Praktycznie każdy użytkownik sieci bezprzewodowej spotyka się z sytuacją, w której w jednym miejscu sygnał jest silniejszy, natomiast w innym zdecydowanie słabszy. Ponadto, zdarza się, że pomimo bliskiej odległości routera sygnał jest tak słaby, że uniemożliwia komfortowe korzystanie z Internetu. Dlaczego tak się dzieje? Podczas podpisywania umowy z firmą oferującą podłączenie Internetu, otrzymujemy informację o prędkości łącza. Dodatkowo, niektórzy dostawcy udostępniają także maksymalne wartości downloadu i uploadu, czyli prędkości pobierania i udostępniania treści z sieci. Co zrobić w przypadku, kiedy wartości w umowie nie pokrywają się z rzeczywistością?
Jakie są najskuteczniejsze metody wzmacniania sygnału WiFi w domu i w biurze? Czy w każdym przypadku konieczna jest wizyta specjalisty?
Dlaczego sygnał WiFi jest słaby?
Siła sygnału zależy od bardzo wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie każdej możliwości, dzięki czemu użytkownicy mają szansę na szybkie znalezienie powodu słabnącego zasięgu. Czy na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty? Niekoniecznie – praktycznie każdą czynność można wykonać samodzielnie. Wystarczy poświęcić temu zajęciu odrobinę swojego wolnego czasu.
Jednym z najczęstszych błędów jest nieprawidłowe usytuowanie routera. W praktyce oznacza to, że sygnał ma na drodze do komputera i innych urządzeń znajdujących się w zasięgu działania różne przeszkody. Pokonanie ich skutkuje znaczącym spadkiem jakości sygnału, a nawet jego zanikiem. Niejednokrotnie routery są zamykane w drewnianych szafach, które już na starcie ograniczają zasięg urządzenia. Chcąc wzmocnić sygnał, należy ustawić urządzenie w takim miejscu, aby sygnał miał do pokonania jak najmniejszą liczbę przeszkód. Należy pamiętać, że ściany nośne stanowią jedną z najtrudniejszych do pokonania barier. Lepszym pomysłem jest ustawienie sprzętu w okolicy ściany działowej. W przypadku domu lub mieszkania nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich przeszkód, jednak można znacząco ograniczyć ich liczbę i wybrać takie, które najmniej ograniczają zasięg urządzenia.
Ponadto, warto pamiętać, że router nie powinien znajdować się wokół sprzętów RTV i AGD, a także w niedalekiej odległości dużych, metalowych przedmiotów, takich jak grzejniki. W takich miejscach urządzenie również jest narażone na osłabienie sygnału.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest sam router. Niestety wiele osób kieruje się wyłącznie wyglądem i wielkością, stosując zasadę – im mniejsze urządzenie, tym będzie mniej zakłócać spójną aranżację pomieszczenia. Ponadto, kupując router z jak najmniejszą liczbą niewielkich anten, urządzenie tego typu nie może prawidłowo spełniać swojej funkcji w mieszkaniu, domu lub biurze. Jego wydajność jest po prostu zbyt mała. Moc routera mierzy się w miliwatach, w skrócie mW. Warto wybierać modele, które charakteryzują się mocą około 100 mW.
Co więcej, niektórzy producenci umożliwiają zmianę mocy. Ta funkcja jest najczęściej dostępna w panelu administratora. Oczywiście należy ustawić maksymalne wartości, które zwiększają zasięg działania sprzętu.
Co jeszcze wpływa na moc sygnału?
Podczas wyboru konkretnego routera, oprócz mocy, należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę i wielkość anten. Zasada jest prosta – im jest ich więcej, tym lepiej. Dlaczego jest to takie ważne?
