Spis treści:
Poznajemy dziś zaskakującą serię od M5Stack. Dzisiejszy artykuł to sneak-peek nowej serii, która już wkrótce zagości na dobre na półkach Botland. Zapraszamy na mały przedsmak.
Czym jest M5Stack?
Firma M5Stack powstała w 2015 roku. Oferuje zestawy deweloperskie oparte w większości na kontrolerach ESP32, (następcach ESP8266) które zostały zamknięte w kompaktowej obudowie. Dodatkowe moduły rozszerzające możliwości elementu głównego podłączamy przy wykorzystaniu złącza dostępnego w tylnej części urządzenia albo przy wykorzystaniu interfejsów znanych z systemu Grove. Tworzy to układ modułów. Komunikację zapewnia łączność Bluetooth oraz WiFi. Produkt doceniono zwłaszcza w Japonii, gdzie wciąż zyskuje popularność w wynikach wyszukiwania.
Obecnie wyróżniamy trzy zróżnicowane wersje modułów głównych. Są to M5Stack Core, ATOM oraz M5Stick.
Łącz bez ograniczeń
Czym właściwie jest stackowanie? Słowo weszło już do języka potocznego. Jak podaje Nowy praktyczny słownik angielsko-polski i polsko-angielski Tomasza Wyżyńskiego, “stack” jako rzeczownik oznacza stos lub stóg. Dawniej stack funkcjonował nawet jako brytyjska miara objętości drewna i węgla. W formie czasownika, “to stack” to po prostu układać w stos. To właśnie w taki sposób łączą się właśnie opisywane dziś moduły.
Pomyślcie o… kanapce.
Siano też można stackować, ale co to za zabawa? Siano to siano. Kanapka ma element makerski – układasz w niej to, co chcesz zjeść, prawda? A co jeżeli nie dysponujesz czymś, co lubisz najbardziej? Wychodzisz wówczas do sklepu, dokupujesz to, na co masz ochotę, a ulubiony pomidor i jajko lądują w idealnej kompozycji z resztą.
Moduły M5Stack są tak liczne, że… cóż, trudno je zliczyć. Producent wciąż oferuje nowe pomysły, asortyment poszerza się nieustannie. Za kombinacje odpowiada sam użytkownik – po prostu wybiera z bazy to, co go interesuje i łączy z resztą za pomocą kompatybilnych złącz. W skrócie: bazą naszego dzieła jest moduł bazowy – core, a potem dokładamy kolejne, peryferyjne, i otrzymujemy konkretne zastosowania.
M5Stack to rodzina produktów z jednej półki, lecz na tyle różnorodnych, że nigdy się nie znudzą. Drugą rodzinę tworzy rozwijająca się społecznośc. Oficjalne forum M5Stack Community to już ponad 10 000 postów. Można na nim omawiać produkty, dzielić się projektami i znaleźć dział troubleshooting, by posiadacze modułów nie byli pozostawieni sami sobie.
Najważniejsze cechy M5Stack
- Modułowość
- Kompatybilność z modułami z rodziny Grove (Seeedstudio)
- Własne narzędzie do programowania blokowego UIFlow
- Duża baza przykładów/poradników
- Bogate dokumentacje techniczne
- Możliwość programowania za pomocą IDE Arduino, microPython, UIFlow
- Estetyczny wygląd
Seria M5 ATOM (M5ATOM)
Seria ATOM to najmniejsze moduły spod znaku M5Stack. Podobnie jak w przypadku innych serii możliwości miniatur mogą być rozszerzane przez kolejne i kolejne moduły. Są one podłączane przy wykorzystaniu dedykowanych złącz GPIO zgodnych z serią ATOM Możemy zdecydować się także na czujniki i akcesoria podłączane przy użyciu gniazd USB C i Grove.
Poniżej trzy modele bazowe:
Dla rodziny ATOM istnieją moduły dodatkowe ATOM HAT – tak określa się nakładki. Mają różne funkcjonalności. Wymiary modułów ATOM to 24 x 24 mm.
Przykładowe moduły:
- ATOM GPS Development Kit – zestaw z nakładką Atomic GPS i modułem głównym Lite, nakładka została oparta na systemie nawigacji M8030-KT,
- Nakładka Atomic RS-232 z modułem deweloperskim M5Atom Lite – nakładka RS-232, czyli konwerter TTL do pracy z modułami serii ATOM. RS-232 to standard protokołu komunikacji full-duplex definiujący charakterystykę systemu komunikacji szeregowej. Protokół często wykorzystuje się w rozwiązaniach przemysłowych.
- ATOM TailBAT – moduł zasilający do M5Atom – 190mAh – moduł-powerbank, który harmonijnie zasili całą resztę.
Odwiedźcie koniecznie hub projektowy M5Stack, aby zobaczyć, co jeszcze wymyślają użytkownicy. Znajdziecie tam dyskusje na temat poszczególnych produktów, opinie, kategorie i cały stos informacji, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na odwiedzenie koszyka w Botland.
Być może już narobiliśmy Wam smaka na Stacka! Nie jest to najczęśliwszy dobór hasła reklamowego, bo już gdzieś słyszeliśmy podobne, dlatego wracamy teraz do wdrażania nowych modułów – oczekujcie już wkrótce serii Stick i Stack na blogu.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.