Kategorie

Złącza Micro-Match

Konstrukcja urządzeń elektronicznych wymaga odpowiedniego doboru złączy – nie tylko zewnętrznych, montowanych np. na panelach czołowych czy tylnych. Równie ważne jest zastosowanie właściwych elementów służących do sprzęgania wewnętrznych podzespołów i płytek drukowanych. Użycie złączy zamiast bezpośredniego lutowania przewodów do padów w płytkach drukowanych ma liczne zalety – znacząco ułatwia montaż i serwisowanie urządzenia, a ponadto umożliwia zastosowanie modułowego podejścia, w którym wymiana lub dołożenie bloków funkcjonalnych trwa dosłownie kilka sekund. W aplikacjach o ograniczonej ilości miejsca w obudowie najlepiej sprawdzą się miniaturowe złącza Micro-Match.

Filtrowanie

Złącza - Typ:
Złącza - Rodzaj M/Ż
Ilość pinów
Raster:

Złącza Micro-Match do druku

Budowa złączy Micro-Match zasadniczo różni się od popularnych złączy rastrowych (np. typu goldpin). Gniazda do druku występują w dwóch głównych odmianach – pierwsza z nich, żeńska, przeznaczona jest do współpracy z kompatybilnymi wtykami, montowanymi na taśmie typu AWG28. Piny są ustawione naprzemiennie w dwóch rzędach, a właściwą polaryzację podłączenia zapewnia boczne wycięcie, współpracujące z kluczem wystającym z bocznej ścianki wtyku. Gniazda są produkowane w dwóch wersjach, dedykowanych do montażu przewlekanego (co znacząco ułatwia ich zastosowanie także przez osoby nieposiadające jeszcze większego doświadczenia w lutowaniu) oraz SMT (niewymagające wykonywania otworów w PCB, jednak nieco trudniejsze w montażu ręcznym). Druga odmiana złączy do druku dostosowana jest do połączenia bezpośrednio i na stałe z taśmą przewodową AWG28 – to rozwiązanie doskonałe np. dla niewielkich, wymiennych modułów. Męskie złącza Micro-Match, także przeznaczone do zaciskania na przewodach płaskich, są w pełni kompatybilne z gniazdami do druku.

Duża wytrzymałość w minimalnym rozmiarze

Nie daj się zwieść niewielkim wymiarom złączy Micro-Match. Pomimo bardzo kompaktowej budowy, elementy te mogą przenosić prądy rzędu 1,5 A, co jest doskonałym wynikiem dla tak małych elementów łączeniowych. Pamiętaj jednak o dodatkowych parametrach, które należy zapewnić w końcowej aplikacji, gdyż – jak w każdym systemie – o tym, jak wytrzymała będzie całość, decyduje najsłabszy jej element. Oprócz samych złączy, warto przemyśleć takie aspekty, jak dobór odpowiedniej taśmy AWG zdolnej do przenoszenia dużych obciążeń prądowych, a także zastosowanie ścieżek o odpowiedniej szerokości na nowo projektowanej płytce drukowanej.

Stosowanie złączy Micro-Match

W przypadku urządzeń prototypowych lub produkcji małoseryjnej, najlepiej sprawdzą się złącza Micro-Match przeznaczone do montażu przewlekanego (THT) – ich wyprofilowane końcówki lutownicze powodują „zatrzaśnięcie” złącza w otworach płytki drukowanej, co znacząco ułatwia montaż, gdyż obrócenie płytki „do góry nogami” nie spowoduje samoczynnego wysunięcia złącza z docelowej pozycji. Jeśli jednak produkcja wykonywana jest maszynowo, lepszym wyborem okażą się złącza Micro-Match przeznaczone do montażu SMD – mogą być one mocowane w procesach lutowania rozpływowego (reflow), tj. w specjalnych piecach lutowniczych.