Spis treści:
- 1 Pracownia programistyczna - co warto mieć?
- 2 Czym jest Abilix?
- 3 Zestawy pracowni programistycznej z robotem edukacyjnym Abilix Krypton
- 4 Robot Abilix Krypton
- 5 Kurs programowania i robotyki dla dzieci
- 6 Na podsumowanie - mata edukacyjna
- 7 Zestaw pracowni programistycznej - DJI Tello Edu Combo i scenariusze lekcyjne
- 8 Dron DJI Tello Edu
- 9 Zestaw pracowni programistycznej - MakeBlock mTiny z książką
- 10 A czy Twoja szkoła ma już drony i roboty?
Lekcje informatyki w Polsce mojemu pokoleniu kojarzą się ze sporadycznym programowaniem w języku Logo Komeniusz, obsługą MS Paint i graniem w Deluxe Ski Jump. Programy nauczania są nieustannie dopracowywane, ale dlaczego nie urozmaicić ich jeszcze bardziej? Mamy dziś kilka propozycji, również dla szkół prywatnych i pracowni programistycznych, gdzie nauka wre.
Pracownia programistyczna - co warto mieć?
Zainteresowanie stanem szkolnictwa w Botland nie słabnie i szkoły są nam zawsze bliskie, dlatego dziś przygotowaliśmy dla Was aż sześć gotowych zestawów dla pracowni spod znaku Abilix Krypton, DJI i MakeBlock.
Czym jest Abilix?
PartnerX jako wiodąca firma z branży robotyki edukacyjnej, dostarcza nie tylko bogate roboty dydaktyczne, ale także systemowe programy nauczania, które spełniają wymogi edukacji w duchu STEM. Produkowane przez nią od 1997 roku roku roboty Abilix od 20 lat koncentrują się na robotyce edukacyjnej i dostosowaniu projektów STEM do potrzeb ponad 10 000 szkół w 50 krajach. Poza tym Abilix jest wyłącznym sponsorem konkursu WER (World Educational Robot Competition), który jest organizowany na całym świecie i wywiera znaczący wpływ na branżę przyciągając co roku ponad 300 000 uczestników. Abilix planuje nadal poświęcać się globalnemu rozwojowi robotyki edukacyjnej, by opracowywać coraz to lepsze i bardziej kompleksowe projekty.
Zestawy pracowni programistycznej z robotem edukacyjnym Abilix Krypton
Zestawy powstały z myślą o szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zawierają:
- Egzemplarze robotów Abilix Krypton 0,
- Scenariusze lekcyjne dla początkujących i średnio-zaawansowanych,
- Matę do zadań o wymiarach 1,2 x 2 metry.
Planowo jeden robot przypada na dwoje uczniów, zestaw jest zatem przeznaczony do jednoczesnego użytku przez grupy małych adeptów i adeptek programowania.
Robot Abilix Krypton
Składanie robota to kolejne zadanie uczące podstaw mechaniki. Samodzielna budowa oznacza właściwe połączenie 409 elementów, i to wersji z ilustracji – a są jeszcze inne roboty edukacyjne Abilix Krypton.
Musimy zamontować również dwa niewielkie silnik i cztery czujniki do detekcji pozycji, skali szarości oraz kolizji oraz podłączyć kontroler, który zaprogramujemy w jednym z trzech języków o zróżnicowanym poziomie trudności i specyfice:
- Drag & Drop – prosty, graficzny język programowania dla początkujących,
- Scratch – najpopularniejszy w szkołach język programowania dla średnio-zaawansowanych,
- Flow-chart – język oparty na schematach blokowych oraz algorytmach dla średnio-zaawansowanych.
Abilix Krypton 0 otrzymał nagrodę branżowego konkursu w zestawieniu Zabawka Roku 2018.
