Elementy dyskretne, a także większość układów scalonych, występują w różnych wariantach montażowych. Dowiedz się z nami, który najlepiej pasuje do Twojego projektu.
Kilkadziesiąt lat intensywnego rozwoju elektroniki i postępująca miniaturyzacja sprawiły, że dziś nawet podstawowe elementy – w tym rezystory, kondensatory, dławiki czy też tranzystory i diody – występują w setkach odmian, różniących się rozmiarami, sposobem montażu oraz parametrami elektrycznymi. Początkujący elektronicy korzystają zwykle z większych, łatwiejszych do wlutowania komponentów przewlekanych (THT), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z czasem przejść na znacznie bardziej kompaktowe elementy do montażu powierzchniowego (SMD, SMT). W tym artykule opisujemy wybrane grupy podzespołów pasywnych i wskazujemy ważne różnice, jakie należy wziąć pod uwagę przy wykorzystaniu tych elementów we własnych projektach.
Najprostszy przykład – rezystory i dławiki THT
Pierwszym etapem projektowania nowego układu elektronicznego, poprzedzającym rysowanie płytki drukowanej, a często nawet tworzenie schematu ideowego, jest rozważenie ilości dostępnego miejsca w obudowie, posiadanych możliwości warsztatowych, umiejętności, a także… kosztu elementów. Jeżeli priorytetem ma być łatwość montażu, a ilość powierzchni przewidzianej na płytkę drukowaną nie jest szczególnie ograniczona, warto rozważyć zastosowanie konwencjonalnych elementów do montażu przewlekanego. Nawet podstawowe rezystory o mocy w przedziale 0,125..0,25 W i tolerancji 1..5 % występują w dwóch najczęściej spotykanych rozmiarach (standardowym i miniaturowym), a jeszcze większa różnorodność dotyczy rezystorów większej mocy (od 0,5 W). W podobnych obudowach występują także dławiki małej mocy, stosowane m.in. jako elementy filtrów (R)LC w układach analogowych. Warto pamiętać, że zwykle istnieje możliwość zamontowania danego elementu z wyprowadzeniami osiowymi… pionowo, po zagięciu jednej z końcówek o 180o w kierunku płytki drukowanej – takie rozwiązanie skutecznie zmniejsza ilość miejsca na PCB zajmowanego przez rezystor lub dławik.
Kondensatory przewlekane
W przypadku kondensatorów THT rodzaj i wymiary obudowy zależą od typu dielektryka oraz technologii wykonania. Niewielkie kondensatory ceramiczne są spotykane zwykle w wersjach z wyprowadzeniami promieniowymi rozmieszczonymi w rastrze 2,54 lub 5 mm. Nieco większe bywają zazwyczaj popularne kondensatory foliowe, np. MKT (tutaj mamy do czynienia z rastrem od 5 mm w górę). Kondensatory elektrolityczne występują natomiast w wariantach z wyprowadzeniami osiowymi (umieszczonymi w jednej linii po bokach obudowy elementu) lub promieniowymi (tj. „wystającymi” z dna kondensatora). Ogólna zasada doboru obudowy jest w przypadku kondensatorów następująca – należy przewidzieć tyle miejsca na płytce drukowanej (oraz wybrać odpowiedni do średnicy kondensatora raster padów lutowniczych), aby dało się bez problemu zakupić kondensator o danej pojemności i dopuszczalnym napięciu wyższym (przynajmniej o kilkanaście procent) od maksymalnego napięcia roboczego w układzie.
