Spora część wydruków na drukarkach 3D to sztywne modele, które muszą zachowywać ustalone wymiary. Jest to ważne np. w przypadku prototypów w skali 1:1, ale także różnego rodzaju obudów czy też części układów mechanicznych, które muszą dopasować się do pozostałych elementów systemu. Jednak w niektórych przypadkach projektantom potrzebny jest nie filamentsztywny i odporny na zginanie, ale – przeciwnie – elastyczny, odkształcający się i powracający do pierwotnego kształtu. Do takich wydruków nieocenione są filamenty TPU, które dokładniej przedstawiamy w naszym artykule.
Termoplastyczny poliuretan (w skrócie TPU) znajduje wiele zastosowań w przemyśle. To elastyczne tworzywo w ujęciu mikroskopowym składa się z dwóch rodzajów struktur: długich, podatnych na odkształcenia łańcuchów „miękkich” oraz krótszych, mocno spolaryzowanych łańcuchów „twardych”. Tworzą one właściwie strukturę krystaliczną. Jeśli jednak TPU podgrzejemy, wówczas krystaliczna „sieć” zmienia właściwości i poliuretan możemy bardzo łatwo formować. Dzięki temu tworzywo jest wykorzystywane w przemyśle samochodowym, produkcji akcesoriów sportowych, narzędzi, urządzeń medycznych czy w laminowaniu szkła. Po zastosowaniu folii z TPU szyby i lustra stają się odporniejsze na pękanie i uderzenia. Z poliuretanem stykamy się w naszym życiu na co dzień. ponieważ stanowi on jeden z najbardziej lubianych surowców do produkcji… etui na telefony komórkowe. „Gumowe” osłonki, do których wkładamy smartfony, wykonane są najczęściej właśnie z TPU.
Najważniejsze właściwości filamentów TPU
Termoplastyczny poliuretan występujący w roli materiału eksploatacyjnego do drukarek 3D pozwala projektantom na tworzenie elastycznych elementów układów mechanicznych i konstrukcji dopasowanych wymiarowo. Filamenty TPU przypominają gumę. Gwarantują wysoką giętkość, a wykonane z nich detale po ściśnięciu łatwo powracają do pierwotnego kształtu. Modele wydrukowane z filamentów TPU są odporne na ścieranie i wykazują wysoką trwałość w kontakcie z wieloma substancjami chemicznymi – przede wszystkim z olejami i smarami. Bardzo dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Modele wykonane z termoplastycznego poliuretanu nie niszczą się pod wpływem uderzeń. Mają też zdolność do wytłumiania drgań i wstrząsów (co dodatkowo upodabnia filamenty TPU do gumy).
Druk 3D z wykorzystaniem filamentów TPU
Decydując się na drukowanie z użyciem filamentów TPU, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwsza z nich to wybór odpowiedniej drukarki 3D – musi być ona przystosowana do tego rodzaju materiałów. W większości urządzeń drukujących z segmentu amatorskiego czy półprofesjonalnego montowane są ekstrudery typu „bowden”, czyli wyposażone w rurkę prowadzącą włókno tworzywa sztucznego. Niestety w takich konstrukcjach filament TPU może stawiać zbyt duży opór podczas próby przesuwania go przez teflonową rurkę, a to uniemożliwia stałe podawanie filamentu do dyszy. Konieczne jest zatem sprawdzenie, czy dany model drukarki 3D pozwala na zastosowanie elastycznego poliuretanu.
Sama funkcjonalność urządzenia musi iść jednak w parze z doświadczeniem operatora. Wiele zależy od ustawionych parametrów wydruku. Filamenty TPU wymagają najczęściej podgrzewania dyszy do temperatury 210 – 240 °C, a stołu roboczego do ok. 20 – 80 °C. Dokładne wartości trzeba czasem ustalać eksperymentalnie. Dodatkowy wymóg to ustawienie niższej prędkości druku 3D – tworzenie modelu z filamentów TPU musi trwać dłużej. W przeciwnym razie istnieje bowiem ryzyko, że dysza zacznie „zbierać” nałożoną warstwę.
Dobrze zaplanowany proces z pewnością „odwdzięczy” się solidnie wykonanym modelem o doskonale przylegających warstwach.
Filamenty TPU to spełnienie marzeń wielu projektantów. Dzięki zastosowaniu tego tworzywa sztucznego mogą wytwarzać precyzyjnie dopasowane detale z materiału zbliżonego do gumy. Bez trudu uzyskają potrzebne uszczelki, opony, zderzaki czy osłonki, a nawet elastyczne elementy obudów. Filamenty TPU do drukarek 3D wymagają sporej wprawy w zakresie doboru parametrów (takich jak temperatura czy prędkość druku); często także ostrożnego testowania wariantów. Jeśli drukarka przystosowana jest do pracy z filamentami TPU, a operator poradzi sobie z zaplanowaniem procesu, to przed projektantem otworzą się ogromne możliwości.
Filamenty TPU – FAQ
TPU to w skrócie termoplastyczny poliuretan, który na dobre zadomowił się m.in. w przemyśle. Przed rozpoczęciem wydruku należy ustawić temperaturę dyszy w zakresie od około 210 °C do około 240 °C. Dodatkowo stół roboczy powinien być podgrzany do temperatury od 20 °C do nawet 80 °C. Oczywiście powyższe wartości należy traktować jako orientacyjne i bazowe. Na ich podstawie trzeba wypracować własnych schemat ustawień w trakcie drukowania z filamentów TPU. Warto również zaznaczyć, że zbyt duża prędkość wydruku może negatywnie wpływać na jakość.
Co drukować z TPU?
Filamenty TPU są wykorzystywane na szeroką skalę m.in. w przemyśle samochodowym. Ponadto używa się ich do produkcji (drukowania) różnego rodzaju narzędzi, a nawet sprzętu medycznego. Dobrym przykładem są również etui ochronne na smartfony, które można samodzielnie wydrukować posiadając projekt, filamenty TPU, stół roboczy i oczywiście drukarkę 3D.
Czy TPU jest toksyczny?
W trakcie drukowania przestrzennego materiał termoplastyczny TPU, nazywany także filamentem, jest poddawany termicznemu przetwarzaniu. Podczas tego procesu nie wydzielają się duże ilości niebezpiecznych substancji lotnych. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem drukowania należy przedsięwziąć wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa (m.in. zapewnić efektywnie wentylowane pomieszczenie, w którym znajduje się drukarka i środki ochrony indywidualnej)
Jaka dysza do TPU?
Podczas drukowania przestrzennego przy wykorzystaniu filamentu TPU, warto wykorzystywać dysze wykonane z mosiądzu. Cechą charakterystyczną mosiądzu jest dobre przewodnictwo cieplne. Materiał termoplastyczny TPU należy do grupy filamentów nieścieralnych, dlatego mosiężne dysze są doskonałym wyborem.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 13
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Kobieta w męskim świecie robotów. Związana z Botlandem "właściwie od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen przyjdzie jeszcze czas. Po pracy entuzjastka kultury i kuchni hiszpańskiej.
Kobieta w męskim świecie robotów. Związana z Botlandem "właściwie od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen przyjdzie jeszcze czas. Po pracy entuzjastka kultury i kuchni hiszpańskiej.
Wszystko o przetworniku cyfrowo-analogowym – jak działa i jakie ma zastosowanie w nowoczesnej elektronice? Przeczytaj do końca i poszerz swoje horyzonty!
Jedna odpowiedź