Przykład podłączenia zasilania dla mikrokontrolera ATmega8A z rodziny AVR firmy ATmel.

 

Przykład podłączenia zasilania mikrokontrolera atmega8

 

 

 

1. Reset w mikrokontrolerach AVR jest wewnętrznie podciągnięty do VCC. Producent w nocie technicznej zaleca jednak dołożenie zewnętrznego rezystora pull-up jeśli  układ pracuje w środowisku narażonym na zakłócenia. Zalecamy dodać zewnętrzny rezystor 10k Om.

 

2. Przetwornik analogowo/cyfrowy ma wyprowadzone osobne piny zasilające. Producent zaleca podpięcie osobnych linii zasilania(przez dławik około 10uH) i masy (masa analogowa i cyfrowa powinny łączyć się w jednym punkcie PCB) w celu zredukowania zakłóceń. Pozwoli to uzyskać większą dokładność przetwornika. Jeżeli maksymalna rozdzielczość która oferuje Atmel (10bit) nie jest nam  potrzebna to nie musimy prowadzić osobnych ścieżek. Pin AREF jest napięciem referencyjnym dla przetwornika. AVRy dają możliwość wyboru wewnętrznego źródła napięcia odniesienia. Jeśli na takie się zdecydujemy AREF należy podpiąć poprzez kondensator 100nF do masy. Dławik oraz kondensatory tworzą filtr LC. Nie stosując tych elementów również stracimy na dokładności A/C.  Uwaga! nawet jeśli przetwornik nie będzie używany, należy podpiąć piny AVCC i AGND ponieważ są one także zasilaniem dla PORTC.

 

5. Maksymalne częstotliwość taktowania tego mikrokontrolera to 16MHz. Wartości kondensatorów podaje producent w dokumentacji. W przykładzie do kwarcu 16MHz zastosowaliśmy 22pF.

 

4. Zasilanie. Na każdą parę VCC-GND producent zaleca kondensator 100nF. Dodatkowo wskazane jest także użycie dławika. Jednak z praktyki wiemy, że AVRy działają dobrze bez tego elementu. Oczywiście wszystko zależy od środowiska w jakim pracują. Jeśli jest miejsce na PCB warto ten dławik zastosować, wedle zaleceń.

 

5. Złącze ISP (In-System Programming) pozwala na zaprogramowanie mikrokontrolera znajdującego się w docelowym układzie. Korzysta z interfejsu SPI.

 

zapraszamy do współpracy!