Wirtualna rzeczywistość jest niewątpliwie interesującym sposobem na nudę. Technologia stale się rozwija, przedstawia coraz lepszą jakość w grach, filmach lub interaktywnych aplikacjach. Techniki tworzenia lub nagrywania materiałów z tej dziedziny również wydają się coraz bardziej dostępne, a to świadczy o tym, że wkraczamy w nową erę rozrywki. Na naszym blogu pisaliśmy już kiedyś jak takie treści powstają, więc teraz nadszedł czas na przyjrzenie się jakie dzieła możemy podziwiać w wirtualnej rzeczywistości.
Wiktoria 1920
Czymś, na co fani kina historycznego czekali od lat, są zdecydowanie filmy VR. Pełnometrażowe produkcje, takie jak: „Wiktoria 1920” pozwalają widzowi stanąć w centrum akcji i poczuć się, jakby faktycznie uczestniczył on w centrum wydarzeń. Wszystkie sceny oglądane są z perspektywy pierwszej osoby, co pozwala wczuć się w skórę polskich żołnierzy i doświadczyć emocji, jakie niesie ze sobą każdy konflikt zbrojny.
Ze względu na niezwykłą staranność o zachowanie wojennych realiów, a także ogromną dbałość dotyczącą każdego aspektu kostiumów oraz scenografii, oglądając „Wiktorię 1920” ma się wrażenie, jakby czas się cofnął.
Filmy VR są na tym polu całkowicie bezkonkurencyjne – pierwszoosobowa narracja, wraz z zastosowaniem dźwięku ambisonicznego, przyprawia o przysłowiową gęsią skórkę. Wszystkie odgłosy wystrzałów, wybuchów bomb oraz krzyków żołnierzy zmieniają się w zależności od położenia głowy samego widza, pozwalając mu w pewnym sensie sterować biegiem akcji.
Seans polskiej produkcji to także świetna lekcja historii, która pozwala spojrzeć na polsko-bolszewicki konflikt z nieco innej strony, ponieważ film VR opowiada wydarzenia konfliktu z perspektywy polskich oddziałów radio wywiadowczych.
Film ten został nakręcony w celu upamiętnienia wydarzeń setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, a jego celem jest uhonorowanie bohaterskich czynów Wojska Polskiego. Cały film do obejrzenia na serwisie YouTube.
The Invisible Man
Kolejnym gatunkiem, który doskonale sprawdza się jako filmy VR, jest kino niezależne. Świetnym tego przykładem może być krótkometrażowy: „The Invisible Man”, opowiadający historię dwóch dealerów narkotyków, którzy przez przypadek stali się posiadaczami bardzo cennego towaru. Niestety, są oni także dłużnikami pewnego wpływowego gangstera, który właśnie upomniał się o swoje zaległości.
Filmy VR pokroju: „The Invisible Man” zyskują coraz większą popularność dzięki nowatorskiej narracji oraz zachowaniu pełnej immersji podczas seansu. Krótkometrażową produkcję można obejrzeć całkowicie za darmo w serwisie YouTube.
It: Float
Stephen King przez wielu światowych krytyków literackich uważany jest za mistrza horroru. Nic zatem dziwnego, że w oparciu o jego powieści zaczęło powstawać filmy VR. Pełnometrażowe produkcje ze względu na swoją kosztowność oraz relatywnie małą adopcję gogli rozszerzonej rzeczywistości zapewne nieprędko staną się normą, ale już teraz można sprawdzić, jak wygląda jeden z najgłośniejszych horrorów ostatnich lat.
It: Float pozwala na własne oczy zobaczyć Klauna Pennywise’a, zejść do kanału ściekowego i przekonać się, co się tam kryje. Filmy VR z gatunku horrorów pokazują prawdziwą siłę technologii rozszerzonej rzeczywistości – dzięki niespotykanej do tej pory możliwości burzenia tak zwanej „czwartej ściany”, oglądająca je osoba przez cały czas trwania seansu trzymana jest w maksymalnym napięciu, a każdy „jump scare” przyprawia ją o palpitacje serca.
The Fight for Falluja
Konflikt, który odbył się w irackim mieście Fallujah odcisnął swoje piętno nie tylko na mieszkańcach miasta, lecz również na całym arabskim świecie. Region został w 2014 roku opanowany przez połączone siły organizacji terrorystycznej Al-Qaeda oraz Państwa Islamskiego (ISIS).
W wyniku okupacji swoje życie straciło ponad 100 osób, co w 2016 roku doprowadziło do zbrojnej interwencji irackiej armii, mającej na celu odbicie miasta. Jednym z naocznych świadków był Ben C. Solomon, dziennikarz “The New York Times”, który udokumentował wydarzenia w swoim dokumentalnym filmie VR 360.
Dzięki zaangażowaniu reportera wojennego można na własne oczy zobaczyć, jak przebiegała akcja odbicia Fallujah – filmy VR nagrane przez dziennikarza umożliwiają obserwację akcji z perspektywy wojskowego konwoju oraz oddziałów naziemnych irackiego wojska. Dokument ten pokazuje także skalę zniszczeń będących skutkiem konfliktu, pokazując tym samym prawdziwe oblicze wojny, które w technologii rzeczywistości rozszerzonej jest jeszcze bardziej dramatyczne.
Film VR: „The Fight for Falluja” można obejrzeć całkowicie za darmo na YouTube na kanale: „The New York Times”.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.