Żywice epoksydowe od lat królują w branży dekoracyjnej i przy tworzeniu efektownej biżuterii. Mało kto wie, że produkty te znajdują swoje zastosowanie w modelarstwie i elektronice. Jak możemy wykorzystać żywice epoksydowe? Czy korzystanie z żywicy epoksydowej jest trudne? Co łączy wilgoć, elektronikę i żywicę epoksydową? Dowiecie się tego z dzisiejszego wpisu.
Czym jest żywica epoksydowa?
Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć na samym początku. Gdy wiemy już, z jakim produktem mamy do czynienia, to łatwiej znaleźć dla niego zastosowanie. Na skład modelu z żywicy epoksydowej najczęściej przypadają jeden lub dwa reagenty. Zazwyczaj są to polifenole – organiczne związki chemiczne, które występują w roślinach takich jak jagody, oliwa z oliwek, kakao, yerba mate czy orzechy. Są antyoksydantami, a najwięcej jest ich w skórkach owoców. Żywica epoksydowa w formie dwuskładnikowej jest efektem połączenia płynnej żywicy polifenolowej oraz dostosowanego utwardzacza.
Po wymieszaniu żywicy z utwardzaczem zachodzi reakcja, która sprawia, że mieszanina zmienia swój stan z ciekłego w stały.
Czas utwardzania spoiny zależny jest od dwóch głównych czynników. O wszystkim decyduje temperatura – to od niej zależy czas, po jakim żywica zmieni swoją postać. Poza temperaturą czas twardnienia jest mocno zależny od intensywności wymieszania się utwardzacza z żywicą. Z tego względu czasy pracy mogą się nieco wahać, więc lepiej przyjmować bezpieczne, uśrednione wartości.
Czy korzystanie z żywicy epoksydowej jest trudne?
Nie. Wiele osób uważa, że korzystanie z żywic epoksydowych może być trudne, jednak jeśli będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, to nic nie przeszkodzi w tworzeniu odlewów. Najważniejszą zasadą pracy z żywicą epoksydową jest stosowanie się do zaleceń proporcji podanych przez producenta. Zazwyczaj producent żywicy umieszcza na opakowaniu informacje o tym, w jakich proporcjach mieszać żywicę z utwardzaczem, aby osiągnąć idealną spoinę. W przypadku, gdy utwardzacza będzie za dużo, to żywica będzie pękać.
Dodatkowo mogą pojawić się w niej grudki, a sama spoina nie będzie transparentna. Gdy utwardzacza będzie za mało, to żywica nie stwardnieje i nawet po długim czasie będzie plastyczna. Musimy pamiętać też o tym, że żywica epoksydowa i utwardzacz mają inną gęstość, więc proporcje odmierzamy wagowo, nie zaś objętościowo. Dla dostępnych w naszej ofercie żywic odlewniczych Royal Resin Crystal proporcje wynoszą 1:0,27 – przykładowo to 100 gram żywicy i 27 gram utwardzacza.
Ze względu na płynny stan żywicy epoksydowej możemy sobie pozwolić na niezwykle proste barwienie spoiny przy pomocy barwników. Najpopularniejsza i najwygodniejsza forma barwnika to barwnik płynny.
W naszej ofercie dostępne są również wagi, które ułatwią prawidłowe odmierzenie żywicy i utwardzacza. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest dokładne mieszanie żywicy, utwardzacza i ewentualnego barwnika. Wiele osób, które zaczynają przygodę z żywicami epoksydowymi, uważa, że wystarczy kilka razy zamieszać spoinę, aby prawidłowo ją ujednolicić. Niestety jest to błąd. Żywica i utwardzacz są transparentne, dzięki czemu nie widzimy dobrze procesu, przy którym nasze składniki łączą się w klarowną substancję. Dla pewności warto skorzystać z automatycznego mieszadła lub nasadki na wiertarkę.
Ostatnim ważnym aspektem pracy z żywicami jest temperatura podczas twardnienia spoiny. Zazwyczaj powinniśmy unikać temperatur poniżej 10°C. Jeśli mówimy o zbyt dużej, to maksymalna granica wynosi zazwyczaj 150°C. Aby przyspieszyć utwardzanie się żywic często stosuje się urządzenia typu hot-air. Zwykle lepiej jednak dać jej pracować i podchodzić do podobnych praktyk z ograniczonym zaufaniem. Znając podstawowe zasady pracy z żywicami możemy przejść krok dalej i dowiedzieć się wreszcie, do czego możemy je wykorzystać.
Zastosowanie żywic epoksydowych
Żywice epoksydowe od lat są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Warto przyjrzeć się przedmiotom, które nas otaczają. Jeśli pod naszą ręką leży popularny wyświetlacz LCD, to z pewnością na rewersie płytki PCB zauważymy dwie czarne kropki – to żywica epoksydowa zabezpieczająca układy.
Jak żywica epoksydowa może zabezpieczać elektronikę?
