Spis treści:
- 1 Grawerowanie laserowe w domu
- 2 Ploter, wycinarka, ploter laserowy - co to jest?
- 3 Domowe cięcie materiałów z Neje
- 4 Plotery laserowe Neje - kompatybilne materiały
- 5 Neje - wygoda, precyzja, bezpieczeństwo
- 6 Grawerka laserowa jako domowe akcesorium dla makerów? No jasne, że tak, to jak sprzęt RTV i AGD.
- 7 Tanie ozdabianie – FAQ
Urządzenia pozwalające na cięcie lub grawerowanie w materiałach takich jak drewno, skóra, plastik czy aluminium dość długo kojarzyły się raczej z profesjonalnymi pracowniami. Sztuką ornamentu mogą jednak zajmować się nie tylko zawodowi rzemieślnicy i artyści. Zobaczcie, jak łatwo można wycinać wzory w drewnie, w skórze, w plastiku i w gumie – oto plotery laserowe Neje.
Grawerowanie laserowe w domu
Różne okropnie skomplikowane urządzenia i wynalazki przebywają długą drogę. Od prototypów, poprzez fabryki i wszelkie manufaktury (te, które jeszcze zostały), trafiają wreszcie do małych warsztatów, a na koniec dopiero jako akcesoria do naszych domów i biur. Najprościej mówiąc ma to związek z miniaturyzacją wszystkiego, co nas otacza i ciągłym rozwojem inżynierii w kierunku wariantów konsumenckich. Najpierw trzeba zadbać, aby z taką maszyną było nam w domu bezpiecznie. Przykład? Świetne, trójfunkcyjne maszyny Snapmaker i Snapmaker 2.0, które przyniosły pod strzechy druk 3D, frezowanie CNC i laserowy grawer w jednym.
Ploter, wycinarka, ploter laserowy - co to jest?
Spójrzmy najpierw na to, jak działa ploter tnący. Opiera się on na zasadzie głowicy wyposażonej w ostrze, która przesuwa się po powierzchni wycinanego materiału. Istnieją różne rodzaje ploterów – tnące, płaskie, bębnowe (rolkowe)… tak jak istnieją różne sposoby ich dzielenia – ze względu na prowadzenie materiału, ze względu na zastosowanie itp. Każde z nich mają preferowane zastosowania, np. wśród kamieniarzy, szklarzy, poligrafów, introligatorów. W ostatnim czasie popularność zyskało określenie “grawerka laserowa” albo “wycinarka laserowa” – jeśli zastanawiacie się o co chodzi, to jest to zwykle określenie na to samo. Taka sterowana komputerowo wycinarka laserowa, czyli ploter laserowy, potrafi wyciąć zadane wzory.
Ploter grawerujący z laserem to zatem rodzaj plotera, gdzie komputerowe sterowanie obsługuje grawer w materiałach twardych (metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno). Mogą one być:
- dwuwymiarowe: głowica pracuje tylko w osi X i Y – aby wypalić materiał głębiej, zwiększamy moc maszyny,
- trójwymiarowe: głowica pracuje też w osi Z – łatwiej grawerować na różne głębokości, wystarczy zmienić pozycję osi Z.
Plotery laserowe tną takie materiały jak drewno, plastik, pleksi, HIPS, bambus, tkaniny, skóra, karton, papier, laminat, guma i korek. Oprócz tego grawerują (lub tną) na takich materiałach jak szkło, marmur, ceramika, skała, bambus i tkaniny. Zobaczmy, jak z takimi zadaniami radzą sobie wycinarki laserowe Neje- a radzą sobie jak na tę klasę urządzeń nieźle.
Domowe cięcie materiałów z Neje
Domowe i idealne na start, ponieważ – nie ukrywajmy – Neje to maszyny budżetowe o ograniczonych możliwościach. Praca z nimi daje jednak interesujący pogląd, co mogą osiągnąć kreatywni z grawerką na własny użytek i nie tylko.
Wyglądają bliźniaczo podobnie, prawda? Ale różnią się mocą. Pierwsza maszyna pracuje z wymiennym laserem o mocy 1500 mW i długości wiązki 405 nm. W drugiej mamy do dyspozycji laser o mocy 3000 mW i długości wiązki 405 nm. Pole robocze obydwu urządzeń to 38 x 38 x 70 mm – wydaje się skromne, ale przelotowa konstrukcja oparta tylko na podpierających ramach pozwala na pracę z większymi materiałami. Zajmują skromne 190 x 160 x 145 mm i rozgoszczą się prawie wszędzie.
