Spis treści:
Zainteresowanie dekoracjami wnętrz ma kilka źródeł. Pierwszym z nich jest potrzeba lepszego dopasowania pomieszczenia do własnego gustu, upodobań czy wyobrażeń. Drugim bywa chęć wyróżnienia się i stworzenia całkowicie niepowtarzalnej aranżacji, która wzbudzi zazdrość znajomych, a może nawet szerszej grupy odbiorców – użytkownicy mediów społecznościowych lubią bowiem chwalić się swoimi dekoratorskimi osiągnięciami w sieci. W przypadku obiektów komercyjnych (handlowych czy też usługowych), ozdoby na ścianę 3D zyskują dodatkowo wymiar wizerunkowy. Im bardziej rozpoznawalne stanie się bowiem dane miejsce (np. restauracja bądź klub), tym łatwiej będzie je rozreklamować wśród potencjalnych gości.
W jakich technologiach wykonuje się ozdoby na ścianę 3D?
Jedną z najczęściej spotykanych metod produkcji dekoracji ściennych w nowoczesnym stylu jest cięcie laserem. Zapewnia ono bardzo dokładne odwzorowanie wszystkich szczegółów projektu i pozwala uzyskać gładkie krawędzie. Cięcie wykonuje się również przy pomocy obrabiarek CNC, a więc sterowanych komputerowo, co pozwala na całkowite zautomatyzowanie procesu produkcji. Dzięki temu gotowa ozdoba na ścianę 3D może być sprzedawana w znacznie niższej cenie, niż gdyby była produkowana ręcznie w pojedynczych egzemplarzach.
Dekoracje tego typu wycinane są z wielu materiałów: najczęściej z plexi (czyli płyty akrylowej), PCV, a także sklejki drewnianej, ewentualnie z cienkich drewnianych płyt. Bogactwo kolorów plexi i PCV oraz efektowność drewna sprawia, że żaden z tych materiałów nie wymaga dodatkowej obróbki w postaci lakierowania lub malowania.
Jak wyprodukować ozdoby na ścianę 3D w domu?
Warto pamiętać, że niewielkie elementy dekoracyjne można wykonać również we własnym zakresie – na małej, domowej maszynie CNC. Inna możliwość, zdecydowanie łatwiejsza do zrealizowania dla szerokiego kręgu makerów, to wydrukowanie trójwymiarowej ozdoby na ścianę na drukarce 3D. Wielka popularność małych i niedrogich urządzeń pracujących w technologii FFF/FDM sprawia, że szerokie grono osób ma u siebie gotowy warsztat pracy, gdzie można wydrukować kreatywne litery bądź kształty o grubości kilku, a nawet kilkunastu cm.
Taka konstrukcja będzie ciekawie prezentować się jako dekoracja ścienna – zwłaszcza jeśli o jej wydrukowania użyje się filamentu o nietypowej barwie bądź np. dwóch barw filamentu jednocześnie. Oczywiście do realizacji drugiego z wymienionych pomysłów wymagana jest drukarka wyposażona w podwójną głowicę drukującą bądź funkcjonalność naprzemiennego pobierania filamentu z dwóch (lub więcej) szpul.
Oryginalne napisy jako dekoracje ścienne
Prawdopodobnie najpopularniejszą obecnie ozdobą na ścianę 3D są różne napisy. W zależności od koncepcji sprawdzają się tu pojedyncze słowa – np. “home” czy “happy” – lub też całe hasła. Dużym powodzeniem, również w Polsce, cieszą się motywy zaczerpnięte z języka angielskiego, ale coraz częściej osoby urządzające dom lub mieszkanie decydują się również na cytaty bądź motta w języku polskim. Podczas urządzania prywatnych stref, takich jak małżeńska sypialnia lub pokój dziecięcy, można pokusić się o wykorzystanie imion domowników jako inspiracji do dekorowania mieszkania.
Motywy graficzne - abstrakcyjne albo realistyczne
Równie ciekawą inspiracją może okazać się ozdoba na ścianę 3D w postaci motywu graficznego. W tym przypadku istnieją dwie ścieżki. Pierwsza z nich czerpie garściami z natury i otaczającego nas świata. W roli dekoracji ściennych występują tu zatem np. rośliny, sylwetki zwierząt, mapy, obrysy charakterystycznych budynków.
Drugi wariant to motywy geometryczne i abstrakcyjne. W tym przypadku projektanci sięgają chętnie po wzory naśladujące mozaiki czy też kafelki, ażurowe formy o skomplikowanym rysunku, a nawet kształty odwołujące się do złudzeń optycznych. W zależności od gustu przyszłych mieszkańców można uzyskać w ten sposób w pomieszczeniu efekt harmonii i przytulności – bądź przeciwnie: podkreślić skojarzenia z energią, nowoczesnością, a nawet pewną ekstrawagancją.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Jedna odpowiedź