Kategorie

Asus Tinker Board

ASUS Tinker Board to komputer jednopłytkowy wprowadzony przez ASUSa na rynek na początku 2017 roku. Jego rozmiar fizyczny oraz rozmieszczenie wszystkich złączy, zostały zaprojektowane tak, aby moduł ten był kompatybilny z komputerami Raspberry Pi drugiej i późniejszych generacji. Pierwszy model modułu ASUS Tinker Board pozwala na prezentację wideo w jakości 4K, posiada procesor Rockchip RK3288 pracujący z częstotliwością 1,8 GHz oraz 2 GB wbudowanej pamięci RAM i gigabitowy port Ethernet. Asus Tinker Board to ciekawa alternatywa dla najpopularniejszych tego typu komputerów.

Filtrowanie

UC - Mikrokontroler
UC - Taktowanie
UC - Ilość rdzeni
UC - Pamięć RAM
UC - Pamięć zew.
UC - Piny cyfrowe
UC - Interfejs USB
UC - Złącze zas.
Producenci
UC - Port HDMI
UC - Ethernet
UC - Moduł WiFi
UC - Bluetooth
UC - Interfejs kamery
UC - System Linux
UC - System Android
UC - System Windows

ASUS Tinker Board - Komputer jednopłytkowy kompatybilny z Raspberry Pi

Komputer jednopłytkowy ASUS Tinker Board zaprojektowany został jako bezpośredni konkurent komputerów z serii Raspberry Pi. Rozkład wszystkich wyprowadzeń, w tym niestandardowych złącz LVDS do podłączenia ekranu oraz złącza kamery, jest identyczny jak w przypadku popularnej ‘Maliny’. Dodatkowo, znajdujące się w obu komputerach jednopłytkowych 40-pinowe złącze GPIO posiada taką samą lokalizację i taki sam rozkład poszczególnych sygnałów. Dzięki temu takie elementy mechaniczne, moduły rozszerzeń, płytki HAT etc, stworzone dla Raspberry Pi są kompatybilne z ASUS Tinker Board.

Wyższa wydajność komputera ASUSa

ASUS Tinker Board jest fizycznie i elektrycznie kompatybilny z modułem Raspberry Pi, jednakże platforma ta jest wydajniejsza od większości komputerów jednopłytkowych z maliną w logo. Komputer stworzony przez firmę ASUS, dobrze znanego na rynku producenta m.in. płyt głównych do komputerów PC, posiada aż 2 GB dwukanałowej LPDDR3 oraz wydajny SoC. ASUS Tinker Board korzysta z czterordzeniowego procesora z ARM Cortex-A17 - RockChip RK3288, taktowany zegarem 1,8 GHz. CPU wsparty jest procesorem graficznym Mali-T764 taktowanym zegarem 600 MHz (to o 50% więcej niż w przypadku np. Raspberry Pi 3 B+).

Bogate GPIO umożliwia rozbudowę systemu

ASUS Tinker Board przewyższa konkurencję nie tylko w kwestii mocy obliczeniowej wbudowanego procesora oraz procesora graficznego, ale także jeśli chodzi o jakość i szybkość wbudowanych interfejsów wyjściowych. Zarówno Raspberry Pi 3 B+, jak i ASUS Tinker Board posiadają port Ethernetowy, który pracować może z prędkością jednego gigabita (1000 Mbps), jednakże w przypadku popularnego Raspberry Pi kontroler Ethernet współdzielony jest z innymi zasobami i pozwala na realną prędkość transmisji nieprzekraczającą 230 Mbps. Także wyjście audio w module ASUS ma lepsze parametry - obsługuje częstotliwość próbkowania do 192 kHz.

Szeroki wybór systemów operacyjnych

Moduł ASUS Tinker Board posiada procesor oparty o architekturę ARM, dzięki czemu układ ten kompatybilny jest z szeregiem systemów operacyjnych, opartych o Linuksa. Oprócz standardowych dystrybucji, takich jak Debian czy Ubuntu, system wspierany jest przez Armbiana, DietPi, Lubuntu, Xubuntu, LibreELEC (minimalistyczny system operacyjny dla pakietu multimedialnego Kodi), Volumio czy też linuksów przygotowywanych z wykorzystaniem narzędzia Yocto. System pracować może również pod kontrolą Androida. ASUS stworzył również dedykowany OS dla tej platformy - TinkerOS, który dostępny jest w dwóch rodzajach - opartej o linuksa (Debiana 8 lub Debiana 9) lub o Androida (w wersji 6.0.1 lub 7.1.2).