Kategorie

Odstraszacze kun

Kuny należą do dziko żyjących ssaków, które jednak doskonale radzą sobie w sąsiedztwie człowieka. Można spotkać je zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach, gdzie wyrządzają znaczne szkody w budynkach oraz samochodach. Każdy, kto zauważy ich obecność staje przed dylematem, jak pozbyć się kuny. Na szczęście problem niepożądanej obecności tych drapieżników można rozwiązać samodzielnie i to w sposób bezpieczny dla człowieka, jego domowych pupili oraz dla… samego szkodnika. Wystarczy wykorzystać odpowiedni domowy lub samochodowy odstraszacz kun.

Szkody wyrządzane przez kuny

Nieodłącznym elementem domowego systemu zabezpieczeń może okazać odstraszacz kun na strychu, ponieważ to właśnie ta część budynku narażona jest najbardziej na atak ze strony drapieżników. O tym, że niepożądani „goście” pojawili się w budynku, może świadczyć uszkodzenie elementów konstrukcyjnych. Kuny preferują strychy, które dają im nieuczęszczane i ciepłe (podgrzewane przez podłogę) schronienie w zimnych miesiącach roku. Ich ofiarą pada także warstwa ocieplenia, którą szkodniki przegryzają. Dodatkowy problem to ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, telefonicznej lub internetowej – dla drapieżnika żadnego problemu nie stanowi bowiem przegryzienie kabla – a to może skutkować pożarem i mniej niebezpiecznymi, ale jednak uciążliwymi problemami z dostępem do mediów. W miastach zwierzęta chętnie chronią się natomiast w samochodach, również doprowadzając tym samym do uszkodzenia instalacji. Jeśli więc rano auto nagle nie daje się uruchomić – powodem może być kuna. Jak się pozbyć tego problemu i zapobiec ponownym uszkodzeniem budynku albo auta w przyszłości?

Jak odstraszyć kuny?

Niszczycielska działalność drapieżników to naturalna konsekwencja ich trybu życia – poszukiwania schronienia na późną jesień i zimę, a także zakładania gniazd, w których mogą wychować młode. Z tego względu zdecydowana większość osób poszukuje humanitarnego sposobu na odstraszenie kun, a nie ich trucie lub wyłapywanie, które może spowodować uszkodzenie ciała lub nawet śmierć zwierzęcia. Gotowe urządzenia elektroniczne – czyli odstraszacze – okazują się optymalnym rozwiązaniem. Tym, co odstrasza kuny, jest emisja ultradźwięków w paśmie nieprzyjemnym dla wrażliwego słuchu zwierzęcia. Zarówno samochodowe, jak i domowe odstraszacze działają na takiej samej zasadzie – emitując ultradźwięki w taki sposób, aby pokryć nimi możliwie jak największy obszar wokół nadajnika.

Czy odstraszacz na nornice zadziała na kuny?

W ofercie producentów dostępnych jest wiele odstraszaczy na nornice i inne gryzonie. Urządzenia te najczęściej emitują właśnie ultradźwięki, które w takim samym stopniu oddziałują również na kuny i inne małe drapieżniki. W zależności od docelowego miejsca montażu, odstraszacze wyposażone są albo w zasilacz umożliwiający ich podłączenie do gniazdka sieci elektrycznej w domu, albo też w zasilanie akumulatorowe (najczęściej bateryjne). Oba te rozwiązania można z powodzeniem stosować w domu i innych obiektach. Natomiast odstraszacz kun do auta posiada często dwa wyprowadzenia zakończone konektorami oczkowymi. Przewody te podłącza się do klem akumulatora samochodowemu. Odstraszacz pracuje w trybie ciągłym albo też wyzwala się w momencie wykrycia ruchu – to drugie rozwiązania sprawia, że pobór prądu przez urządzenie jest niższy. Zaletą odstraszaczy kun jest fakt, że zapobiegają one zbliżeniu się zwierząt do domów lub pojazdów – dzięki czemu stuprocentowo zabezpieczają przed możliwością wyrządzenia przez nie szkód.