Spis treści:
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup sprzętu, jakim jest drukarka 3D. Jaki materiał eksploatacyjny będzie najlepszym wyborem?
Druk trójwymiarowy ma wiele obliczy
Technologie addytywne wykorzystują nie tylko plastiki i tworzywa sztuczne, lecz także niezliczoną wprost ilość innych materiałów eksploatacyjnych. Najlepszym tego przykładem może być druk 3D z metalu, który umożliwia produkcję elementów o fenomenalnych właściwościach technicznych. Takie przedmioty dorównują odpowiednikom wykonanym za pomocą metod skrawalniczych lub odlewniczych, jednocześnie będąc od nich zauważalnie lżejsze.
Kolejną ciekawą dziedziną druku 3D są technologie oparte na materiałach światłoutwardzalnych, takich jak SLA, MSLA, LCD oraz DLP. Oferują one wysoką precyzję rzędu kilkunastu mikrometrów, co pozwala im odzwierciedlać nawet najbardziej skomplikowane kształty. Dlatego też drukarki żywiczne stosowane są obecnie między innymi w przemyśle dentystycznym, gdzie służą do produkcji tymczasowych koronek lub protez zębów, a także do wykonywania clean alligner’ów.
Co ciekawe, za pomocą technologii światłoutwardzalnych możliwe jest również tworzenie w pełni elastycznych elementów na bazie materiałów żywicznych. Silikon lub tworzywa gumowe po zakończeniu procesu drukowania nadal zachowują swoje pierwotne właściwości techniczne, co pozwala na stosowanie ich nawet w najbardziej wymagających branżach.
Druk 3D – materiały wysokiej jakości to dobra inwestycja
Jedną z najbardziej podstawowych zasad, których powinno przestrzegać się podczas trójwymiarowego drukowania, jest korzystanie ze sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych. Wbrew obiegowej opinii to właśnie od nich w największym stopniu zależeć będzie jakość elementów, które generuje drukarka 3D. Jaki materiał zatem wybrać?
Domowy druk 3D – materiały standardowe
Do hobbystycznego użytku jednym z najlepszych tworzyw jest PLA. To sprawdzony materiał, który jest świetnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością. Za jego pomocą możliwe jest drukowanie wszelkiego rodzaju gadżetów, elementów ozdobnych, a nawet niektórych narzędzi.
Kolejnymi popularnymi materiałami są ASA oraz PET-G. W porównaniu do PLA są one dużo bardziej wytrzymałe mechanicznie, a także niemal kompletnie niewrażliwe na działanie warunków atmosferycznych oraz promieniowania ultrafioletowego.
Przemysłowy druk 3D – materiały inżynieryjne
Do zastosowań przemysłowych warto sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane materiały, takie jak nylon. Ich największą zaletą jest bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, która pozwala drukować w pełni funkcjonalne narzędzia, części zamienne, a nawet niektóre elementy konstrukcyjne.
Ciekawymi materiałami są także filamenty uszlachetniane specjalnymi dodatkami, takimi jak włókno szklane. Wydrukowane z nich elementy będą niezwykle sztywne, dlatego można je wykorzystać w małoseryjnej produkcji podzespołów maszyn lub podczas tworzenia wszelkiego rodzaju matryc.
Warto również wspomnieć o materiałach elastycznych, takich jak TPU oraz TPE. Oferują one możliwość produkowania giętkich elementów o strukturze przypominającej gumę. Ich twardość (nominowana w skali Shore’a) może zostać idealnie dopasowana do wymagań technicznych realizowanego projektu.
Profesjonalny druk 3D – materiały specjalistyczne
Ostatnią grupą materiałów eksploatacyjnych są tworzywa niestandardowe. Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim filamenty “do zadań specjalnych”. Na przykład niektóre z nich mogą imitować wygląd drewna lub ceramiki, co szczególnie sprawdzi się podczas produkcji wszelkiego rodzaju elementów dekoracyjnych lub rekwizytów.
Ciekawie prezentują się też materiały typu silk. To filamenty produkowane na bazie mieszkanki PLA oraz PET-G, które pozwalają osiągnąć nieskazitelną powierzchnię drukowanych elementów. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a ich wysoki połysk imituje fakturę jedwabiu.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.