Kategorie

RepRap

RepRap - Drukarka 3D jest niezwykle użytecznym narzędziem, idealnym do produkcji małych elementów z tworzywa sztucznego. Większość drukarek 3D wykorzystuje różne rozwiązania techniczne umożliwiające złożenie dużych obiektów z wielu małych części przez ich dokładne spasowanie ze sobą. Nie ma jednak wystarczająco ważnych powodów do tego, by twierdzić, że drukarka 3D potrzebuje zabudowania komory roboczej - drukarka RepRap stanowi rzeczywisty dowód na brak ograniczeń konstrukcyjnych takich maszyn oraz otwiera nowy zakres możliwości, nieosiągalnych przez konwencjonalne drukarki 3D.

Czym charakteryzuje się wyjątkowa drukarka RepRap?

RepRap to pierwsza w historii ludzkości samoreplikująca się maszyna umożliwiająca druk trójwymiarowy. Ponieważ większość elementów składowych drukarki RepRap jest wykonana z plastiku, RepRap może również je wydrukować. RepRap.org jest projektem typu Open Source i jest współtworzony przez wiele osób na całym Świecie. Intencją pomysłodawców projektu było zbudowanie przez użytkownika drukarki 3D zamiast bezpośredniego zakupu gotowej do użycia maszyny. Większość drukarek RepRap 3D była zaprojektowana z użyciem różnych łatwo dostępnych części, takich jak śruby i wkręty, łożyska, silniki krokowe, moduły Arduino i inne. Koncepcja drukarki RepRap zakłada, że elementy mechaniczne do jej budowy, na niej wydrukowane, muszą dać się wydrukować na identycznej drukarce. Oznacza to, że jeśli jesteś posiadaczem drukarki RepRap, wówczas możesz na niej wydrukować elementy do drukarki RepRap dla innej osoby.

RepRap - niezwykła drukarka 3D

Standardowe, komercyjne drukarki 3D zwykle nie mają możliwości dokonywania modyfikacji przez konsumenta. Natomiast RepRap z racji, że jest projektem typu Open Source, taką możliwość posiada. Od czasu powstania projektu RepRap pojawił się także szereg akcesoriów niezbędnych do budowy samoreplikującej się maszyny - pośród nich, dostępne w sklepie Botland sterowniki z wyświetlaczami LCD, optyczne czujniki krańcowe, czy płyty grzewcze. Drukarkę RepRap można bardzo łatwo rozbudowywać, modyfikować oraz regulować jej parametry robocze. Ponadto, obiekty które chcesz na niej wydrukować, nie muszą być wykonane z plastiku. Filamentem do drukarki RepRap mogą być nawet czekolada, cukier czy też pasta lutownicza - wszystko w zależności od Twojej wyobraźni.