Kategorie

Lista produktów producenta: Zortrax

Historia firmy Zortrax stanowi doskonały przykład tego, że – wbrew wielu pesymistycznym opiniom – w Polsce, podobnie jak w zachodniej Europie, także można odnieść komercyjny sukces i to na skalę światową. W 2011 założyciele firmy rozpoczęli prace nad kultową już dziś drukarką – M200, a już dwa lata później przedsięwzięcie zostało wsparte kampanią crowdfundingową na Kickstarterze i uzyskało formę prawną (stało się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością). W 2015 roku spółka weszła na giełdę, a rok później uzyskała dofinansowanie od prywatnego inwestora na zawrotną kwotę 44 milionów złotych. Dziś Zortrax jest marką znaną chyba każdemu, kto ma styczność z drukiem 3D – niezależnie od tego, czy tylko w zastosowaniach amatorskich, czy w pełni profesjonalnej produkcji albo prototypowaniu.

Marka, która wyznacza standardy

Drukarki 3D firmy Zortrax znane są z wysokiej jakości wykonania, stabilnego działania nawet w wysokonakładowych zastosowaniach produkcyjnych, a także solidnego wsparcia technicznego. Dla odbiorców – głównie firm i uczelni – jest to kwestia kluczowa, gdyż z oczywistych względów, na tego rodzaju wsparcie (a przynajmniej w takim zakresie) nie mogą liczyć użytkownicy nawet najlepszych drukarek do samodzielnego montażu. Firma nie bazowała jednak na jednej technologii, lecz – jak to zwykle bywa w branży druku 3D – szybko wprowadziła do swojej oferty wysokiej klasy drukarki, bazujące na technologii SLA. W odróżnieniu od wielu innych modeli tego typu urządzeń, Zortrax Inkspire nie wykorzystuje lasera lub projektora DLP, ale podświetlany za pomocą ultrafioletu (o długości fali 405 nm) ekran LCD. Dzięki takiemu rozwiązaniu drukarka nie tylko jest bardzo szybka, ale także pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiej jakości drukowanych elementów. Głównym obszarem działalności firmy nadal pozostają jednak klasyczne drukarki 3D, dla których Zortrax proponuje dedykowane filamenty, zapewniające wysoką jakość druku i możliwość wykorzystania wszystkich możliwości tych doskonałych drukarek.

Drukarki w technologii FFF / LPD

Technologia druku 3D warstwa po warstwie z użyciem gorącej głowicy, rozgrzewającej filament i nakładającej cienkie linie materiału na wcześniej wydrukowanych obrysach lub elementach wypełnienia, stała się standardem i jest obecnie implementowana w drukarkach praktycznie wszystkich liczących się producentów drukarek na świecie. Zaletą tego sposobu wytwarzania przestrzennych detali jest niska wypadkowa cena procesu, co ma niebagatelne znaczenie w prawie wszystkich zastosowaniach – zarówno amatorskich (gdzie wysokie koszty najczęściej w ogóle nie wchodzą w grę), jak i w pełni profesjonalnych liniach produkcyjnych, dedykowanych do powtarzalnego wytwarzania wysokiej jakości detali tak dla potrzeb prototypowania, jak i produkcji finalnych elementów urządzeń. Drukarki 3D firmy Zortrax doskonale nadają się do takich celów – nie tylko z uwagi na bardzo wysoką, legendarną już jakość efektów druku, ale także z uwagi na szeroką funkcjonalność, dedykowaną do wspierania budowy farm drukarek 3D – tutaj znaczenie ma nie tylko specjalistyczne oprogramowanie, ale także bogate wyposażenie pod względem interfejsów komunikacyjnych. Drukarki Zortrax są bowiem wyposażone zarówno w – typowy dla takich maszyn – port USB, jak i interfejs Ethernet, a nawet WiFi.

Zaawansowane rozwiązania

Szczególnie atrakcyjne dla końcowych odbiorców są drukarki z serii Zortrax M200 Plus (następca pierwszego komercyjnego modelu, wyprodukowanego przez firmę na początkowym etapie działalności), jak i M300 i M300 Plus. Ta ostania obsługuje już pole robocze o niebagatelnych wymiarach 300 x 300 x 300 mm, oferuje nawet kamerę do zdalnego podglądu przebiegu procesu drukowania. Istotnym udogodnieniem jest opcja zakupu drukarki wraz z dedykowanym filtrem HEPA, zapewniającym nie tylko bezpieczeństwo użytkowników poprzez eliminowanie emisji cząstek rozgrzanego materiału do otoczenia, ale także znacznie stabilizującego temperaturę wewnątrz komory druku, co ma znaczenie dla wysokiej dokładności wymiarowej i ogólnej jakości efektów druku.