Antena lub anteny to niezwykle ważne elementy każdego routera, które są odpowiedzialne za efektywne rozprowadzanie sygnału. Niejednokrotnie z sieci WiFi korzystają osoby znajdujące się w różnej odległości od routera, dlatego warto ustawić anteny w taki sposób, aby sygnał był równomiernie rozprowadzany. Im większa liczba anten, tym łatwiej zapewnić wysokiej jakości sygnał. Ma to szczególne znaczenie w biurach. Siła sygnału powinna być mniej więcej taka sama w każdym miejscu, dzięki czemu pracownicy mogą efektywnie i szybko wykonywać swoje obowiązki.
Jedną z największych bolączek sieci WiFi są zakłócenia. Nie każdy wie, że praktycznie każde urządzenie bezprzewodowe pracuje na częstotliwości 2,4 GHz. Co to oznacza w praktyce? Niestety częste zakłócenia negatywnie wpływają nie tylko na siłę sygnału, ale również na pokrycie. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana częstotliwości na mniej obleganą częstotliwość 5 GHz. Przed zmianą należy jednak sprawdzić kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, router musi obsługiwać obie częstotliwości. Po drugie, wszystkie urządzenia, które są obecnie podłączone do sieci 2,4 GHz, również muszą obsługiwać częstotliwość 5 GHz. W przeciwnym wypadku połączenie się z WiFi nie będzie możliwe. Warto jeszcze pamiętać, że zmiana częstotliwości wiąże się ze zmniejszeniem pokrycia, choć w przypadku niewielkich pomieszczeń nie będzie miało to żadnego wpływu na siłę sygnału.
W jaki sposób sprawdzić kanał transmisji
Kolejnym częstym powodem zakłóceń i słabej jakości sygnału sieci WiFi jest zbyt zatłoczony kanał transmisji danych. W przypadku pierwszej konfiguracji routera urządzenie automatycznie wybiera kanał. Niestety nie zawsze jest to dobry wybór. Tę metodę powinni stosować wszyscy użytkownicy, którzy z powodu ograniczeń technicznych nie mogą zmienić częstotliwość z 2,4 GHz na mniej obleganą 5 GHz. W praktycznie każdym domu znajduje się kilka urządzeń pracujących w paśmie 2,4 GHz, dlatego router powinien być skonfigurowany w taki sposób, aby emitowana przez niego sieć WiFi miała styczność z jak najmniejszą liczbą innych sygnałów. Jak to zrobić?
Najlepszym sposobem jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która automatycznie sprawdza jakość dostępnych kanałów. W większości przypadków jest ich 14. Ponadto, program sam zasugeruje, który kanał lub kanały są najmniej oblegane, a co za tym idzie, ich używanie wiąże się z najmniejszą liczbą zakłóceń. Po wybraniu najlepszego kanału w aplikacji należy zmienić go również w routerze. Zmian tego typu można dokonać m.in. w ustawieniach zaawansowanych. Po wybraniu najmniej obleganego kanału należy zresetować router. Po ponownym uruchomieniu urządzenia cała sieć WIFi będzie działać na nowym kanale.
W sytuacji gdy pierwotny kanał był bardzo oblegany, niejednokrotnie różnice można zaobserwować już w pierwszych godzinach pracy urządzenia. Warto dokonać powyższych zmian, zwłaszcza że nie absorbują one dużej ilości czasu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy.
Dodatkowe informacje o antenach
Co jeszcze warto wiedzieć o antenach? Większość z nich to tak zwane anteny dookólne, czyli takie, które wysyłają sygnał dookoła. W przypadku kiedy router jest ustawiony koło ściany lub mebli, część sygnału jest przekazywana w miejsce, w którym nie ma żadnych odbiorników. Nietrudno się domyślić, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Kiedy warto postawić na anteny dookólne?
W sytuacji gdy router znajduje się w centralnym miejscu, np. na środku biura, a nie ma wokół niego żadnych przeszkód w postaci grubych ścian czy mebli, wówczas to rozwiązanie jest najbardziej efektywne. Każdy z pracowników teoretycznie powinien korzystać z sieci WiFi cechującej się taką samą siłą sygnału. Anteny dookólne zapewniają równomierne pokrycie sygnałem, dlatego są często używane w biurach typu open space.
