Spis treści:
Nie wszystko można traktować jako zużyty sprzęt elektroniczny
Brutalna prawda jest taka, że ludzie na całym świecie wyrzucają zbyt wiele dobrych przedmiotów. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest chęć posiadania najświeższych nowości technologicznych, która motywuje do zakupu kolejnych urządzeń nowej generacji. Mogą to być zarówno smartfony, smartwatche, laptopy lub jakakolwiek inna elektronika użytkowa.
Jednak w większości przypadków trudno w tej sytuacji doszukiwać się jakiegokolwiek uzasadnienia – zazwyczaj nowa generacja jest wydajniejsza tylko o kilka procent, co w praktyce jest niemal nieodczuwalne.
Bez winy nie są także sami producenci urządzeń – w produkowanych przez nich materiałach marketingowych poprzednia generacja traktowana jest jako przestarzały i zużyty sprzęt elektroniczny, co jest zwykłą manipulacją.
W efekcie na lokalnych wysypiskach śmieci oraz w lokalnych punktach selektywnej segregacji odpadów dosłownie piętrzą się urządzenia, których nie powinno traktować się jako zużyty sprzęt elektroniczny, ponieważ z technicznego punktu widzenia są w pełni sprawne.
Jeśli jednak zależy Ci na posiadaniu najnowszych osiągnięć techniki lub zwyczajnie są Ci one potrzebne do wykonywanej działalności, to ważne jest odpowiedzialne podejście do utylizacji starych urządzeń.
Zanim wyrzucisz, to sprawdź, czy komuś się nie przyda
Tak naprawdę, to ciężko jest jednoznacznie zawyrokować, czym jest zużyty sprzęt elektroniczny. Dla niektórych osób są to przestarzałe urządzenia, podczas gdy w mniemaniu innych jest to krytycznie uszkodzony sprzęt. Nie oznacza to jednak, że dana elektronika musi być koniecznie traktowana jako odpady.
W rękach zdolnego majsterkowicza nawet zużyty sprzęt elektroniczny potrafi być niezwykle przydatny. Wynika to z faktu, że w przypadku krytycznie uszkodzonych urządzeń nadal możliwe jest pozyskanie wielu cennych elementów.
Przykładowo naprawa laptopa z rozbitą matrycą LCD może być zwyczajnie nieopłacalna, co nie zmienia faktu, że właściwie wszystkie jego komponenty nadal są w pełni sprawne. Pamięć RAM, dysk HDD lub SSD, a nawet poszczególne elementy płyty głównej – to wszystko można odzyskać i użyć w innych komputerach.
Podobnie sprawa ma się w przypadku smartfonów, w których stłuczony ekran również jest jedną z częstszych przyczyn, dla których jego właściciele decydują się na utylizację. Taki zużyty sprzęt elektroniczny po rozłożeniu na części pierwsze może jednak posłużyć do serwisowania innych urządzeń, więc po co go wyrzucać?
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Na terenie całej Polski można znaleźć specjalne miejsca, które umożliwiają darmową, legalną i co najważniejsze, całkowicie bezpieczną dla środowiska utylizację elektroodpadów. Aby je znaleźć, wystarczy tylko wpisać w znanej wyszukiwarce internetowej frazę „Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych” lub w skrócie „PSZOK” i zapisać adres.
Kolejnym miejscem, gdzie można wyrzucać elektrośmieci, są sklepy i markety handlujące sprzętami RTV oraz AGD. Zgodnie z polskim prawem podczas zakupu nowego urządzenia muszą one umożliwić pozostawienie starej elektroniki. Usługa ta jest całkowicie darmowa, a klient ma gwarancję tego, że oddany przez niego zużyty sprzęt elektroniczny zostanie poprawnie zutylizowany.
Można również zdecydować się na nieco bardzie proaktywny sposób na to, gdzie wyrzucać elektrośmieci, jakim jest wystawienie go na portalach z lokalnymi ogłoszeniami. Większość z nich ma nawet specjalne kategorie na zużyty sprzęt elektroniczny, które codziennie przeglądane są przez tysiące osób z całego kraju.
Co ciekawe, zużyty sprzęt elektroniczny może także pozwolić nieco zarobić. W przypadku wspomnianych wcześniej laptopów czy smartfonów wystarczy tylko wystawić je jako uszkodzone na znanym portalu aukcyjnym i umożliwić zainteresowanej osobie ich zakup.
Oczywiście nie będą to wielkie kwoty, ale dzięki temu można mieć gwarancję tego, że zużyty sprzęt elektroniczny będzie mógł jeszcze przez wiele lat służyć komuś, kto go faktycznie potrzebuje.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 10
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.