Spis treści:
Druk 3D w przemyśle omawialiśmy już nie raz i nie dwa. Robiliśmy to często pośrednio, bo właściwie za każdym razem, gdy mówimy o fascynujących i praktycznych zastosowaniach drukarek 3D, to gdzieś pośród nich znajdują się potencjalnie przemysłowe zastosowania. Wnikniemy głębiej w to, jak obecnie rozwija się branża druku 3D w przemyśle i jak otwierają się dzięki niej wrota do technologicznych możliwości.
Przemysł i druk 3D - raport
Według danych Grand View Research z 2021 roku wielkość globalnego rynku druku 3D została wyceniona na 13,78 mld. USD w 2020 roku i oczekuje się, że będzie się on rozwijał ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 21,0% od 2021 do 2028 r. W skali globalnej w 2020 roku dostarczono 2,1 miliona sztuk drukarek 3D, a do 2028 roku liczba ta ma osiągnąć 15,3 miliona sztuk. Oczekuje się, że agresywne działania badawczo-rozwojowe w zakresie druku 3D oraz rosnące zapotrzebowanie na prototypowanie w różnych sektorach przemysłu, a w szczególności w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i obronnym, będą jeszcze bardziej napędzać ów wzrost. Sygnał jest jasny: potencjał druku 3D w branżach takich jak lotnictwo, kosmonautyka, motoryzacja idzie w parze z nową rewolucją przemysłową 4.0.
Przemysł i druk 3D - zastosowania i perspektywy
Drukarki 3D goszczą nie tylko na domowych biurkach. Wdrożenie druku 3D w przemyśle obejmuje świadczenie konkretnych usług produkcyjnych i instalacyjnych. Aktualnie druk 3D przynosi producentom korzyści w zakresie prototypowania, projektowania konstrukcji i produktów końcowych, modelowania i czasu wprowadzania produktów na rynek. W rezultacie koszty produkcji znacznie się zmniejszyły, a producenci są w stanie oferować lepsze produkty po rozsądnych cenach. W związku z tymi korzyściami oczekuje się, że w najbliższych latach popyt na drukarki 3D jeszcze bardziej wzrośnie.
Ciekawa wypowiedź Andreasa Langfelda ze Stratasys, giganta druku 3D, z 2022 roku dla serwisu 3D Printing Industry: “będziemy świadkami coraz częstszego przechodzenia na certyfikowaną produkcję addytywną, która zastąpi lub uzupełni tradycyjne procesy produkcyjne. W szczególności w przypadku części zamiennych będziemy świadkami zmniejszenia ilości magazynów i zwiększenia ilości produkcji z druku 3D na żądanie, co będzie również wspierać cele korporacyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Wybrane materiały i technologie będą certyfikowane, a wytwarzane części będą spełniać wymagania specyficzne dla danej branży, takie jak dokładność czy łatwopalność. Widzieliśmy to już w przypadku certyfikowanych dla przestrzeni powietrznej części drukowanych w technologii FDM w samolotach.”
Przemysłowy druk 3D - wyzwania i ograniczenia
Pewna przeszkoda w rozwoju drzemie w przekonaniach małych i średnich producentów. Błędne przeświadczenia dotyczące procesów prototypowania utrudniają wdrażanie produkcji addytywnej. Zajmujące się projektowaniem i prototypowaniem przedsiębiorstwa zastanawiają się, zanim uznają inwestycje w prototypowanie za opłacalne – rzecz naturalna, jednak zamiast analizować i próbować rozumieć korzyści płynące z prototypowania, to wśród tych przedstawicieli tych przedsiębiorstw panuje przekonanie, że prototypowanie jest jedynie kosztowną fazą poprzedzającą produkcję. Problemem jest zatem błędne spojrzenie na prototypowanie i w rezultacie na cały druk 3D w przemyśle – oczekuje się, że takie postrzeganie procesów w połączeniu z brakiem wiedzy technicznej i zbliżającym się brakiem standardowych kontroli będzie prawdopodobnie hamować wzrost rynku.
Druk 3D w przemyśle - czynniki zewnętrzne
W analizie trudno ominąć wybuch i przebieg pandemii COVID-19. Stała się dla przemysłu bodźcem do działania, ponieważ słabe ogniwa łańcucha dostaw stały się bardziej widoczne, a drukowanie 3D jako element fabryk przyszłości ponownie zajął ważne miejsce w całej agendzie. Postępy w kwalifikacji materiałów i zapotrzebowanie na materiały o wyższych parametrach w coraz większych ilościach ilustrują zaufanie, jakim producenci – wbrew tym wspomnianym kilka akapitów wyżej – obdarzają technologie wytwarzania przyrostowego. Podejmowanie wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem świadczy o tym, że przemysł jest na bieżąco z nowoczesnością. Odpowiedzi dotyczą trendów w zakresie konsolidacji środków produkcji, automatyzacji, szerszego rozwoju ekosystemu produkcyjnego (w tym przetwarzania końcowego) oraz postępów w zakresie oprogramowania, takich jak wątek cyfrowy, symulacja i coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji. A na ciekawe mariaże różnych gałęzi technologii zawsze warto czekać. Jedno jest pewne – przemysłowe drukowanie 3D to niesamowite pole do inwestycji i innowacji, którego nie należy przegapić.
Przemysłowe drukarki 3D
Poniżej przykład: przemysłowa drukarka 3D, abyście mogli lepiej uzmysłowić sobie działanie podobnych maszyn. Właściwie jest to cała seria spod znaku polskiego producenta BCN3D. Te profesjonalne urządzenia druku 3D klasy przemysłowej cechuje wysoka dokładność i naprawdę spore rozmiary – model BCN3D Epsilon W50 oferuje 840 W mocy całkowitej, pole robocze o wymiarach 420 x 300 x 400 mm i dwa niezależne ekstrudery IDEX z hotendem E3D. Pełna specyfikacja techniczna jak zawsze na stronach produktów w sklepie Botland.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.