Kategorie

Ultradźwiekowe odstraszacze zwierząt

W XXI wieku szczególnie ważna stała się świadomość ekologiczna. Z tego względu poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą człowiekowi i otaczającej go przyrodzie funkcjonować w sposób bezkolizyjny – to dążenie widoczne jest nawet w miastach, w których obok ludzkich siedzib żyje wiele doskonale przystosowanych zwierząt. W sposób ekologiczny i humanitarny można walczyć nawet ze szkodnikami, takimi jak myszy, szczury, nornice, kuny, a także uciążliwymi nierzadko ptakami. Wystarczy dobrać i zakupić odpowiedni ultradźwiękowy odstraszacz ptaków lub gryzoni, aby zwierzęta te trzymały się z daleka od miejsc, w których ich obecność mogłaby spowodować szczególnie dotkliwe szkody.

Lepiej odstraszyć niż niszczyć

Ogromna popularność odstraszaczy wynika z humanitarnego podejścia do świata przyrody. Wielu ludzi nie chce stosować tak definitywnych metod walki z gryzoniami, jak pułapki, które mogą przyczynić się do zranienia zwierzęcia albo trutki, niebezpieczne nie tylko dla samych gryzoni, ale także dla przedstawicieli innych gatunków. Wspomniane sposoby walki ze szkodnikami mają jeszcze jedną wadę – mogą wpływać negatywnie także na populację rzadkich gatunków zwierząt, jeśli osobnik pod ochroną znajdzie się przypadkiem w ich zasięgu. Tymczasem ultradźwiękowy odstraszacz gryzoni, małych drapieżników czy ptaków zmusza zwierzęta do ucieczki, nie wyrządzając im przy tym żadnej krzywdy. Idea ochrony polega w tym przypadku na przepłoszeniu intruza zanim wyrządzi on jakiekolwiek szkody.

W jaki sposób działają odstraszacze ultradźwiękowe?

Pod względem budowy oraz idei działania odstraszacz ultradźwiękowy na myszy, szczury czy ptaki działa bardzo podobnie. Jego zadaniem jest emitowanie sygnałów w takim paśmie, które wywoła w zwierzęciu zaniepokojenie i zmusi je do ucieczki. Fakt, że zakres słyszalnych częstotliwości jest różny u różnych gatunków zwierząt, pozwala dopasować sygnał tak, by był on odbierany np. gryzonie, a niesłyszalny dla psów oraz kotów. Ultradźwięki emitowane przez odstraszacze pozostają natomiast całkowicie niewychwytywalne dla ludzkiego ucha.

Ultradźwiękowe odstraszacze mają za zadanie emisję sygnałów w możliwie jak największym promieniu (aby zwierzę usłyszało go bez względu na to, z której strony zbliży się do urządzenia). Sposób uruchamiania zależy od zastosowanych rozwiązań – sygnały emitowane są albo stale, albo też jedynie w chwili wykrycia ruchu. Różny bywa także sam alarm. Odstraszacz ptaków ultradźwiękowy może reagować zawsze w ten sam sposób, natomiast odstraszacze na tak inteligentne zwierzęta, jak np. szczury powinny korzystać ze zmieniających się alarmów, aby uniknąć oswojenia gryzoni z urządzeniem. Na rynku dostępne są odstraszacze korzystające np. z losowo generowanych sygnałów, skuteczniej płoszących szczury.

Jakie są zalety odstraszaczy?

Odstraszacze ultradźwiękowe na myszy, szczury, ptaki czy kuny charakteryzują się wysoką trwałością. W przeciwieństwie do rozwiązań wymagających systematycznego stosowania (np. odstraszających preparatów), urządzenie raz ustawione w „strategicznym” miejscu może pracować przez wiele lat – tym bardziej, że wysokiej klasy odstraszacze wykazują się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym niskie oraz wysokie temperatury. Ultradźwięki na gołębie – w przeciwieństwie do odstraszaczy stosowanych np. w rolnictwie – są całkowicie niesłyszalne dla człowieka i jego zwierząt domowych, a dla samych skrzydlatych intruzów tworzą barierę nie do pokonania.