Kategorie

Freedom Freescale

Firma Freesccale (dzisiaj NXP) nieprzypadkowo wybrała nazwę dla serii zestawów ewaluacyjnych, bazujących na wydajnych i nowoczesnych mikrokontrolerach ARM. Bo właśnie wolność, jaką dają projektantowi mikrokontrolery z serii Kinetis pod względem wyboru rdzenia, peryferiów i rozmiarów pamięci, jest bodaj najważniejszą zaletą tej rodziny układów. Dla osób chcących rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami Kinetis przygotowaliśmy nie tylko moduły bazowe Freedom Freescale, lecz także wszystkie niezbędne akcesoria i rozszerzenia, pozwalające na szybki start.

Filtrowanie

UC - Mikrokontroler
UC - Taktowanie
UC - Ilość rdzeni
UC - Pamięć RAM
UC - Pamięć zew.
UC - Piny cyfrowe
UC - Interfejs USB
UC - Złącze zas.
Producenci
UC - Port HDMI
UC - Ethernet
UC - Moduł WiFi
UC - Bluetooth
UC - Interfejs kamery
UC - System Linux
UC - System Android
UC - System Windows

Freedom Freescale – bogaty i oszczędny

Tak, te dwie cechy stanowią o uniwersalności i projektowej atrakcyjności mikrokontrolera MKL26Z128VLH4, będącego sercem modułu Freedom Freescale o oznaczeniu FRDM-KL26Z. Bogaty – ponieważ na pokładzie mikrokontrolera znalazło się miejsce dla aż 128 kB pamięci Flash, 16 kB pamięci RAM, interfejsów I2C, SPI, I2S oraz trzech UARTów, ale także kontrolera USB, przetworników ADC i DAC oraz timerów, udostępniających aż dziesięć 16-bitowych kanałów PWM. Oszczędny – ponieważ rdzeń ARM Cortex M0+ wykorzystują przede wszystkim urządzenia o ultra niskim poborze mocy, tak istotnym w wielu zastosowaniach – począwszy od sprzętów codziennego użytku, na specjalizowanych systemach monitorowania z zasilaniem bateryjnym lub akumulatorowym kończąc.

Dla każdego coś miłego

Minikomputery Freedom Freescale, takie jak FRDM-KL26Z wręcz uginają się od zamontowanych na nich peryferiów, pozwalających na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z mikrokontrolerem Kinetis. Do dyspozycji użytkownika są dwa złącza mini USB – jedno służy do debuggowania i zasilania płytki, podczas gdy drugie może być użyte w aplikacjach wykorzystujących kontroler USB OTG. Do eksperymentów z różnymi peryferiami procesora doskonale przydadzą się takie dodatki, jak choćby czujnik światła, trójkolorowa dioda LED czy footprinty przygotowane do wlutowania goldpinów, wyprowadzających na zewnątrz płytki linie GPIO mikrokontrolera. Na płytce znalazło się też miejsce na jeszcze dwa ciekawe akcesoria – pasek dotykowy (slider), realizujący funkcję pojemnościowego interfejsu użytkownika, oraz układ FXOS8700CQ, zawierający 6-osiowy czujnik MEMS (akcelerometr + magnetometr).

Akcesoria dodatkowe

W tej kategorii mamy też przygotowane niezbędne akcesoria, które pozwolą podłączyć do płytki Freedom Freescale FRDM-KL26Z dodatkowe moduły i urządzenia. Doskonałym punktem wyjścia będzie zakup zestawu przewodów połączeniowych i długości 20 cm – w komplecie są trzy 40-żyłowe przewody o wszystkich możliwych konfiguracjach styków (męsko-męskie, żeńsko-żeńskie oraz męsko-żeńskie). Podczas eksperymentów z mikrokontrolerami Kinetis przydadzą się także pojedyncze przewody połączeniowe oraz przedłużacz USB A-A 1,8 m.