Spis treści:
Jak stworzyć niepowtarzalny wystrój domów? Przy pomocy nowoczesnych technologii, takich jak inteligentne LEDy!
Co rozumiane jest jako oświetlenie Smart Home?
Dynamiczny postęp technologiczny bezpośrednio przyczynił się do rozwoju wyposażenia znajdującego się w prywatnych domach. Standardem stały się już nowoczesne telewizory Smart TV, którymi można sterować przy pomocy komend głosowych, a także centralne systemy zarządzania typu Smart Hub.
Efektem tego postępu jest także inteligentne oświetlenie, czyli produkty takie jak lampy, żarówki, paski LED, naświetlacze oraz inne źródła światła, którymi można sterować zdalnie. Wszystkie elementy wchodzące w skład takiej instalacji mogą być zarządzane z poziomu centralki sterowania Smart Home lub przy pomocy aplikacji dostępnej na smartfony z systemem Android lub iOS.
Jakie zalety zapewnia oświetlenie Smart Home?
Podstawową funkcją inteligentnego oświetlenia jest możliwość w pełni bezprzewodowego włączania, wyłączania oraz regulowania parametrów światła. Dzięki temu przy pomocy kilku kliknięć w ekran smartfona można zapalać lub gasić żarówki w dowolnym miejscu w budynku. Oprócz tego możliwe jest też sparowanie świateł z czujnikiem ruchu, który wykryje kroki domowników i odpowiednio wcześniej zapali przed nimi światła na klatce schodowej.
Dodatkowo całe inteligentne oświetlenie może zostać złączone w specjalne grupy. Przykładowo jedna z nich może odpowiadać za oświetlenie całego salonu, druga kuchni, a trzecia nadrzędna umożliwi jednorazowe włączenie wszystkich świateł.
Wiele systemów pozwala też na grupowanie mniejszych elementów oświetlenia, takich jak inteligentne LEDy, dzięki czemu domownicy będą mogli włączyć lub wyłączyć dekoracyjne podświetlenie bez ingerencji w stan głównych świateł.
Kolejną ogromną zaletą, jaką zapewnia inteligentne oświetlenie, jest możliwość stworzenia dokładnych harmonogramów. Będą one odpowiadać za czas włączania oraz wyłączania poszczególnych świateł, co pomoże dopasować je do grafiku domowników. Funkcja ta przyczyni się też do znacznych oszczędności energii elektrycznej, która nie będzie marnowana w momencie, w którym aktualnie nie ma domowników.
Ciekawą funkcją inteligentnego oświetlenia jest również zapalanie się żarówek wraz ze wschodem słońca. To świetna propozycja dla osób, które chcą wstawać wcześnie rano, lecz mają problem z reagowaniem na tradycyjny budzik. W takiej sytuacji wystarczy tylko ustawić godzinę, o której ma się zapalić żarówka w sypialni, a emitowane przez nią światło zacznie stopniowo wybudzać domowników.
Warto podkreślić też kwestie związane z bezpieczeństwem oraz ochroną antywłamaniową. Przy pomocy inteligentnego oświetlenia głowa rodziny może zaprogramować światła w taki sposób, by zapalały się one po zmroku o losowych godzinach, imitując tym samym obecność domowników. Pozwala to ze spokojem ducha udać się na długie wakacje, w trakcie których nie trzeba będzie się martwić o potencjalnych zwolenników cudzego mienia.
Podkreślenie nastroju panującego w domu
Rozbudowane systemy, w skład których wchodzą inteligentne LEDy, pozwalają także na ustawianie barwy oraz natężenia emitowanego przez nie światła. Zapewnia to możliwość dobrania koloru w taki sposób, by podkreślił on panującą w domu atmosferę. Podczas wieczornego seansu kina akcji może być to przykładowo pulsujący jasnoniebieski odcień, który w trakcie romantycznej kolacji zmieni się w delikatny, liliowy kolor. Co więcej, dobrej klasy inteligentne oświetlenie jest w stanie automatycznie dopasować się do otaczających je dźwięków. Paski LED mogą pulsować w rytm muzyki i jednocześnie płynnie przechodzić pomiędzy różnymi tonacjami kolorystycznymi. Możliwe jest także, by inteligentne LEDy imitowały to, co aktualnie dzieje się na ekranie telewizora lub komputera, rozjaśniając się na czerwono podczas wybuchów lub wykorzystywać efekt stroboskopowy podczas wystrzałów broni palnej.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.