Kolejnym przykładem efektywnego wykorzystania routera wyposażonego w anteny dookólne jest umieszczenie urządzenia na środku domu. W przypadku sprzętu charakteryzującego się dużą mocą w każdym pomieszczeniu sieć WiFi powinna mieć bardzo dobry lub dobry sygnał.
Co zrobić w przypadku, gdy anteny dookólne, ze względu na ulokowanie gniazdek elektrycznych, mebli lub grubych ścian, nie są dobrym rozwiązaniem? W takim przypadku warto postawić na anteny kierunkowe, które, jak sama nazwa wskazuje, emitują sygnał wyłącznie w jednym kierunku. W większości przypadków antena jest ruchoma, dzięki czemu jej pozycję można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wystarczy skierować ją na pomieszczenie, w którym znajdują się odbiorniki, dzięki czemu sygnał będzie docierał wyłącznie w konkretne miejsca, a nie dookoła routera.
Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalistów?
Jedną z sytuacji, w których warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, jest zmiana miejsca umieszczenia routera. Niestety często bywa tak, że urządzenie znajduje się np. w pomieszczeniu gospodarczym. Wówczas wszystkie wysiłki związane ze wzmocnieniem sygnału będą miały bardzo ograniczoną skuteczność. Należy pamiętać, że nowoczesne sieci korzystają ze światłowodów, które są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zmiana położenia routera niejednokrotnie wiąże się z dodatkowymi odwiertami w ścianach. Podobnie sytuacja wygląda w biurach. W tym wypadku również lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają niezbędne narzędzia i wykonają zlecenie szybko i przede wszystkim bezpiecznie.
Repeater - czyli wzmacniacz sygnału WiFi
Jednym z najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do wzmacniania sygnału WiFi jest repeater. To niezwykle pomocny sprzęt, który można wykorzystywać zarówno w domach, jak i biurach, a nawet w małych mieszkaniach. Repeater charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami i nieskomplikowaną konfiguracją, z którą poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. Po włożeniu końcówki do kontaktu jest gotowy do pracy. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze sprzętu tego typu?
Jednym z najważniejszych parametrów urządzenia jest maksymalna szybkość transmisji danych. W przypadku gdy w domu lub biurze działa bardzo szybki Internet lub jest planowana zmiana operatora, wówczas najlepszym wyborem będzie zakup repeatera, który cechuje się bardzo szybką transmisją danych. W przeciwnym wypadku użytkownicy nie będą mogli korzystać z pełnych możliwości sieci bezprzewodowej WiFi.
Kolejną bardzo ważną kwestią są obsługiwane częstotliwości. Najlepszym wyborem będą modele działające zarówno w 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
Warto także zwrócić uwagę na standardy WiFi, które bezpośrednio wpływają na prędkość transmisji danych. Najlepszym wyborem będą repeatery n lub ac.
Wzmacniacz sygnału powinien mieć również możliwość przewodowego podłączenia urządzeń, takich jak np. telewizor. Dzięki temu będzie cechował się prawdziwie wszechstronnym zastosowaniem.
Niestety wybór najtańszych urządzeń wiąże się z ograniczoną funkcjonalnością, dlatego warto postawić na sprawdzone i renomowane firmy oferujące wysokiej jakości produkty.
Gdzie powinien znajdować się repeater?
Aby urządzenie przeznaczone do wzmacniania sygnału WiFi działało wydajnie, musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Czy do wyboru najlepszego zawsze potrzebny jest specjalista? Niekoniecznie. Stosując się do poniższych porad, z łatwością można samodzielnie zlokalizować najlepsze miejsce działania repeatera.
