana jest za pomocą kolorowego, dotykowego wyświetlacza 2,8-calowego. Dla początkujących użytkowników duże znaczenie będzie mieć dobrze przemyślany system poziomowania stołu roboczego, ale także funkcja automatycznego ładowania filamentu. Dodajmy, że drukarka 3D Anet ET4 wyposażona została w opcję wznawiania wydruku w razie zaniku napięcia zasilania oraz w dodatkowe zabezpieczenie – na wypadek wykrycia, że na szpuli kończy się filament. Urządzenie współpracuje ze wszystkimi popularnymi rodzajami filamentów (PLA, HIPS czy ABS) o standardowej średnicy włókna 1,75 mm.
Drukarka 3D Anet A8 Plus do samodzielnego zbudowania
Choć konstrukcja samej ramy drukarki 3D Anet A8 Plus upodabnia ją nieco do modelu Anet ET4, to możemy zauważyć tu znaczące różnice. Podstawa urządzenia jest znacznie lżejsza – ograniczona do stelażu podtrzymującego ramę i stół roboczy. Sama konstrukcja stołu roboczego natomiast wzbogacona została o idealnie gładką szklaną płytę – trwalszą i łatwiejszą do oczyszczenia. Fakt, że ten model drukarki 3D Anet zbudowany jest z profili, pozwala na dosyć swobodny wybór miejsca zamocowania szpuli z filamentem – z powodzeniem można umieścić ją albo na samej górze ramy, albo też przymocować do jednego z profili tworzących podstawę. W aluminiowej ramie drukarki 3D Anet A8 Plus mocowane są gwintowane pręty wysokiej jakości, zapewniające o wiele lepszą kontrolę ruchu wózka z głowicą drukującą. Sterowanie drukarką odbywa się za pośrednictwem magnetycznego panelu z wyświetlaczem i enkoderem.
Model Anet A8 Plus zapewnia 300 x 300 x 350 mm przestrzeni roboczej, przy sporych wymiarach zewnętrznych 612 x 462 x 573 mm i 10 kg wagi. Na uwagę zasługuje zaimplementowanie w tej wersji urządzenia automatycznego systemu podawania filamentu oraz funkcja wznawiania drukowania w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Drukarki 3D Anet z serii Ex, przeznaczone do samodzielnego montażu
Ciekawą grupą drukarek 3D Anet, nieco bardziej zaawansowaną technologicznie od tych, które omówiliśmy powyżej, są urządzenia z serii oznaczonej literą „E”: E12, E10 i E16. Ich konstrukcja w każdym przypadku okazuje się bardzo podobna: do podstawy na nóżkach przymocowana jest rama, a głowica drukująca umieszczona została na wózku – wszystkie te części drukarki 3D Anet montuje się samodzielnie z aluminiowych profili. W każdym ze wspomnianych modeli – E12, E10 i E16 – zastosowano śrubki tzw. motylkowe, przeznaczone do poziomowania stołu roboczego. O stabilności konstrukcji i odporności na drgania przesądzają gwintowane prowadnice, na których porusza się wózek z głowicą roboczą. Natomiast silnik krokowy zastosowany w drukarce 3D gwarantuje wyższą trwałość i skuteczniejsze rozpraszanie ciepła.
W każdej z drukarek 3D Anet z serii Ex kontroler drukarki umieszczony został w osobnej obudowie – a sterowanie odbywa się za pośrednictwem wyświetlacza LCD (w modelach E10 i E12 jest to duży LCD12864) oraz enkodera. Pliki z projektami dostarczane są do urządzenia drukującego albo on-line (co z reguły jest opcją mniej zalecaną w przypadku druku 3D w związku z ryzykiem zakłóceń), albo też na karcie SD. Pole robocze Anet E16 i Anet E12 wynosi 400 x 300 x 300 mm, natomiast w modelu Anet E10 jest nieco mniejsze – jego wymiary to: 300 x 270 x 220 mm. Maksymalna temperatura dyszy w każdym z trzech modeli sięga 250 oC, a stół roboczy podgrzać można do 100 oC, co pozwala na pracę z lubianymi filamentami PLA, HIPS czy ABS. Standardowa średnica dyszy w tej serii drukarek 3D Anet do samodzielnego montażu ustalona została na 0,4 mm, ale z modelami Anet E10 oraz Anet E12 użytkownicy otrzymują także dwie dodatkowe dysze 0,2 i 0,3 mm. Warto również wspomnieć, że model Anet E10 wyposażony został w zabezpieczenie chroniące przed przepięciami oraz zwarciami w urządzeniu.
Inne drukarki 3D Anet
Warto wspomnieć, że obok drukarek 3D do samodzielnego montażu, marka Anet oferuje również urządzenia częściowo zmontowane oraz gotowe, czyli takie, których montaż odbywa się w całości fabrycznie. Do tej grupy produktów należy m.in. drukarka 3D Anet A10 Delta pracująca w technologii FDM, ale bazująca na rzadziej spotykanej konstrukcji. Zwarta obudowa o podstawie wpisanej w koło (z okrągłą powierzchnią roboczą) zawiera trzy pary prowadnic. Na prowadnicach tych zamontowane są siłowniki liniowe, poruszające głowicą drukującą. Tak zaawansowana mechanika drukarki 3D Anet A10 Delta daje możliwość poruszania głowicą w dowolnym kierunku (góra, dół oraz we wszystkich kierunkach w płaszczyźnie poziomej), ale jest zbyt skomplikowana i wymagająca, aby powierzyć użytkownikowi jej samodzielny montaż.
Innym przykładem drukarki 3D Anet, która musi być dostarczana w wersji fabrycznie zmontowanej, jest model N4. Urządzenie to pracuje w technologii SLA, a więc modele są w nim wytwarzane metodą naświetlania światłoutwardzalnej żywicy. Tego typu drukarki 3D standardowo oferowane są jako gotowe, a nie przeznaczone do samodzielnego zmontowania. Wynika to z bardzo wysokich wymagań odnośnie do szczelności, jakości połączeń i bezpieczeństwa – płynny materiał eksploatacyjny, przeznaczony do produkcji zaawansowanych modeli 3D i wydzielający potencjalnie drażniące opary, może być stosowany tylko w drukarkach 3D o prawidłowo wykonanej konstrukcji.
Podsumowanie
W ofercie marki Anet znajdziemy szeroki wybór drukarek 3D do samodzielnego montażu. Modele te skierowane są przede wszystkim do hobbystów, amatorów, makerów, którzy tworzą modele przestrzenne najczęściej w domowych warsztatach. Stosunkowo prosta konstrukcja sprawia, że montaż drukarek 3D Anet zabiera nierzadko zaledwie kilkanaście minut. Ze skręceniem aluminiowych profili, zamocowaniem silnika krokowego czy też głowicy drukującej poradzą sobie nawet młodsi adepci druku 3D. Samodzielny montaż będzie dla nich z pewnością ciekawą przygodą i ważnym doświadczeniem, wzbogacającym zasób wiedzy technicznej.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.