Jak wybrać drukarkę 3D?

Rozpoczynając swoją przygodę z drukarkami 3D zmuszeni będziemy dokonać wyboru swojego pierwszego urządzenia. Tutaj jednak zazwyczaj pojawia się wyzwanie podobne do tych, z jakimi musimy się zmierzyć zaopatrując się w niemalże dowolny sprzęt. Jest to mianowicie brak wiedzy co do tego, czym należy się kierować wybierając model dla siebie. W tym wpisie postaramy się Wam przybliżyć tę tematykę.

jak wybrać drukarkę 3d creality dp 002

Jaki materiał?

Jedno z absolutnie podstawowych pytań, jakie musimy sobie zadać dotyczy materiału, czyli tzw. filamentu z którego chcemy korzystać drukując zaprojektowane przez nas przedmioty. Jeżeli mają to być przedmioty duże, o dużej tolerancji co do wymiaru, ale niskich odchyłkach, mające bardziej wartość wizualną, niż użytkową, a przy tym wykonywane w warunkach domowych, dobrym wyborem będzie filament typu PLA. W odwrotnym przypadku lepiej będzie, jeżeli wybrana przez Was drukarka 3D będzie korzystać z filamentu ABS. Oprócz tego popularne są także materiały PETGHIPS oraz Rubber.

jak wybrać drukarkę 3d creality cr 5080

Zastosowanie

Inną kwestią, którą należy podnieść wybierając drukarkę 3D jest cel jej użytkowania, różniący się zasadniczo pomiędzy użytkiem domowym, a profesjonalnym. W przypadku komercyjnym każda oszczędność prędzej czy później w wyraźny sposób się na nas odbije – czy to na niezawodności, czy też na jakości wydrukowanych obiektów. Jeżeli jednak kupujemy naszą drukarkę 3D z myślą o zabawie tym tematem, można już sobie pozwolić na pewne ustępstwa.

jak wybrać drukarkę 3d creality ld 001

Polecane drukarki 3D do domu

Polecane drukarki 3D do firmy

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas kupna własnej drukarki 3D?

Dobrze jest, aby zakupiony przez nas sprzęt fabrycznie obsługiwał najpopularniejsze formaty plików z projektami. Ponadto ze względu na specyfikę technologii druku 3D warto się upewnić, że wybrany model posiada opcję automatycznego generowania podpór. Od strony komfortu użytkowania, użytkownicy z pewnością docenią możliwość obsługi z poziomu ewentualnego panelu dotykowego LCD. Z punktu widzenia użytkownika bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również możliwość korzystania z internetowego repozytorium gotowych do pobrania i wydruku modeli.

jak wybrać drukarkę 3d
Jak widać, wybór drukarki 3D wcale nie musi być tak prostą sprawą, jak niektórym może się wydawać. Tym bardziej, jeżeli chcemy uwzględnić możliwie dużą liczbę czynników, w tym także i możliwie najwyższą jakość połączoną z niezawodnością i efektywnością.

Dodaj komentarz