Doczekaliśmy się kolejnej nowości od Raspberry Pi. Wchodzimy jak zawsze pierwsi. Poznajcie Raspberry Pi 4 Compute Module 4 oraz płytkę rozszerzeń IO Board. Nowość łączy moc Raspberry Pi z popularną rodziną Compute Module, które możecie znać z poprzedniej wersji. To gotowe moduły z minikomputerami zaprojektowane do rozmaitych celów.
Zdjęcia promocyjne Raspberry Pi Foundation – Raspberry Pi 4 Compute Module 4
Podobnie jak w przypadku CM3+, CM4 będzie dostępna z możliwością wyboru gęstości zapisu eMMC: 0 GB (wersja CM4 Lite), 8 GB, 16 GB i 32 GB. Ponadto po raz pierwszy będziemy mieli również opcjonalną łączność bezprzewodową. Do dyspozycji użytkownika pozostaje wybór aż 32 wariantów produktu. Dzięki temu CM4 będzie świetna do zastosowań przemysłowych.
Moduł to możliwości klasycznej maliny z interfejsami wyprowadzonymi na 2 złącza wielopinowe kompatybilne z gniazdami płytki CM4IO Board. Całość została oparta o procesor Broadcom.
Raspberry Antenna Kit
Zdjęcie promocyjne Raspberry Pi Foundation – antena Raspberry Pi WiFi U.FL – dla Raspberry Pi CM4
Oprócz tego do premierowej paczki zalicza się Antenna Kit. Warianty CM4 zawierające wbudowany moduł bezprzewodowy (CM41xxxxx) oferują wykorzystanie anteny na płytce drukowanej oraz złącze UFL. Umożliwia ono użycie opcjonalnej anteny zewnętrznej. Zestaw antenowy składa się z… anteny, rzecz jasna, która została certyfikowana do użytku z CM4, a także z uchwytu grodziowego i przewodu.
CM4IO Board
Zdjęcie promocyjne Raspberry Pi Foundation – Raspberry Pi CM4IO – płytka rozszerzeń dla Raspberry Pi CM4
Płytka CM4IO może korzystać z tych samych interfejsów co moduł. Stanowi ona platformę rozwojową i referencyjną płytę bazową skracając czas wprowadzenia na rynek projektów opartych na CM4. Zasilanie modułu to 5 V – 12 V. Na pokładzie znalazły się złącza: 2 pełne HDMI 2.0, 2 MIPI DSI do podłączenia ekranów, 2 MIPI CSI-2 do kamer, 2 USB 2.0, Gigabit Ethernet ze wsparciem PoE (wymagające nakładki PoE HAT), 2 PCIe2, slot kart microSD do wykorzystania z modułem w wersji Lite oraz gniazdo baterii RTC. Wymiary malucha to zaledwie 160 x 90 mm.
Co nowego względem Compute Module 3?
Podsumujmy. Najważniejsze usprawnienia względem poprzedniej wersji to:
- opcja korzystania z WiFi 2,4 Ghz i 5 Ghz IEEE 802.11b/g/n/ac wraz z Bluetooth 5.0 – nareszcie wbudowana łączność bezprzewodowa; nowe BT w wersji 5.0 oznacza szybszą transmisję danych,
- 2 interfejsy HDMI 4K,
- gigabitowy Ethernet – obsługa IEEE 1588 dla synchronizacji urządzeń podpiętych do sieci.
Już dziś możecie zakupić nowości Raspberry Pi w Botland i cieszyć się możliwościami Raspberry Pi Compute Module 4!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.