Pierwszym, często popełnianym błędem jest podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego w bardzo bliskiej odległości od routera generującego sygnał, który będzie wzmacniany. W takim przypadku repeater nie będzie pracował z maksymalną wydajnością.
W przypadku odwrotnej sytuacji, gdy urządzenie będzie znajdowało się zbyt daleko, router wzmocni zbyt słaby sygnał. Niestety jest to również częsty błąd podczas podłączania repeatera.
Jednym z najlepszych sposobów jest podłączenie wzmacniacza sygnału Wi-Fi mniej więcej w połowie odległości pomiędzy routerem a odbiornikami. Warto jednak pamiętać, że należy wybrać takie miejsce, w którym siła sygnału będzie jeszcze dobra, albo nawet bardzo dobra. Wówczas działanie repeatera będzie najbardziej efektywne.
Warto poeksperymentować i podłączyć wzmacniacz sygnału w kilku miejscach, sprawdzając jak będzie wpływać na siłę sygnału. Metodą prób i błędów uda się z pewnością znaleźć najlepszą lokalizację.
Jak zwiększyć zasięg WiFi? - nowoczesna sieć mesh
Kolejnym, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest tworzenie niewielkich sieci WiFi w postaci siatki (z ang. mesh). W większości przypadków, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu lub biurze znajduje się jedno urządzenie, które emituje sygnał. Sieć mesh używa kilku routerów, dzięki czemu działa niezwykle efektywnie. Kiedy warto zastanowić się nad inwestycją w rozwiązanie tego typu?
W przypadku dużych, piętrowych domów pomieszczenia, w których siła sygnału jest bardzo słaba, mogą znajdować się zarówno na parterze, jak i na piętrach oraz na poddaszu. Co więcej, wiele osób adaptuje do celów mieszkalnych również piwnicę, do której także trzeba doprowadzić sieć WiFi. W takich przypadkach sieć mesh może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Warto pamiętać, że szerokie żelbetonowe ściany stanowią trudną do pokonania barierę dla sygnału. Nawet w przypadku routera cechującego się dużą mocą rozprowadzenie sygnału po mieszkaniu może być bardzo nierównomierne. Sieć mesh poradzi sobie ze skutecznym emitowaniem silnego sygnału również w przypadku mieszkania z dużą liczbą pokojów.
Sieć mesh jest często tworzona w biurach, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych routerów, a stały dostęp do szybkiej sieci WiFi jest bardzo ważny.
Jak widać, zastosowanie sieci mesh jest bardzo duże i szczególnie polecane w miejscach, w których są tak zwane martwe punkty, czyli przestrzenie, gdzie nie ma możliwości korzystania z sieci WiFi.
Zalety korzystania z sieci mesh
Najbardziej oczywistą korzyścią wynikającą z korzystania z sieci mesh jest poprawienie jakości sieci WiFi. Wiele osób potrzebuje szybkiego Internetu do przesyłania dużych plików, dzięki czemu ich praca jest szybsza i bardziej efektywna. Jakie jeszcze są zalety korzystania z rozwiązania tego typu?
Przełączanie się pomiędzy sygnałami generowanymi z różnych urządzeń jest automatyczne i nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. W praktyce każda osoba podłączona do sieci nawet nie zauważa, kiedy nastąpiła zmiana sygnału. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić nawet na krótkie przerwy w połączeniu z siecią WiFi.
Kolejną niezwykle ważną zaletą jest stabilne działanie sieci. Użytkownicy mają pewność, że w każdym pomieszczeniu jakość sygnału jest porównywalna, dzięki czemu mogą swobodnie korzystać z Internetu w całym domu lub biurze.
Pomimo zaawansowanej funkcjonalności urządzenia wykorzystywane do tworzenia sieci mesh są tak skonstruowane, że z ich instalacją i konfiguracją powinien poradzić sobie praktycznie każdy. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności informatycznych. Urządzenia są domyślnie zaprogramowane w taki sposób, aby działać automatycznie po włączeniu.
