Modelarstwo to hobby, modelarstwo to historia. W czasach, gdy o tak rozwiniętych technologiach IT i elektronice jak teraz można było jeszcze pomarzyć, modelarstwo lotnicze i morskie zabierało nas w odległe krainy albo na pola bitew światowych konfliktów.
W niejednym domu przytwierdzony do sufitu nurkujący bombowiec pikował w kierunku wchodzących do pokoju intruzów, a wszędzie pyszniły się Junkersy, Stuki, Spitfire’y i rodzime Łosie. W kioskach czekały na nas kolejne części pancerników, okrętów podwodnych i torpedowych kutrów, i trudno było w razie niezdarnej pomyłki. A gdzie się podziało modelarstwo drewniane unplugged? Kochamy pirackie żaglowce takie jak znany z Piratów z Karaibów “Zemsta Królowej Anny” podświetlany z LED, ale nie samą elektroniką i elektrycznością człowiek żyje.
Modelarstwo bawi od lat
Pyszne danie albo pyszne piwo ma trzy smaki. Pierwszy jest wtedy, gdy czujemy woń potrawy albo napoju. Drugi to konsumpcja właściwa, a trzeci pozostaje z nami jeszcze długo po wizycie restauracji albo niedzieli u babci. Z modelarstwem jest podobnie – jest tu jakiś wspólny zakres skal, który dla jednych czyni to wszystko kolejną, przeciętną zabawą, a dla innych zabawą potrójną. Bo nie ma nic fajniejszego, niż stworzenie czegoś od podstaw i jeszcze znalezienie zastosowania dla nowopowstałego cuda.
Pierwsza frajda to wykonanie, podczas którego budowniczy nierzadko musi się natrudzić, wykazać zręcznością i wzmożoną uwagą. Pokonywanie kolejnych kroków instrukcji, albo w niektórych przypadkach próba dojścia do gotowej całości samemu, to dzieło artysty rosnące w oczach. Kiedy wreszcie uda się to wszystko złożyć w sensowny i spójny obraz, to nadchodzi czas na podziwianie skonstruowanego modelu. Ach, no i absolutnie zasłużona duma, oczywiście. Ale to nie koniec – teraz już tylko zabawa z modelem, dołączanie kolejnych do kolekcji albo pomysły na to, gdzie tu ten żaglowiec względem wazonika pełniącego rolę nadmorskiego klifu ustawić.
Drewniane puzzle do składania 3D wcale nie są takie trudne!
Według poradnika A Beginner’s Guide to Model Building na portalu sieci zabawkarskiej Hobby and Toy zestawy do budowy modeli mogą być klasyfikowane według poziomów umiejętności. Są to kolejno:
- poziom 1 z elementami łączonymi na zatrzaski, które nie wymagają kleju ani farby,
- poziom 2, który wymaga kleju i/lub farby,
- poziom 3, który zawiera mniejsze i bardziej szczegółowe części.
Zaawansowane poziomy umiejętności 4 i 5 zawierają elementy, które mają bardzo precyzyjne szczegóły. Szczególnie poziom 5 wymaga umiejętności na poziomie eksperckim. Gdzie mieszczą się nasze dzisiejsze modele? To taka mocna jedynka. Wszystko zostało wycięte precyzyjnym laserem, a fornir i sklejka to naprawdę przyjazne materiały, a już na pewno nie znajdziemy tutaj żadnej toksycznej chemii.
- nie potrzeba dodatkowych elementów montażowych,
- składanie modeli odbywa się bez kleju, bez udziału elektroniki ani elektryczności,
- do napędu wystarczy zwykła gumka recepturka.
Nauka i zabawa z UGEARS dla dzieci i nauczycieli
Modelem edukacyjnym UGEARS jest między innymi model stylizowany na wahadło. Te drewniane puzzle 3D wprowadzają najmłodszych w świat niesamowitych urządzeń do odmierzania czasu. Dołączone materiały dodatkowe zawierają interaktywny przewodnik dla zrozumienia ogólnych zasad pracy urządzenia. Mali chronometrażyści bedą mogli zrozumieć zasadę stałej amplitudy oscylacji wynikająćej z wpływu grawitacji i fizykę energii potencjalnej, a do nauki posłuży nam… domowa gumka recepturka. No właśnie, gumka! Wszystkie modele 3D są pozbawione nie tylko kleju, ale także elementów elektronicznych. A to wszystko w oparciu o pedagogiczne założenia STEM / STEAM.
Mechanizmy zasila energia naprężenia gumki recepturki i to naprawdę niesamowite, jak wiele można osiągnąć dzięki tak prostemu rozwiązaniu. We wnętrzu wieżyczki-wahadła ukryły się wychwyt kontrolujący częstotliwość oscylacji, ciężarek, wychwytowe koło, system korbowy i zapadkę redukującą możliwy błąd. Jeżeli pojmiemy wahadło, to z całą pewnością jako następne w kolejce pojmiemy metronomy, mechaniczny zegar, a nawet ogólne zasady działania instrumentów geologii i sejsmografii.
