Spis treści:
Jakie zadanie pełni teleskop?
Obserwacja ciał niebieskich to hobby, w którym można się bezgranicznie zatracić. W kosmosie jest coś fascynującego, co sprawia, że wiele osób jest w stanie przez kilka godzin podziwiać konstelacje gwiazd oraz wnikliwe analizować galaktyczne fenomeny pokroju zaćmienia słońca lub koniunkcji gwiazd.
Jednak, ze względu na ogromne odległości dzielące Ziemię oraz ciała niebieskie, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni przyrząd optyczny, jakim jest teleskop. Składa się on z szeregu soczewek (teleskop refraktorowy) lub specjalnie wyprofilowanych luster (teleskop zwierciadlany), których zadaniem jest powiększenie odbieranego przez teleskop obrazu.
W efekcie, dzięki zmyślnej konstrukcji, hobbystyczne teleskopy kierowane do segmentu amatorskiej astronomii są w stanie osiągnąć przybliżenie rzędu kilkudziesięciu razy, przy jednoczesnym zachowaniu ostrego i wyraźnego obrazu.
Jaki teleskop kupić i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę
Szukając przyrządu do obserwacji ciał niebieskich, można zostać przytłoczonym ilością różnego rodzaju produktów – niektóre z nich są lepszej jakości, a inne niestety, pozostawiają wiele do życzenia. Zatem jaki teleskop wybrać?
Pierwszą kwestią, z jakiej należy zdać sobie sprawę jest to, że paradoksalnie większy stopień przybliżenia nie zawsze zapewnia lepszy obraz. Wynika to z faktu, że dobrej klasy optyka jest bardzo droga, a producenci tanich teleskopów muszą gdzieś szukać oszczędności. W efekcie sprzęty, które reklamują się ogromnym stopniem przybliżenia najczęściej mocno zniekształcają obraz w okularze, sprawiając, że obserwacja gwiazd jest mocno utrudniona.
Problemem może być także sama średnica soczewki teleskopu. To właśnie ona odpowiada za ilość światła wpuszczanego do wnętrza optyki, co bezpośrednio wpływa na jakość generowanego obrazu. Zasadniczo im teleskop posiada większą średnicę soczewki, tym staje się jaśniejszy, a co za tym idzie, umożliwia pewną obserwację ciał niebieskich nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Dlatego też zamiast samego powiększenia decyzja dotycząca tego, jaki teleskop wybrać, powinna być podejmowana w oparciu o parametr ogniskowej układu optycznego oraz średnicy soczewki. Zaleca się, by nawet do amatorskiego użytku obiektyw przyrządu refraktorowego posiadał przekątną wynoszącą co najmniej 70 mm. Z kolei w przypadku nieco bardziej zaawansowanych teleskopów zwierciadlanych średnica obiektywu powinna mieć 150 milimetrów lub jeśli pozwala na to domowy budżet, jeszcze więcej.
Jaki teleskop na początek przygody z astronomią?
To, jaki teleskop wybrać, zależeć będzie w dużej mierze od tego, do czego będzie w przyszłości stosowany. Tak naprawdę na samym początku trudno znaleźć ekonomiczne uzasadnienie dla inwestowania w drogie i profesjonalne przyrządy optyczne – astronomia, jako hobby może szybko się znudzić, a późniejsza odsprzedaż teleskopu może być nieco kłopotliwa.
Dlatego też do podstawowych obserwacji ciał niebieskich, takich jak ziemski Księżyc lub planety sąsiadujące z Ziemią wystarczy stosunkowo prosty teleskop refraktorowy. Jego koszt nie będzie nadmiernie obciążał domowego budżetu, a jednoczenie pozwoli sprawdzić, czy astronomia faktycznie jest czymś na tyle pasjonującym, by zajmować się nią na poważnie.
Jednak jeśli celem obserwacji mają być odległe mgławice lub obiekty znajdujące się w paśmie Drogi Mlecznej, to warto zafundować sobie nieco lepszy sprzęt, chociaż i w tym przypadku to, jaki teleskop wybrać, uzależnione będzie głównie od zasobności portfela.
Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać, jest podziwianie jasnych obiektów – w szczególności Słońca. W takim wypadku konieczne jest wyposażenie swojego teleskopu w specjalne filtry, które uchronią wzrok przed uszkodzeniem spowodowanym zbyt dużą koncentracją światła w okularze.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 25
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.