Najczęściej wykorzystuje się ją jako spoinę zabezpieczającą przed wilgocią. Zastosowanie żywicy do konserwacji układów scalonych to pewność uniknięcia zawilgocenia i zalania. Producenci urządzeń elektronicznych często korzystają z żywicy epoksydowej, aby zabezpieczyć układy przed uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od naszych potrzeb:
możemy skorzystać z żywicy odlewniczej – mowa tutaj głównie o zalewaniu transformatorów i całych układów, wówczas idealnym rozwiązaniem jest żywica Royal Resin Crystal. W ofercie w wariantach 500 g, 1 kg i 5 kg.
Dla zabezpieczania płytek PCB w technologii SMD warto użyć żywicy Royal Resin Clear – pozwoli ona na łatwe laminowanie dowolnych powierzchni.
Poza zastosowaniem żywicy w elektronice możemy jej użyć do tworzenia odlewów, laminowania powierzchni czy też wypełniania powierzchni w drewnie lub kamieniu, tworząc przy tym niezwykle efektowne przedmioty.
Barwienie żywicy epoksydowej
Wspomnieliśmy wcześniej, że żywica i utwardzacz to substancje bezbarwne, jednak zazwyczaj widzimy, że wyroby z żywicy mają nadany kolor. Najłatwiejszym sposobem na “kolorowanie” żywicy jest dodanie do żywicy i utwardzacza składnika dodatkowego – barwnika. Proporcje wyznaczamy eksperymentalnie, dodajemy kilka kropel i mieszamy. Jeśli kolor nie jest dość wyrazisty lub różni się od założonego, to dodajemy więcej barwnika i tak aż do uzyskania odpowiedniego odcienia. Uwaga – nie sądzimy, że traktujecie dzisiejszy artykuł jak tutorial krok po kroku, toteż bez wyrzutów sumienia dorzucamy tę uwagę na koniec – równomierny kolor zapewni nam dodanie barwnika w płynie na samym początku mieszania.
Gdy wiemy już, czym jest żywica epoksydowa, do czego można jej użyć i znamy podstawowe zasady stosowania tego spoiwa, to możemy przejść do wykonania projektu. Jeśli macie już pomysły na zastosowanie żywicy epoksydowej, to koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzu!
Żywice epoksydowe – FAQ
Prawidłowe połączenie żywicy epoksydowej i utwardzacza jest jednym z najważniejszych etapów. Informacje dotyczące proporcji przeważnie znajdują się na opakowaniu. Kolejnym krokiem jest dokładne wymieszanie obu składników. W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą ilością żywicy, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie użycie miksera elektrycznego.
Ile utwardzacza do żywicy Boll?
Boll to marka produkująca m.in. żywice poliestrowe. Na rynku są dostępne produkty Boll o łącznej masie 1000 g składające się z 970 g żywicy i 30 g utwardzacza. Po prawidłowym połączeniu, mieszanina jest wykorzystywana m.in. do uzupełniania różnego rodzaju ubytków w karoserii np. samochodu.
Ile Mikrobalonu do żywicy?
Mikrobalony do żywicy to specjalne środki, których głównym zadaniem jest zwiększenie zagęszczenia. Gęsta żywica zdecydowanie lepiej trzyma się pionowych powierzchni i nie spływa. Ponadto wpływa na obniżenie wagi żywicy. Proporcje mikrobalonu do mieszaniny żywicy z utwardzaczem powinny znajdować się na opakowaniu (mikrobalonu) lub w karcie technicznej. Na rynku można znaleźć np. preparaty, których producenci zalecają następujące proporcje: 3 części żywicy i 1 część mikrobalonu.
Ile żywicy potrzeba na stolik?
Wszystko zależy od rozmiarów stolika i jego grubości. Przykładowo cały stolik odlany z żywicy epoksydowej o wymiarach 20 cm (wysokość), 20 cm (szerokość) i 20 cm (długość) wymaga użycia około 9 kg żywicy. Większą popularnością cieszą się stoliki drewniane z elementami odlewanymi żywicy. W takich projektach zużycie żywicy jest mniejsze i uzależnione od rozmiarów odlewanego elementu.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 10
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Miłośnik elektroniki, druku 3D i nauk stosowanych, swoją wiedzę gromadzi od 14-tego roku życia. W Botlandzie tworzy projekty i poradniki dla klientów, a w wolnym czasie zajmuje się automatycznymi uprawami i prototypowaniem. Fan muzyki rockowej i brytyjskiego kina.
Miłośnik elektroniki, druku 3D i nauk stosowanych, swoją wiedzę gromadzi od 14-tego roku życia. W Botlandzie tworzy projekty i poradniki dla klientów, a w wolnym czasie zajmuje się automatycznymi uprawami i prototypowaniem. Fan muzyki rockowej i brytyjskiego kina.
Tranzystor 2N2222A to jeden z najpopularniejszych tranzystorów bipolarnych NPN, ceniony za wszechstronność i niezawodność. Poznaj jego budowę, parametry i zastosowania!
IRF540N to tranzystor MOSFET typu N-Channel, który doskonale sprawdza się w aplikacjach wymagających wysokiej efektywności i niskiego spadku napięcia. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym tranzystorze!