Dziś około 20:15 transmisja live z lądowania łazika Perseverance Rover na Marsie. Lądowanie potrwa około 7 minut. Przekaz będzie można obejrzeć w serwisie YouTube.
Transmisja odbędzie się wieczorem, ale witryna internetowa NASA oferuje śledzenie parametrów misji w czasie rzeczywistym. Można również obejrzeć interaktywny model maszyny w 3D i przyjrzeć się dokładnie poszczególnym elementom. Perseverance pozostaje w locie od połowy ubiegłego roku.
Szybkie fakty - misja na Marsa
- Nazwa misji: Mars 2020
- Nazwa łazika: Perseverance
- Zadanie: znaleźć ślady dawnego życia, zebrać próbki skał i regolitu – warstw luźnej, zwietrzałej skały, sprowadzić próbki na Ziemię
- Start : 30 lipca 2020
- Lądowanie: 18 lutego 2021
- Miejsce lądowania: Krater Jezero, Mars
Łazik Mars 2020, Perseverance (z ang. wytrwałość), jest oparty na konfiguracji łazika Curiosity z Mars Science Laboratory. Ma wielkość samochodu – około 3 m długości nie licząc ramienia, około 2,7 m szerokości i około 2,2 m wysokości. Ale przy masie 2 260 funtów (1 025 kilogramów) waży mniej – dla porównania samochody osobowe WRC to zwykle około 1,5 tony. W pewnym sensie komponenty łazika odzwierciedlają to, czego potrzebuje każda żywa istota, aby utrzymać się przy życiu i móc eksplorować swoje otoczenie.
Operacje na Marsie
Faza operacji powierzchniowych to czas, w którym łazik Perseverance prowadzi swoje badania naukowe na Marsie.
Po bezpiecznym lądowaniu Perseverance ma przed sobą co najmniej jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).
- Cel A. Znalezienie skał, które powstały w lub zostały zmienione przez środowisko, a które mogły wspierać życie mikrobowe w zamierzchłej przeszłości Marsa.
- Cel B. Znalezienie skał zdolnych do zachowania chemicznych śladów dawnego życia (biosygnatury), jeśli kiedykolwiek istniało.
- Cel C. Nawiert próbek z około 30 obiecujących obiektów skalnych i “glebowych” (regolit) i umieszczenie ich na powierzchni Marsa.
- Cel D. Test zdolności do produkcji tlenu z atmosfery marsjańskiej o wysokiej zawartości dwutlenku węgla jako wsparcie dla przyszłych misji ludzkich.
Faza 1. Znajdź interesujące skały
Podczas gdy łazik Perseverance zwiedza powierzchnię Marsa, naukowcy identyfikują obiecujące cele skalne. Szukają zwłaszcza tych, które powstały w wodzie lub zostały przez nią zmienione. Woda jest kluczem do życia, jakie znamy. Takie skały są jeszcze bardziej interesujące, jeśli zawierają cząsteczki organiczne oparte na węglu – chemiczne elementy budulcowe życia. A niektóre specjalne rodzaje skał mogą zachować chemiczne ślady życia przez miliardy lat.
Faza 2. Zbierz próbki
Gdy naukowcy zidentyfikują interesujący cel skalny, Perseverance zacznie wiercić i wydobędzie próbkę z rdzenia. Z uprzednio oczyszczoną rurką na próbkę obrotowe wiertło udarowe łazika wnika około 2 cali (5 centymetrów) w materiał docelowy.
Faza 3. Zabezpiecz próbki
Perseverance odłamuje próbkę od skały, a następnie zamyka ją i hermetycznie uszczelni w tubie. Każda próbka będzie ważyć około pół uncji (15 gramów).
Faza 4. Przenieś próbki skał
Łazik Perseverance umieszcza zabezpieczone tuby w zasobniku na pokładzie. Zespół misji z czasem zdecyduje się na umieszczenie ich na powierzchni Marsa. Wykorzystuje się w tym celu strategię zwaną depot caching, aby określić, kiedy i gdzie zostawić tuby. W planie bazowym Perseverance umieszcza jedną lub więcej dużych grup próbek w strategicznych miejscach.
Faza 5. Dla potomnych
Łazik Perseverance zostawia próbki marsjańskie i zapisy dokumentacji na powierzchni Marsa, aby przyszła misja mogła potencjalnie zebrać je z wyznaczonego miejsca.
Cały wysiłek to polowanie na ślady organiczne. Chodzi o zwiększenie szans na znalezienie śladów życia mikrobiologicznego na Marsie, jeśli takie kiedykolwiek istniało. Oprócz tego Perseverance zbierze też skały wulkaniczne i inne, aby pomóc stworzyć zapis zmian geologicznych i środowiskowych w czasie. Czekamy z niecierpliwością. Tym bardziej, że to wielki krok poprzedzający wizytę człowieka na Czerwonej Planecie.
Dokładny opis łazika i faz misji można znaleźć tutaj. Ostrzegamy – w materiałach NASA można naprawdę zatonąć, nie przegapcie więc początku transmisji około 20:15! Lądowanie zaplanowano na 15:55 czasu waszyngtońskiego, czyli o 21:55 czasu obowiązującego w Polsce. Transmisja rozpocznie się wcześniej.
Jeżeli jesteście z nami tuż po publikacji, to do wieczora jeszcze trochę czasu.
Zdjęcia i pozostałe materiały: https://mars.nasa.gov/
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.