Kategorie

Odstraszacze zwierząt do samochodu

Małe zwierzęta – takie jak koty czy gryzonie – budzą najczęściej pozytywne skojarzenia. O ile jednak obecność oswojonych pupili w domu jest przez większość osób bardzo pożądana, to w przypadku pojazdów pojawienie się w pobliżu dzikich „lokatorów” oznacza zwykle początek poważnych problemów. Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony instalacji samochodowej przed kosztownymi w skutkach uszkodzeniami jest specjalny odstraszacz zwierząt do samochodu.

Jak działa samochodowy odstraszacz zwierząt?

Podstawowa zasada działania najliczniejszej grupy odstraszaczy samochodowych wykorzystuje fakt, że w większości przypadków ssaki – w tym przede wszystkim gryzonie, kuny, a także koty – posiadają bardzo czuły zmysł słuchu, który pozwala im przetrwać w zmiennym otoczeniu oraz uniknąć czyhających na nie zagrożeń. Nagłe pojawienie się głośnych, nieprzyjemnych dźwięków i/lub błysków świetlnych w pobliżu zwierzęcia powoduje u niego bezwarunkową reakcję ucieczki. Co bardzo ważne, pasmo słyszalności jest u wielu dzikich zwierząt znacznie szersze, niż zakres częstotliwości odbieranych przez człowieka – powszechnie bowiem wiadomo, że bez problemu słyszą one niedostępne dla ludzkiego ucha ultradźwięki (tj. fale o częstotliwości powyżej ok. 20 kHz). Zastosowanie odpowiedniego zakresu częstotliwości pozwala nawet na ograniczenie oddziaływania urządzenia – tak by wpływało tylko na określone rodziny zwierząt. Przykładowo, odstraszacz gryzoni do samochodu Viano Duo-Led OS-03 generuje sygnały, które bez problemu „trzymają na dystans” kuny i małe gryzonie, ale nie drażnią jednocześnie przewożonych w samochodzie lub przebywających w jego pobliżu domowych pupili.

Podział odstraszaczy – rodzaj bodźców

Dostępne na rynku odstraszacze wykorzystują różnorodne rozwiązania, tak w zakresie metod aktywacji, jak i rodzaju oraz liczby elementów, generujących nieprzyjemne dla zwierząt bodźce.

Ciekawym przykładem jest odstraszacz kun samochodowy Viano OS2 – producent zastosował w nim dwa przetworniki dźwięku o różnych pasmach przenoszenia. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pokryć znacznie szerszy obszar widma fal dźwiękowych, co bezpośrednio przenosi się na skuteczność i uniwersalność prezentowanego rozwiązania. Większość odstraszaczy wykorzystuje – oprócz ultradźwięków i dźwięków z górnej części pasma akustycznego – także błyskowe światło (emitowane przez superjasne diody LED), które dodatkowo dezorientuje szkodniki, zmuszając je do ucieczki z zasięgu działania urządzenia.

Podział odstraszaczy – sposób aktywacji

Kolejną istotną cechą, różniącą poszczególne modele odstraszaczy samochodowych, jest sposób aktywacji. Prostsze urządzenia generują bodźce dźwiękowe i/lub optyczne w sposób niezależny od tego, czy w otoczeniu faktycznie znajdują się w danym momencie niepożądani goście. Bardziej złożone odstraszacze są wyposażone w specjalny radar, który wykrywa ruch w polu detekcji i uruchamia się tylko wtedy, gdy w otoczeniu zabezpieczonego pojazdu faktycznie pojawi się zwierzę. Dobrym przykładem będzie tutaj odstraszacz na koty do samochodu – te szczególnie inteligentne zwierzęta potrafią szybko przyzwyczaić się do nieprzyjemnych bodźców jeżeli zorientują się, że niepokojące dźwięki czy błyski świetlne w rzeczywistości nie oznaczają dla nich zagrożenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zastosowanie elektronicznych odstraszaczy jest rozwiązaniem humanitarnym, nie stwarzającym dla żywych organizmów zagrożenia życia i nie narażającym na uszkodzenia ciała. W przypadku kotów istnieje jeszcze jeden, bardzo istotny argument za instalacją odstraszacza – te sympatyczne zwierzęta często chowają się przed zimnem pod maską samochodu, co może mieć dla nich katastrofalne skutki, gdy właściciel pojazdu nie zorientuje się w porę o istnieniu dodatkowego „pasażera na gapę”.