Spis treści:
Co to są linie papilarne?
Wszyscy ludzie posiadają na opuszkach swoich palców, a także wewnętrznej powierzchni dłoni charakterystyczne bruzdy, znane jako odcisk palca lub bardziej fachowo linie papilarne. Przypominają one labirynt pozornie chaotycznych rowków w kształcie podłużnych kresek, rozwidleń oraz łuków, których układ jest niepowtarzalny dla każdego człowieka, umożliwiając tym samym jego niemal bezbłędną identyfikację.
Linie papilarne najczęściej kojarzą się ze sprawami kryminalnymi, podczas których osoba podejrzewana o popełnienie jakiegoś przestępstwa zostaje poddana badaniu laboratoryjnemu mającemu potwierdzić lub zaprzeczyć jej udział w zbrodni.
Co ciekawe, odcisk palca nie tylko umożliwia identyfikację danej osoby, lecz również może służyć jako prywatny i całkowicie niepodrabialny klucz szyfrujący, przy pomocy którego można zabezpieczać niemal wszystko – cyfrowe dane, dostęp do zamków w drzwiach, a nawet kaburę pistoletu. Jednak, aby to wszystko było możliwe, niezbędny jest czytnik linii papilarnych.
Czym jest czytnik linii papilarnych?
Za identyfikację indywidualnego układu odcisku palca odpowiada czytnik linii papilarnych. To specjalny sensor, którego zadaniem jest odczytywanie układu bruzd, a następnie porównywanie go z zapisanym wcześniej wzorcem.
Jeśli identyfikacja przeprowadzona przez czytnik linii papilarnych potwierdzi autentyczność odcisku palca, to osobie wykonującej ten test, zostanie przyznany dostęp do danego urządzenia lub pliku danych.
W jaki sposób działa czytnik linii papilarnych?
Chociaż sama struktura odcisku palca jest bardzo złożona, to zasada, na jakiej działa czytnik linii papilarnych, jest niezwykle prosta. Urządzenie wykorzystuje specjalny sensor, który jest w stanie odczytywać z niezwykłą dokładnością układ wyżłobień znajdujących się na ludzkim palcu. Następnie w oparciu o uzyskane dane budowany jest model odcisku, który to porównywany jest z wzorcem zakodowanym wcześniej.
Z kolei sama identyfikacja linii papilarnych może być realizowana przy pomocy kilku różnych technologii:
- sensora optycznego – taki czytnik linii papilarnych działa podobnie do aparatu fotograficznego, naświetlając odcisk palca i skanując go;
- sensora ultradźwiękowego – czytnik linii papilarnych wykorzystuje do swojego działania zjawisko dyfrakcji oraz odbicia dźwięku;
- sensora pojemnościowego – ten czytnik linii papilarnych zbudowany jest w oparciu o macierz mikrokondensatorów, które po przyłożeniu do nich palca zmieniają swój stan naładowania, tworząc tym samym cyfrową mapę linii papilarnych.
W zależności od zastosowanych technologii czytnik linii papilarnych może działać wolniej lub szybciej, jednak w normalnych warunkach dokładność jego działania pozostaje bez zmian.
Różnice pojawiają się dopiero w przypadku, w którym odcisk palca jest wyraźnie zabrudzony lub niedokładnie przyłożony do powierzchni sensora. To właśnie dlatego telefony z czytnikiem linii papilarnych wykonanym w technologii optycznej do poprawnego działania wymagają czystych opuszków palców.
Czytnik linii papilarnych można również stosować w laptopach i komputerach osobistych
Biometryka to świetny sposób na bezpieczną autoryzację dostępu, z czego najbardziej zdaje sobie sprawę branża biznesowa. Dlatego też czytnik linii papilarnych znajduje się na wyposażeniu laptopów producentów sprzętu elektronicznego adresowanego do tego sektora korporacyjnego.
Co ciekawe, odcisk palca można również wykorzystywać w klasycznych komputerach osobistych – wystarczy tylko wyposażyć się w zewnętrzny czytnik linii papilarnych. Windows 10 natywnie wspiera technologie biometryczne, umożliwiając tym samym bezpieczną autoryzację dostępu.
W celu konfiguracji niezbędne jest przejście do menu ustawień, a następnie do zakładki „Konta”. Dalszym etapem jest przejście do submenu „Opcje logowania” oraz wybranie „Rozpoznawanie linii papilarnych przez funkcję Windows Hello”. Po krótkiej konfiguracji czytnik linii papilarnych będzie gotowy do użycia.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 12
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.