Kategorie

STM32

STM32 to 32 bitowy mikrokontroler oferujący spore możliwości dla każdego robotyka lub elektronika. To doskonała alternatywa dla popularnych układów AVR. Świetnie sprawdzi się do prostego układu wykonującego matematyczne obliczenia i wyświetlającego wynik na ekranie lub do obsługi robota. Znakomity projekt firmy ARM cechuje się prostą budową i niewielkimi rozmiarami, a dzięki swoim parametrom technicznym wyprzedza podobne urządzenia.

STM32 - co to jest?

STM32 to niewielki mikrokontroler, który może spełnić rolę “serca” robota mobilnego, kalkulatora czy urządzenia, które jest wyposażone w sensory różnych rodzajów (czujnik światła, akcelerometr, czujnik ruchu lub sonar) i reagujący na ich sygnał. Domowy majsterkowicz, elektronik czy robotyk może zbudować, a następnie zaprogramować na jego bazie układ logiczny, dzięki któremu powstanie budzik lub pilot do telewizora. To znakomita alternatywa dla bardziej znanych i sprawdzonych układów ośmiobitowych.

Co oferujemy?

Posiadamy w ofercie różne wersje mikroprocesorów - różnią się między sobą parametrami takimi jak rodzaj obudowy, częstotliwość taktowania, ilość pamięci RAM czy ilość pamięci Flash. Wszystkie nasze produkty w tej kategorii opierają swoje działanie o najnowsze rdzenie architektury ARMv7 o nazwie Cortex. Oferujemy wersje z obudową LQFP48 (48 wyprowadzeń - po 12 na jedną stronę) i LQFP64 (64 wyprowadzenia). Oznaczenie F1 w nazwie informuje o tym, że rdzeń jest typu Cortex M3 - posiadają zegary o częstotliwości do 72 MHz. Bardziej szczegółowa informacja o częstotliwości taktowania zawiera się w kolejnych dwóch znakach - “00” oznacza, że zegar może oferować do 24 MHz taktowania; “01” oznacza taktowania z częstotliwością 72 MHz. W zależności od modelu Cortex posiada od 4 do 20 kB pamięci RAM i od 16 do 128 kB pamięci Flash. Każdy z modeli posiada możliwość komunikacji przez interfejsy UART, I2C, SPI, przetwornik ADC. Podczas podpinania urządzenia należy pamiętać, że napięcie zasilania powinno wynosić od 2 do 3,6 V.

Dla kogo jest STM32?

STM32 to doskonały mikrokontroler zarówno dla osoby początkującej w tematyce elektroniki cyfrowej, jak i dla doświadczonych specjalistów zajmujących się zawodowo branżą elektroniki oraz dla firm produkujących sprzęty elektroniczne. Nauka pracy z takim sprzętem to znakomita okazja do zapoznania się z narzędziami oraz zasadami, które obowiązują w elektronice cyfrowej (na przykład sposób komunikacji z komputerem przez interfejs UART, SPI, I2C, wykorzystanie timerów, wyjść PWM i wiele innych). To także świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z programowaniem (szczególnie w języku C) oraz robotyką. Na portalu FORBOT znajduje się darmowy kurs, dzięki któremu osoba dopiero rozpoczynająca przygodę z elektroniką nauczy się korzystać z urządzenia. Wystarczy znać same podstawy języka programowania C (jeżeli osoba zainteresowana jeszcze go nie zna, ma możliwość skorzystania z darmowego kursu, który również znajduje się na portalu FORBOT).