Spis treści:
Wracamy zgodnie z obietnicą! M5Stack powoli odsłania swoje zagadki. Po seriach ATOM i Core nadszedł czas na “patyczki”, które w kanapkach też się przydadzą – przed Wami sandwich on the sticks, czyli seria M5Stick.
Jeżeli to pierwszy artykuł z serii, do którego zawędrowaliście, to warto zapoznać się najpierw z poprzednimi. Dają nieco lepszy ogląd na to, czym jest i skąd wziął się M5 Stack. A jest o czym poczytać. Dokładniejsze omówienie znajdziecie tutaj:
Powitanie na rynku. M5Stack Core – moduły prawdziwie kanapkowe
Po serii Atom czas na serię Core – niezliczone moduły M5Stack na dobre rozgościły się w Botland.
Powitanie na rynku. M5Stack Atom – moduły kanapkowe
Marzyliście kiedyś o spersonalizowanym urządzeniu wyposażonym tylko w to, co potrzebne? Niesamowite moduły M5Stack to jakość, którą doceniono już w Japonii. Na czym polega taki modułowy przekładaniec?
Moduły z serii M5Stick
Co je odróżnia od poprzednich serii? Z pewnością są to wymiary. Kształt i wygląd urządzeń także jest inny i trudno się pomylić w kwestii tego, do której serii dany moduł przynależy. Stick są bardziej podłużne, bardziej kompaktowe .Posiadają wiele urządzeń typu plug & play, przy których wystarczy skorzystać z kodu demonstracyjnego dostępnego na stronie producenta. Odnośniki do takich projektów znajdziecie w sekcji “przydatne linki”w podstronach produktów w sklepie.
A teraz przyjrzyjmy się, co fanom prototypowania i majsterkowania oferują sticki-patyki.
M5Stick - wersje, przykładowe moduły
Wszystkie moduły z serii Stick mają wyświetlacz LCD. Posiada ona w swoim obrębie cztery podstawowe wersje:
- M5StickC – podstawowe moduły deweloperskie,
- M5StickC Plus – wersje z nieco większymi wyświetlaczami względem modułu M5StickC,
- M5 StickT i M5 StickV, czyli moduły powiązane głównie z kamerami AI. Warto zauważyć, że podseria “T” posiada kamerę z termowizją, dopisek V oznacza zaś kamerę tradycyjną.
Na zdjęciu przykładowy moduł deweloperski – to M5Stick V z kamerą AI, w którym za pracę platformy odpowiada układ Kendryte K210 z procesorem sieci neuronowej. Wbudowana kamera z technologią OmniPixel 3-HS gwarantuje pracę w słabym oświetleniu. Sprawdzi się doskonale jako platforma systemów AI do wykrywania kształtów, obiektów i twarzy.
Do programowania wystarczy sterownik, którego instalacja została dobrze opisana przez producenta, a oprócz tego wśród udostępnionych materiałów znajdziemy dogodny poradnik dla początkujących.
Własny smartwatch z M5Stick? Czemu nie!
Pytacie nas często o o możliwości konstruowania własnych urządzeń, najczęściej w kontekście Arduino i Raspberry Pi. Zdążyliśmy dostrzec, że nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się temat podjęcia próby stworzenia własnego zegarka smartwatch. Mistrz Yoda z uniwersum Gwiezdne Wojny mawiał jednak: rób albo nie rób, prób nie ma, dlatego po co próbować, skoro można go po prostu stworzyć z zestawem deweloperskim M5Stick C z nakładkami?
Zestaw pozwala zamienić moduł M5StickC w smartwatch. Dołączone nakładki ENV II oraz SPK rozszerzą możliwości naszego urządzenia. Nakładka ENV II umożliwia monitorowanie takich parametrów otoczenia jak temperatura, wilgotność i ciśnienie barometryczne (uwaga: nie ciśnienie tętnicze), a także obserwować zmiany i kierunek pola magnetycznego. Nakładka SPK to głośnik wyposażony we wzmacniacz. Stworzony w ten sposób smartwatch będzie mógł monitorować pozycję, w której się znajduje, używać nadajniki podczerwieni, mikrofonu, programowalnych przycisków i wyświetlacza TFT LCD 0,96 cali. Programować możemy w środowisku graficznym UIFlow, Arduino IDE i MicroPython.
Aplikacje od producenta – Easy Loader oraz M5Burner – pomogą zainstalować firmware. Całość urządzenia jest jak piórko, bo waży zaledwie 15 gramów. Poniżej obejrzycie film z intuicyjnego programowania blokowego na przykładzie modułu z serii M5Stack Core.
Projekty M5Stack, więcej i więcej projektów
Na niesamowitym i żywym hubie projektowym, gdzie wciąż pojawiają się nowe pomysły rosnącej rzeszy pasjonatów, można naprawdę zniknąć na długie godziny.
Project Hub M5Stack pozwala nam zobaczyć prawdziwą moc sprawczą drzemiącą w M5Stack – w świetle pomysłów wszystkie trzy serie, ATOM, Core i Stick, prezentują się jako solidny, modułowy zestaw narzędzi open-source dla projektów utrzymanych w konpcecji IoT (Internet Rzeczy) umożliwiający szybkie i wysokiej jakości prototypowanie.
To już ostatni z serii trzech artykułów, ale możecie być pewni, że M5Stack zagości na blogu jeszcze nie raz. Kto wie, może wkrótce pojawi się jakiś fascynujący projekt, na przykład miecz świetlny albo magiczna różdżka.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.