Plotery laserowe Neje - kompatybilne materiały
Dekoracyjne wzory, wizerunki i podpisy z Neje niepowtarzalnie przyozdobią:
- drewno,
- bambus,
- plastik
- skórę,
- papier,
- gumę.
Neje - wygoda, precyzja, bezpieczeństwo
- Grawerki laserowe Neje wykorzystują profesjonalne algorytmy przetwarzania, dzięki czemu piksele renderowane są w skali 1:1, bez strat. Oznacza to dokładne przeniesienie każdego małego fragmentu obrazu na powierzchnię obiektu i wiernie oddany rzeczywisty wzór, który powstanie z naszą wycinarką.
- Konstrukcja powstała z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Na górze obudowy umieszczony został przycisk, który umożliwia natychmiastowe przerwanie pracy plotera w razie awarii.
- Głowica laserowa jest wymienna w obydwu modelach – w tej kwestii pełna dowolność.
- Dwa sposoby łączności – złącze USB to łatwość połączenia z komputerem w celu przesłania pliku do grawerowania, a moduł Bluetooth 4.0 pozwala na obsługę bezprzewodową.
- Za format pliku z wzorem do graweru wystarczy dowolny plik .jpg, .png, .lub bnp – ornament możemy zaprojektować nawet i w prostym MS Paint systemów Microsoft Windows.
- Akcesoria dołączone do zestawu z każdym ploterem laserowym Neje to po prostu wygoda – do naszej dyspozycji są instrukcja obsługi, zasilacz, przewody, klucz imbusowy, pisak suchościeralny, silikonowa podkładka i próbki materiałów do grawerowania, czyli dostajemy wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia pracy.
Grawerka laserowa jako domowe akcesorium dla makerów? No jasne, że tak, to jak sprzęt RTV i AGD.
W ślady drukarek 3D do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego, na które coraz chętniej decydują się Polacy, idą grawerki laserowe i podobne maszyny. Teraz mały warsztat możemy otworzyć w domu, maszynę umieścić na biurku i zabierać się do pracy DIY.
A skoro już jesteśmy przy druku 3D i pokrewnych, często zestawianych obok siebie sposobach wytwarzania i obróbki, to znany nasz znany z bestsellerowych drukarek 3D partner Creality zaprezentował niedawno grawer Creality Carving Machine CV-01 o mocy 1600mW. To już nieco poważniejszy ploter-grawer laserowy, z którym obrobimy papier, bambus, skórę, akryl i plastik.
Sklep elektroniczny Botland to jedyny oficjalny dystrybutor produktów marki Creality w Polsce, zatem każdy nowicjusz, profesjonalista i maker może liczyć z naszej strony na profesjonalny serwis urządzeń oraz oryginalne części zamienne.
Specyfikacja techniczna i wyszczególnione atuty znajdziecie jak zawsze na stronach produktów w sklepie Botland.
Tanie ozdabianie – FAQ
Wycinarki laserowe to urządzenia przeznaczone do precyzyjnego cięcia różnego rodzaju materiałów, takich jak papier, skóra, tworzywo sztuczne, drewno, a nawet szkło i metal. Wybrane wycinarki laserowe umożliwiają również wykonywanie grawerów. Za sterowanie odpowiada komputer. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia marki Neje wyróżniające się prostą i intuicyjną obsługą. Duże pole robocze, wysoka moc lasera i uniwersalne zastosowanie sprawiają, że wycinarki laserowe Neje doskonale sprawdzą się w domowym użytkowaniu. Dobrym wyborem jest ploter laserowy Neje DK-8-KZ – 1500mW charakteryzujący się przelotową konstrukcją. Warto również zapoznać się parametrami i zastosowaniem modelu Neje 3 Max – A40640 12W.
Liczba i rodzaj akcesoriów do wycinarek laserowych są uzależnione od zastosowania i konkretnego modelu urządzenia. Najczęściej wykorzystywane akcesoria to podkładka silikonowa, zasilacz, przewody, klucze imbusowe, próbki materiałów, smar, soczewki skupiające, lustra odbijające i dystanse stożkowe. Pozostałe akcesoria to filtr powietrza do wycinarki laserowej, rura odprowadzająca przeznaczona do odprowadzania zapachów i zanieczyszczeń powstających w trakcie pracy wycinarki laserowej oraz przycisk nożny.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.8 / 5. Liczba głosów: 6
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
2 Responses
Plotery laserowe Neje to coś dla mnie. Od dawna interesuje się napisami ozdobnymi wykonywanymi na drewnie. Teraz mam okazję rozwinąć swoje pasje.
Potrzebuję wycinarki i grawera o powierzchni roboczej 90 x 110 cm.
Chodzi o cięcie w płycie HDF 3 mm.