Spis treści:
Pierwsze dekady XXI wieku zdążyły już przyzwyczaić nas do wszechobecnej sztucznej inteligencji oraz Internetu Rzeczy (IoT), nikogo nie dziwi więc obecność coraz to nowocześniejszych urządzeń i systemów także w naszych mieszkaniach. O ile jednak dawniej pomysł instalacji „inteligentnego domu” kojarzył się z generalnym remontem i prowadzeniem setek metrów okablowania do każdego zakątka lokalu, to dziś bez najmniejszego problemu można zautomatyzować niemal każde wnętrze, nawet w stanie wykończenia „pod klucz”. Jak to możliwe i co oznacza to dla właścicieli, a także najemców lokali mieszkalnych?
Po pierwsze – bezpieczeństwo
Zapewnienie bezpieczeństwa należy do priorytetowych wymagań, jakie stawiamy każdemu lokalowi mieszkalnemu. Nowoczesne systemy alarmowe to jednak dopiero początek długiej listy możliwości oferowanych przez instalacje inteligentnego domu. W pierwszej kolejności warto zadbać bowiem nie tylko o proste, choć bardzo skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe – dobrym przykładem będą tutaj bezprzewodowe czujniki otwarcia drzwi LDS01 marki Dragino, wyposażone w interfejs LoRaWAN – ale także o wysokiej jakości monitoring CCTV. Oczywistym wyborem w epoce zdominowanej przez Internet będą więc wysokiej jakości kamery IP – najbardziej zaawansowane modele wyposażone są nawet w… wewnętrzny akumulator i wbudowane panele słoneczne, zapewniające możliwość pracy przy ograniczonym dostępie do zasilania przewodowego (warto zwrócić uwagę m.in. na model Coolseer COL-BC02W z matrycą o rozdzielczości 2 Mpx w hermetycznej obudowie IP66).
Bezpieczeństwo w nowoczesnym mieszkaniu zapewnią jednak nie tylko zabezpieczenia antywłamaniowe i monitoring, ale także wszelkiego rodzaju czujki dymu, pożaru lub gazu – np. hybrydowa czujka KIDDE 10SCO, wykrywająca zarówno ulatnianie śmiercionośnego tlenku węgla (czadu), jak i pojawienie się zwiastującego pożar dymu.
Po drugie – zdrowie
Dobrze zaprojektowany inteligentny dom może także skutecznie dbać o zdrowie swoich lokatorów, aktywnie kształtując mikroklimat – dostosowany zarówno do ich potrzeb związanych z wiekiem lub stanem zdrowia (np. w przypadku małych dzieci), jak i szeroko pojętymi preferencjami. Doskonałym przykładem rozwiązania, które idealnie nadaje się do „nieinwazyjnej” modernizacji każdego mieszkania z ogrzewaniem centralnym lub miejskim, są inteligentne głowice termostatyczne. Te niewielkie i estetyczne urządzenia zastępują proste zawory termostatyczne, umożliwiając wdrożenie nawet tak zaawansowanych funkcjonalności, jak detekcja otwarcia okna czy ochrona przed zamarzaniem i pękaniem rur, a nawet… odkamienianie zaworów. Takie możliwości, a także o wiele więcej, dają inteligentne głowice Fibaro Heat Controller FGBHT-001 zdolne do redukcji kosztów ogrzewania nawet o 42%!
W dobie problemów z jakością powietrza w terenie zurbanizowanym niezwykle ważne okazuje się także odpowiednie kondycjonowanie powietrza w pomieszczeniach – w tym celu warto zainwestować nie tylko w standardowe rozwiązania (klimatyzację i wentylację), ale także w nowoczesne oczyszczacze powietrza, takie jak Esperanza Zephyr EHP002 czy model Breeze EHP001 tego samego producenta.
Po trzecie – komfort i rozrywka
Inteligentny dom przyciąga swoich użytkowników i ich gości korzystnym mikroklimatem, ale dostarcza im również rozbudowane funkcje multimedialne. Choć jeden z podstawowych elementów niemal każdej instalacji smart home stanowi bezprzewodowo (często także automatycznie) sterowane oświetlenie LED, to dziś możliwości znacznie wykraczają poza tworzenie scen oświetleniowych. Warto zwrócić uwagę na urządzenia i systemy, których celem jest dostarczenie domownikom wysokiej jakości rozrywki – wiele osób inwestuje obecnie w rozwiązania takie, jak Android Smart Box TV (np. Xiaomi Mi Box S pracujący pod kontrolą systemu Android 8.1).
Komfort codziennych czynności podnoszą także inteligentni asystenci głosowi, wśród których znalazły się nawet wersje deweloperskie – w tym bramka AI-Speaker, dumnie wspierająca język polski. Sporym udogodnieniem okazują się ponadto niewielkie stacje pogodowe, które rozszerzają podgląd aktualnych warunków aury o wielopunktowy pomiar temperatury i wilgotności, ciśnienie atmosferyczne, a dodatkowo wskazują nawet… fazy księżyca.
Jedną z dróg do zamienienia domu i właściwie każdego budynku w inteligentną twierdzę wygody i komfortu jest polski BleBox – dziesiątki modułów w przystępnych cenach i o zróżnicowanych funkcjach docenione nie tylko na rynku rodzimym.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, na jakie elementy instalacji Smart Home zdecydujemy się postawić, jedno jest pewne – inteligentne budynki to przyszłość, od której trudno byłoby uciec, co więcej… uciekać od niej zdecydowanie nie warto. Dzięki nowoczesnej elektronice domowej możemy ułatwić sobie życie i uczynić je bezpieczniejszym, przyjemniejszym, lub po prostu bardziej ‘smart’ – to zaś w oczywisty sposób zachęca do skorzystania z elementów instalacji Smart Home.
Systemy inteligentnego domu stanowią również znakomity sposób na podniesienie wartości mieszkania lub domu przeznaczonego na sprzedaż bądź wynajem. Jeżeli interesuje Was ten temat, chcecie wejść w świat rynku nowoczesnych nieruchomości lub skutecznie zwiększyć swoje dochody z już posiadanych inwestycji – zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń dostępnych w serwisie pawelalbrecht.com.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.