Oferowane zestawy z Kryptonem występują w czterech wersjach:
- Zestaw pracowni programistycznej – Abilix Krypton 0 + mata + scenariusze lekcyjne – dla 8 uczniów
- Zestaw pracowni programistycznej – Abilix Krypton 0 + mata + scenariusze lekcyjne – dla 16 uczniów
- Zestaw pracowni programistycznej – Abilix Krypton 4 + mata + scenariusze lekcyjne – dla 8 uczniów
- Zestaw pracowni programistycznej – Abilix Krypton 4 + mata + scenariusze lekcyjne – dla 16 uczniów
Abilix Krypton 4 v2 to nowa wersja z zestawu, o której mogliście (i oczywiście możecie nadal) poczytać tutaj. Zestaw Krypton 4 V2 zawiera aż 7 czujników (3 x czujnik skali szarości, 2 x czujnik kolizji, 1 x czujnik koloru, 1 x czujnik ultradźwiękowy), 1 duży silnik, 3 małe silniki oraz niezbędne elementy montażowe.
Kurs programowania i robotyki dla dzieci
A co ze scenariuszami? Pośród lekcji w zestawie znajdziemy opis ich tematyki i rozwiązania zadań dla nauczycieli, zeszyt ćwiczeń ucznia, instrukcje obsługi dla klocków montażowych, aplikacji i języków programowania oraz wsparcie techniczne i wskazówki w kwestii tego, gdzie odnaleźć materiały szkoleniowe online. Wszystko w powszechnym formacie arkuszy .pdf. Dzięki nim łatwiej zrozumieć w jaki sposób Abilix „słyszy, widzi i myśli”. A przed nami jeszcze…
Na podsumowanie - mata edukacyjna
Z matą wykonamy 10 zadań. To m.in. śledzenie linii, obrót o zadany kąt albo rozpoznawanie kolorów przez skonstruowanego robota.
Zestaw pracowni programistycznej - DJI Tello Edu Combo i scenariusze lekcyjne
Zestaw z dronami znanego producenta DJI jest dostosowany do polskiej podstawy programowej i 45-minutowej godziny lekcyjnej. Sprawdzi się w edukacji dzieci powyżej 8 roku życia. W zestawie znajdziemy 4 drony DJI Tello Edu Combo opakowane w pokrowce, dodatkowe akcesoria oraz 5 scenariuszy lekcyjnych. To nie tylko nauka kodowania w językach Scratch, Python i Swift, ale także nauka sterowania dronem. Prawdziwy powód do lekcji na świeżym powietrzu.
Zestaw uczy efektywnego wykorzystywania dostępnych zasobów, rozpatrywania alternatyw działania, poszukiwań związków przyczynowo-skutkowych i analizy sytuacji.
Dron DJI Tello Edu
W przypadku zestawu Combo gwiazdą jest nie robot, lecz dron. DJI Tello Edu Powstał przy współpracy z marką DJI. Pozwala na lot w pomieszczeniu i na zewnątrz, w zasięgu do 100 m z prędkością wynoszącą do 8 m/s (28 km/h).
Wyposażony został w kamerę o rozdzielczości 5 MPx. Dron pozawala na naukę programowania w językach Scratch, Python, Swift. Po odpowiednim zaprogramowaniu można stworzyć rój dronów, który może być sterowany za pomocą jednego urządzenia. Dokładną specyfikację można znaleźć na stronie produktu.
Licencja na kursy jest bezterminowa.
Zestaw pracowni programistycznej - MakeBlock mTiny z książką
Trzeci zestaw jest kierowany do najmłodszych użytkowników pracowni programistycznych. Tym razem Abilix zdecydował się na umieszczenie w zestawie robotów mTiny firmy MakeBlock. Wdzięczny miś pozwala na naukę kodowania wśród dzieci w wieku powyżej 4 lat i może być z powodzeniem wykorzystywany podczas zajęć w przedszkolu. Co ważne, kodowanie odbywa się w całości bez wykorzystania ekranu. Kod układany jest przy wykorzystaniu kart. Zestaw zawiera 4 roboty oraz drukowaną książeczkę.
Oprócz nauki logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów zabawa z robotem uczy rozpoznawania i wyrażania uczuć. Kinestetyka, czyli nauka przez dotyk, wykorzystuje namacalne elementy angażujące pamięć mięśniową. Fizyczne bloki i mapy są wzbogacone historyjkami, a książkowe scenariusze mają formę przygód. Pełna specyfikacja robota znajduje się na stronie zestawu, ale warto też zerknąć na specjalnie im poświęconą.
A czy Twoja szkoła ma już drony i roboty?
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.