Ponadto, sieć mesh jest niezwykle łatwa w rozbudowie. Wystarczy zakupić kolejne urządzenia i zainstalować je w nowym miejscu.
Zarządzanie siecią może odbywać się m.in. przez aplikację na smartfona, dzięki której właściciel ma pełną kontrolę nad liczbą użytkowników podłączonych do sieci.
Istnieje wiele możliwości wzmocnienia sygnału WiFi w biurze lub w domu. Co najważniejsze, większość czynności można wykonać samodzielnie, bez pomocy profesjonalistów. Warto w pełni wykorzystać oferowanę przez dostawcow szybkość Internetu, która w bezpośredni sposób przekłada się nie tylko na efektywność pracy, ale przede wszystkim na komfort korzystania z popularnych serwisów streamingowych lub platform umożliwiających oglądanie filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości.
Jak wzmocnić sygnał WiFi w domu i biurze? – FAQ
Im wyższa siła sygnału wyrażona w jednostce -dBm, tym sieć charakteryzuje się większą stabilnością działania. Optymalna siła sygnału umożliwiająca komfortowe korzystanie z sieci bezprzewodowej to około -40 dBm. Im siła sygnału jest większa (np. -30 dBm), tym sygnał jest bardziej stabilny i odporny na zakłócenia.
Jak sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi?
Jedną z najskuteczniejszych metod do sprawdzania siły sygnału WiFi w domu lub biurze jest pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Oprogramowanie do sprawdzania (analizowania) sieci Wi-Fi charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą. Dzięki niemu możesz sprawdzić, w którym miejscu sygnał jest optymalny, a w którym zbyt słaby. Wybrane aplikacje umożliwiają stworzenie mapy siły zasięgu Wi-Fi. W większości przypadków im dalej od routera, tym siła sygnału maleje.
Jaka jest siła sygnału dBm?
Siła sygnału Wi-Fi wyrażona w -dBm jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o użyteczności sieci bezprzewodowej. Im wyższa siła sygnału, tym stabilniejsze łącze i mniejsze ryzyko utraty połączenia. Siłę sygnału można zmierzyć np. przy pomocy aplikacji mobilnych. Jeżeli wskaźnik będzie mniejszy niż -70 dBm (np. wskaże -85 dBm) wówczas mamy do czynienia z bardzo słabym sygnałem. Dobrej jakości sygnał zawiera się w przedziale pomiędzy -50 dBm i 65 dBm. Jeżeli wskaźnik wskaże wartość około -45 dBm lub większą (np. -35 dBm) to w takim przypadku siła sygnału jest bardzo dobra. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury artykułu, w którym można znaleźć sprawdzone sposoby na wzmocnienie siły sygnału.
Co to jest dBm Wi-Fi?
Im wyższa siła sygnału, tym lepsze połączenie (bardziej stabilne i odporne na zakłócenia). Jednostką, która określa siłę sygnału Wi-Fi jest -dBm. Zakres pomiarowy wynosi od 0 do aż do -100. -dBm jest jednostką, która opisuje stosunek mocy sygnału Wi-Fi wyrażony w dB do 1 mW. Silny i stabilny sygnał charakteryzuje się parametrami około -40 dBm.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 28
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Kobieta w męskim świecie robotów. Związana z Botlandem "właściwie od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen przyjdzie jeszcze czas. Po pracy entuzjastka kultury i kuchni hiszpańskiej.
Kobieta w męskim świecie robotów. Związana z Botlandem "właściwie od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen przyjdzie jeszcze czas. Po pracy entuzjastka kultury i kuchni hiszpańskiej.
W dzisiejszym świecie, gdzie technologia rozwija się w szybkim tempie, umiejętności programowania, w tym programowania mikrokontrolerów, stają się koniecznością. Idealnym rozwiązaniem do poznania tej technologii jest płytka micro:bit.