Kategorie

Odstraszacze myszy i szczurów

Gryzonie należą do szkodników najczęściej spotykanych w otoczeniu człowieka. Doskonale przystosowały się do życia w piwnicach, na strychach, w garażach, zsypach, na śmietnikach, czy też w zabudowaniach gospodarczych. Małe rozmiary ciała i duża zwinność pozwalają im wedrzeć się nawet do tak trudno dostępnych miejsc, jak miejska i domowa kanalizacja. Mimo znacznej uciążliwości szczurów i myszy, coraz więcej osób wolałoby pozbyć się ich bez wyrządzania tym zwierzętom krzywdy, a zwłaszcza bez stosowania niebezpiecznych dla otoczenia trutek. Odstraszacz gryzoni to w takim przypadku najlepsze i w pełni bezpieczne rozwiązanie.

Jak odstraszyć myszy i szczury?

Uciążliwość związana z obecnością gryzoni w naszym codziennym życiu bywa ogromna. Myszy i szczury potrafią bez trudu przegryźć np. opakowania produktów spożywczych, by dostać się do środka; mogą także uszkadzać przewody w różnego typu instalacjach. Jedną z największych obaw jest jednak fakt, że gryzonie mogą roznosić groźne choroby. Z tego względu nie tylko pożądane, ale wręcz wskazane jest utrzymywanie ich możliwie daleko od domów, mieszkań czy siedzib firm. Warto wykorzystać fabryczny, gotowy odstraszacz szczurów i myszy, który działa niczym strażnik, odpędzający nieproszonych „gości”.

Jak działa odstraszacz gryzoni?

Zasada działania tego typu urządzeń opiera się na fakcie, że wiele zwierząt – w tym również szczury i myszy – może słyszeć dźwięki o częstotliwości całkowicie niedostępnej dla ludzkich zmysłów, a więc ultradźwięki. Gryzonie wykorzystują je do porozumiewania się z innymi osobnikami w stadzie, ale także np. do określania swojego położenia na zasadzie echolokacji. O ile zakres ludzkiego słuchu kończy się na około 20kHz, o tyle u myszy granicę tę stanowi aż 91kHz. Umieszczenie w odstraszaczu na szczury i myszy generatora sygnałów ultradźwiękowych sprawia, że zwierzęta odczytują bodźce jako sygnał zagrożenia – dokładnie tak, jakby był emitowany przez inne zwierzę. Ich instynktowną reakcją jest wówczas ucieczka.

Rodzaje odstraszaczy gryzoni

Odstraszacze szczurów i myszy należą do najpopularniejszych tego typu urządzeń na rynku. Możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy: konstrukcje przeznaczone do stosowania w domu, a także te dedykowane do samochodów. Pierwsze z nich zamknięte są w obudowach z przeznaczeniem do zasilania z sieci elektrycznej (w obudowie znajduje się gniazdo do zasilacza albo też wtyczka przeznaczona bezpośrednio do wpięcia do gniazdka – podobnie jak w popularnych odświeżaczach powietrza). Drugie natomiast posiadają wyprowadzenia w postaci przewodów z konektorami oczkowymi, umożliwiającymi podpięcie urządzenia do instalacji samochodowej. Dzięki temu odstraszacz na szczury nie wymaga stosowania dodatkowych źródeł zasilania, choć istnieje również kategoria uniwersalnych, mobilnych odstraszaczy gryzoni – są one zasilane przez umieszczone w obudowie baterie, a samo urządzenie można zainstalować nawet w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej.

Dlaczego odstraszacz szczurów i myszy jest skuteczny?

O ile w przypadku myszy wystarczającym czynnikiem odstraszającym mógłby być sam sygnał ultradźwiękowy, o tyle szczury stawiają konstruktorom urządzeń wyższe wymagania. Te inteligentne zwierzęta żyjące w zhierarchizowanych stadach błyskawicznie uczą się rozpoznawać zagrożenia, a także omijać je. Z tego względu odstraszacze szczurów wykazują się wyższą skutecznością, jeśli emitowane przez nie ultradźwięki są modulowane (nawet losowo), a dodatkowo wspierane często przez sygnały świetlne, emitowane przez zamontowaną w urządzeniu diodę LED.