Elementy SMD
Obudowy elementów elektronicznych SMD mają rozmiary określone przez międzynarodowe szeregi wymiarowe, znacznie ułatwiające zarówno dobór komponentów do projektu, jak i ewentualną wymianę elementów w istniejącym układzie. Najczęściej stosowanym standardem jest szereg calowy, w którym 4-cyfrowe oznaczenia kodują długość i szerokość korpusu elementu, wyrażone w dziesiątkach milsów (1 mil = 0,0254 mm). Przykładowo, popularne kondensatory i rezystory SMD w rozmiarze 0805 mają długość około 2 mm (80 mils) i szerokość około 1,2 mm (50 mils). Często stosowane są również elementy większe (1206), a także – w układach zminiaturyzowanych – 0603 i 0402. W najnowocześniejszych urządzeniach przenośnych (np. gadżetach sportowych czy smartfonach) stosowane są mikroskopijne komponenty w rozmiarze 0201, a nawet 01005 – te ostatnie mają długość rzędu zaledwie 0,4 mm, i szerokość 0,2 mm! Rzecz jasna, ten poziom rozmiarów obudowy uniemożliwia już montaż ręczny – wprawni elektronicy posługują się z powodzeniem elementami 0603, a niektórzy także 0402, zaś mniejsze podzespoły wymagają niezwykle precyzyjnych automatów montażowych i technologii lutowania odległej od konwencjonalnego montażu ręcznego z użyciem lutownicy kolbowej. Na koniec mamy bardzo dobrą informację dla wszystkich elektroników, kompletujących właśnie swój prywatny warsztat – w sklepie Botland dostępne są od ręki praktyczne zestawy elementów SMD i THT, dzięki którym zebranie podręcznej bazy komponentów staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Jak dobrać obudowę elementów elektronicznych? – FAQ
Montaż THT (z ang. through-hole technology) to sposób montowania poszczególnych podzespołów elektronicznych wyposażonych we wyprowadzenia w postaci drucianych nóżek. Montaż THT, nazywany inaczej przewlekanym, polega na przekładaniu wyprowadzeń przez otwory znajdujące się na płytce drukowanej.
Co to jest SMT?
Montaż SMT (z ang. surface mount technology) jest nazywany również montażem powierzchniowym. Polega na montowaniu poszczególnych podzespołów elektronicznych bezpośrednio na powierzchni płytki PCB. Montaż SMT jest przeważnie jednostronny, jednak w razie potrzebny można montować podzespoły na obu stronach. Elementy do montażu na płytce należą do grupy podzespołów SMD.
Jak lutować THT?
Podzespoły elektroniczne montowane przy wykorzystaniu technologii THT są lutowane do ścieżek odpowiadających za przewodzenie, które znajdują się po drugiej stronie płytki. Lutowanie może odbywać się całkowicie manualnie lub przy wykorzystaniu maszyny nazywanej falą lutowniczą.
Jak montujemy elementy elektroniczne na płycie drukowanej?
Montaż podzespołów elektronicznych na płytce drukowanej może być realizowany przy wykorzystaniu technologii THT lub SMT. Pierwsza z nich jest nazywana również montażem przewlekanym (wyprowadzenia, czyli nóżki podzespołów elektronicznych są przewlekane przez otwory znajdujące się w płytce PCB). Druga technologia to SMT (montaż powierzchniowy) i obejmuje montaż niewielkich podzespołów elektronicznych SMD na płytce drukowanej. Więcej o obudowach elementów elektronicznych można przeczytać w tym artykule.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
GG nie ma czasu na gadu-gadu - jest zawsze na bieżąco z nowościami z oferty, wybiera tylko najlepsze i dba, aby pojawiały się na czas. Jego rozległa wiedza o specyfikacjach technicznych produktów to nieocenione wsparcie dla całej ekipy. Do pracy przyjeżdża rowerem i już najwyższa pora, aby wszyscy zaczęli brać z niego przykład. Oaza spokoju.
GG nie ma czasu na gadu-gadu - jest zawsze na bieżąco z nowościami z oferty, wybiera tylko najlepsze i dba, aby pojawiały się na czas. Jego rozległa wiedza o specyfikacjach technicznych produktów to nieocenione wsparcie dla całej ekipy. Do pracy przyjeżdża rowerem i już najwyższa pora, aby wszyscy zaczęli brać z niego przykład. Oaza spokoju.
Sonda temperatury jest niezastąpionym narzędziem do precyzyjnych pomiarów temperatury otoczenia, cieczy i innych elementów – dowiedz się, jak możesz ją wykorzystać!
2 Responses
Poszukiwałem tak dobrego poradnika, świetna robota!
Zgodzę się z Tobą, bardzo mi pomógł i zobrazował dużo rzeczy.