Spis treści:
Suszenie włókien do druku 3D sprawia, że przy jednoczesnej właściwej kontroli temperatury nasz drukowany model stanie się bardziej lśniący i gładki.
Przygotujmy się. Wilgoć a druk 3D
Każdy praktyk druku 3D wie, że filamenty różnią się wieloma parametrami i temperaturą roboczą druku. Czasami wystarczy trochę podstawowych informacji, aby dobrać ten najbardziej właściwy do zadania materiał. W przypadku bardziej skomplikowanych wydruków warto dokładnie sprawdzić wszystkie właściwości i ograniczenia danego filamentu. Fachowe porównania znajdziecie na blogu i w opisach filamentów sklepu Botland.
Zaglądamy do suszarki Sunlu FilaDryer S1 w troszeczkę innym kontekście, a raczej przez pryzmat innego problemu. Nie chodzi tu o dobór filamentu, a jego przygotowanie, z wilgocią bowiem borykamy się wszyscy. Jest zmorą mieszkań i piwnic, tworzy dobre warunki dla, powiedzmy oględnie, organizmów w naszym domu niepożądanych także ze względów zdrowotnych, a jej nieprzyjemny zapach potrafi na dobre “wypełnić ściany”. Nic przyjemnego. Nie inaczej jest w przypadku filamentów.
Włókna do drukarek 3D pochłaniają wilgoć z powietrza, a to prosta droga do problemów z jakością wydruku. FilaDryer S1 ma za zadanie dla nas tę wilgoć z włókien usuwać. Na poniższej ilustracji można zaobserwować efekty drukowania z wykorzystaniem filamentu, który nie został należycie wysuszony. Powierzchnia dzbanka po prawej stronie jest chropowata, nierówna i wydaje się poszatkowana, a widoczne gołym okiem włókna przywodzą na myśl reklamy proszku do prania, gdzie prezentuje się mikroskopowy podgląd struktur tkaniny ubrań.
Suszenie filamentu z FilaDryer S1
FilaDryer S1 jest skonstruowany tak, aby oprócz suszenia materiału pełnił funkcję wygodnego uchwytu. Możemy drukować bezpośrednio z materiału włożonego do urządzenia. Zamocowane rolki oznaczają bezproblemowy obrót szpuli, nie ma więc problemów z ustawianiem i przesunięciami materiału. System pozwala na suszenie dwóch szpul jednocześnie, a dzięki dwóm wyjściom możemy używać materiałów o masie 500 g w pracy z różnymi drukarkami naraz.
Dodatkowo w S1 są dwa otwory do przepuszczania filamentu. Jeden z nich znajduje się w górnej części i jest bardziej odpowiedni do bezpośredniego podawania do drukarki 3D, drugi znajduje się na środku.
Cztery główne funkcje Sunlu przedstawia poniższa ilustracja:
- odporność na wilgoć,
- suszenie – jednak nie tylko suszenie przed drukiem, ale również podtrzymywanie suchości materiału podczas pracy,
- kompatybilność z różnymi średnicami filamentu – mowa o filamentach 1,75 mm, 2,85 mm oraz 3 mm. Maksymalne wymiary wkładanej szpuli to 210 mm w średnicy i 85 mm w szerokości.
- wyświetlacz LCD informujący o czasie suszenia i temperaturze. Dwie sondy pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury pracy w temperaturze od 35 °C do 55 °C.
Standardowy czas suszenia to 6 godzin, ale panel pozwala wybrać przedział od 0 do 24 godzin. Oprócz kompaktowych wymiarów, z którymi S1 będzie pasować do każdego studia, masa urządzenia to zaledwie 980 g (bez filamentu).
Suszarka obsługuje każdy typ materiału, poczynając od popularnego PLA, a kończąc na niezwykle higroskopijnych (chłonących wilgoć) materiałach takich jak kopolimer alkoholu winylowego BVOH czy mocno absorbujący wodę filament typu Nylon.
Słowo o zasilaniu – zestaw z FilaDryer został uzupełniony o zasilacz DC 24V, a kabel zajmuje niewiele miejsca.
Podsumowując, do przygotowania szpul, które wykazują oznaki zatrzymywania wilgoci, Sunlu S1 jest niezastąpiony. Wystarczy ustawić program suszarki 6-8 godzin i nasz materiał będzie gotowy do pracy. Co ważne pomimo lekkiego złączenia rolek szpuli z filamentem nie ma żadnych zauważalnych problemów wpływających na przepływ materiału. Filament TPU, przy drukowaniu którym można by spodziewać się problemów z naciąganiem włókien, także drukuje bez żadnych problemów. Rolki zdają się nieco zmagać z pełną szpulą o wadze 1 kilograma, co jest odczuwalne podczas naciągania, ale nie wpływa na szybkość przepływu filamentu.
Niewygórowana cena, estetyczny wygląd i brak obaw o jakość wydruku to atuty, dla których warto sprawdzić FilaDryer S1.
System suszenia filamentu Sunlu – FAQ
Filamenty marki Sunlu to tworzywa termoplastyczne wykorzystywane jako materiał roboczy w drukarkach 3D działających w oparciu o technologię FFF/FDM. Filament Sunlu może być z powodzeniem wykorzystywany w urządzeniach kompatybilnych z materiałami termoplastycznymi o średnicy 1,75 mm i jednocześnie pozbawionymi zabezpieczeń uniemożliwiających używanie termoplastów zewnętrznych producentów. W ofercie Sunlu można znaleźć m.in. filament PLA (PLA i Slik) w charakterystycznym kolorze rainbow, czyli tęczowym. Filamenty są nawinięte na szpulę i próżniowo zapakowane. Wewnątrz opakowania znajduje się pochłaniacz wilgoci.
Wybierając filament do drukarki 3D należy przede wszystkim sprawdzić jego kompatybilność z posiadanym modelem urządzenia. W instrukcji obsługi należy znaleźć pozycję opisującą jaki rodzaj filamentu może być używany w danej drukarce (najczęściej drukarki 3D są kompatybilne z kilkoma różnymi rodzajami termoplastów). Kolejną kwestią jest średnica materiału roboczego. Najpopularniejsza to 1,75 mm, choć wielu producentów oferuje materiały termoplastyczne o średnicy 2,85 mm. Następnie należy upewnić się, że producent drukarki 3D nie zastosował blokady zabezpieczającej przed wykorzystywaniem filamentów zewnętrznych producentów. Ostatnim krokiem jest wybór kompatybilnego filamentu, którego właściwości pokrywają się z założeniami projektowymi.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.