Modele do składania tematycznie
W nagłówku wspomnieliśmy nie tylko drewniane modele do składania, ale też dokładniej modele samolotów czy statków żaglowców. Wśród fanów modelarstwa nie brakuje fanów mechaniki, to oczywiste. A co z bardziej wyspecjalizowanymi światami? Każdy zestaw to właściwie taki mikroświat albo egzemplarz należący do czegoś większego.
Wśród modeli UGEARS motoryzacja to nie tylko wszelkie możliwe pojazdy, ale również pojazdy i wynalazki na przestrzeni wieków i z różnych szerokości geograficznych. Żaglowiec wszak nie był stosowany tam, gdzie pocztowy, zaprzężony w konie dyliżans. Wśród militariów mamy nie tylko okręty żaglowe, ale także pistolet na gumki recepturki, z którym zorganizujemy całkowicie bezpieczną strzelaninę, na przykład o to, kto ma się bawić zestawem.
Kryptograficzne gadżety, małe Enigmy, puzderka kryjące w środku tajemnice wiktoriańskich dam i inne urządzenia szyfrujące to z kolei nieodłączny atrybut bohaterów powieści szpiegowskich i awanturniczych – a te dziać się mogą po obu stronach Atlantyku, w gorącej Afryce, w starej Europie, na Dalekim Wschodzie albo wśród międzynarodowych wód.
Tak też o swoich modelach pisze UGEARS – startup to obecnie ponad 80 unikalnych modeli i 200 pomysłów na kolejne, które zyskują popularność na całym świecie. Nie straszny też nam Mars, bo w ofercie znajdziemy nawet zwieńczenie myśli technicznej Ziemian – łazik.
Pojazdy UGEARS Models
Nie da się ukryć, że wiodą prym popularności. Nie tylko wśród wprawionych modelarzy, ale także wśród dzieci i ojców, którzy z wypiekami na twarzy kryją się przy świetle lampki w garażu, aby składać kolejne elementy. W naszym osobliwym salonie motoryzacji – a czasami bardziej w muzeum motoryzacji – znalazły się między innymi kabriolet roadster o designie karoserii rodem z lat 50. i 60., niewielki rozmiarami, ale potężny siłą holownik, który w swojej rzeczywistej wersji potrafi wyciągać nawet największe jednostki pływające z mielizn i zatłoczonych portowych kanałów oraz motocykl przypominający kultowe modele amerykańskich, odchudzonych chopperów Indian. A może kareta, którą Kopciuszek zajechał na galę nagród Grammy?
Przykładowe modele:
Mechanizmy UGEARS
Mechanizmem jest właściwie każdy drewniany model do składania, ale ta klasa wyraźnie nawiązuje do tradycyjnych elementów mechaniki. To właśnie tu możemy najwyraźniej zaobserwować działanie kół zębatych, przekładni, trybów i wszystkich elementów, które z powodzeniem mogą znaleźć się na znakach wydziałów każdej technicznej uczelni świata. Modeli jest tak wiele, że trudno przyjąć kryterium podziału. Po prostu wybierajmy to, co nam się podoba. Sposób działania w wypadku różnych modeli jest taki sam. A wśród zdjęć na listwie poniżej znalazł się podobny unicyklowi jednokołowiec – wytoczył się z poprzedniego nagłówka i dojechał aż tutaj.
Przykładowe modele:
Modele-ideogramy UGEARS
Pamiętajcie, że nasz dzisiejszy podział jest umowny – raczej apeluje do tego, co podoba się Wam po prostu na oko. Czołowi światowi projektanci samochodów wiedzą najlepiej, że o faktycznej popularności modelu decyduje jego wygląd. Oddzielne modele to pojazdy latające takie jak hydroplan, sterowiec i samolot, albo jeżdżące samochody, traktory i tramwaje. Ale są też inne rozmaitości dla tych, którzy uwielbiają urokliwe drobiazgi.
Nieco bardziej abstrakcyjne gadżety symbolizują koncepcje. Parafrazując słowa naszej Botlandowej koleżanki, która miała wiele czasu na zabawę i poznanie modeli UGEARS, i której trochę zazdrościmy: jest głowa sygnowana jako odzwierciedlenie umysłu, jest kot – symbol wolności albo pełne pasji serce. A jeśli wolicie zostać w świecie przyziemnym, to dlaczego nie zrobić z nich haczyków albo breloczków do kluczy?
Zwierzęta UGEARS
W chwili pisania artykułu nasze ZOO od UGEARS tak naprawdę czeka jeszcze na okazy. Na szansę na powiększenie zasobów Waszego zbioru oczekuje piękny, preriowy mustang, a w domowym terrarium motyl z imitacją lotu. Nie tylko piękny prezent i dodatek do home decor, który pasuje zarówno do wnętrz retro vintage, nowoczesnych, jak i łączonego eklektyzmu, ale i dwa przedstawienia w jednym – pierwotna, uparta siła natury i stojąca za nią anatomiczna tajemnica mechaniki życia.
W każdym z nas niezależnie od wieku i doświadczenia drzemie inżynier i konstruktor, choć nie każdy o tym wie. Modele i puzzle drewniane do składania bez kleju UGEARS to wspaniała droga, na którą warto wkroczyć, aby się o tym przekonać.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.