Odrukarkach 3D do niedawna mogli pomarzyć jedynie profesjonaliści z biur projektowych, prototypowni czy też firm badawczo-rozwojowych. Dziś jednak urządzenia te stały się wyposażeniem dostępnym nawet dla osób, które chcą korzystać z technologii druku 3Damatorsko lub półprofesjonalnie. Zakup własnej drukarki stał się możliwy ze względu na rozbudowanie segmentu urządzeń drukujących przestrzennie, oferowanych w przystępnych cenach. Zakres funkcjonalności takich modeli jest oczywiście okrojony w stosunku do modeli z wysokiej półki, ale dla amatorów, makerów nie będzie to odczuwalne. Zyskują oni bowiem solidne i wygodne narzędzie umożliwiające realizację ich pomysłów i projektów – takich jak produkcja pojedynczych konstrukcji przestrzennych, prostych makiet czy też figurek. Jednym z ciekawszych modeli drukarek 3D dla tej grupy odbiorców jest Creality Ender 3.
Marka Creality, czyli perełka z zagłębia nowych technologii
Creality 3D Technology Co. Ltd. ma swoją siedzibę w Shenzen w Chinach, czyli w technologicznym zagłębiu (jednym z największych takich miejsc na mapie świata). Firma ma filie m.in. w Pekinie i Szanghaju. Dysponuje 16 nowoczesnymi liniami produkcyjnymi, a także potężnym centrum badawczo-rozwojowym, które umożliwia ciągłe ulepszanie produktów. Dzięki zapleczu laboratoryjnemu Creality może wprowadzać unowocześnione modele drukarek 3D, które zdobywają coraz większą popularność na międzynarodowym rynku. Potwierdzeniem jakości procesów produkcyjnych (przekładających się bezpośrednio także i na jakość produktów) są przeprowadzone pomyślnie procesy certyfikacji. Creality 3D Technology uzyskała wiele certyfikatów o randze międzynarodowej, m.in. podstawowy certyfikat kontroli jakości (uznawany w prawie wszystkich gałęziach przemysłu), czyli ISO 9001, a także standard amerykański UL oraz certyfikacje CE na rynek europejski i FCC na rynek amerykański. Firma produkuje w zgodzie z dyrektywą RoHS, która definiuje zakazy używania w produktach danej firmy materiałów uznanych za szkodliwe, np. ołowiu.
Marka Creality święci triumfy na rynku drukarek amatorskich także ze względu na fakt, że jej urządzenia są sprzedawane w niskich cenach i jednocześnie oferują dobre parametry oraz wiele usprawnień. Przemyślany design urządzeń chińskiego producenta znacząco poprawia nie tylko ergonomię druku, ale także niezawodność pracy samej drukarki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzenia, które w celu wyprodukowania jednego detalu musi pracować zazwyczaj nieprzerwanie przez wiele godzin i w związku z tym użytkownikom zależy na gwarancji, że drukarka będzie działała sprawnie i nie wywoła niespodziewanych problemów przy eksploatacji.
Konstrukcja i montaż drukarki 3D Creality Ender 3
Creality Ender 3 należy do najtańszych spośród drukarek 3D oferowanych przez markę Creality. Co bardzo ważne, użytkownik otrzymuje zestaw wstępnie zmontowanych elementów, dzięki czemu całkowity montaż urządzenia jest łatwy i zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Osoby, którym zdarzyło się kiedyś walczyć cały dzień z poskładaniem drukarki DIY dostarczanej w formie zestawu elementów, z pewnością docenią takie rozwiązanie. Po zmontowaniu otrzymujemy urządzenie o solidnie dopasowanej, sztywnej ramie, dzięki czemu drukarkę 3D łatwo jest przenosić. Zachowuje ona także doskonałą stabilność mechaniczną podczas pracy, a warto pamiętać, że proces drukowania przestrzennego wiąże się z generowaniem minimalnych, ale powtarzalnych drgań.
Konstrukcja modelu Creality Ender 3 jest wykonana z wysokiej jakości profili obrabianych za pomocą maszyn numerycznych CNC. Została tu zastosowana specjalna opatentowana technologia szyny z wycięciem o przekroju trójkątnym (współpracującym ze specjalnie wyprofilowanymi rolkami), dzięki czemu głowica drukarki porusza się cicho, z niewielkim oporem i bardzo precyzyjnie. Mechanizm taki gwarantuje wolniejsze zużywanie się elementów, a więc i dłuższą żywotność całej konstrukcji. Natomiast transport Creality Ender 3 jest łatwiejszy także ze względu na jej masę wynoszącą zaledwie 8,6 kg, co jest dobrym wynikiem dla modeli z segmentu amatorskiego.
Creality Ender 3 – najważniejsze parametry
Jednym z najistotniejszych parametrów drukarek 3D są rozmiary stołu roboczego – w praktyce determinują one maksymalny rozmiar druku. Efektywne pole robocze Creality Ender 3 wynosi 220 x 220 x 250 mm, natomiast całe zewnętrzne wymiary prezentowanej drukarki 3D to 465 x 440 x 410 mm. Warto także wspomnieć, że drukarka Creality Ender 3 ma wbudowaną opcję podgrzewania stołu (do temp. 110°C), co nie jest oczywiste w przypadku drukarek do samodzielnego montażu w segmencie amatorskim. Stół podgrzewa się do maksymalnej temperatury w ciągu 5 minut. Moc całkowita pobierana przez drukarkę wynosi tylko 360 W, natomiast napięcie pracy, dostarczane przez wbudowany zasilacz impulsowy, wynosi 24 V. Urządzenie pracuje w pełnym zakresie napięć zasilania, od 110 do 240 V AC, dzięki czemu może być używane nie tylko w większości krajów europejskich, które korzystają z napięcia zasilania w standardzie 230 V, ale także w tych miejscach świata, gdzie napięcie w sieci jest o połowę niższe.
Gdy zabraknie prądu…
W projekcie Creality Ender 3 widać wyraźnie, że twórcom konstrukcji zależało z jednej strony na tym, aby maksymalnie obniżyć koszty konstrukcji, a z drugiej – aby zapewnić użytkownikowi całą niezbędną funkcjonalność. Jednocześnie w urządzeniu wdrożono pewne triki konstrukcyjne, które znacznie podwyższają niezawodność urządzenia. Jedną z takich funkcji jest automatyczne wznawianie drukowania w sytuacji, w której napięcie zasilania zaniknie, a po jakimś czasie (nawet po dłuższej chwili) zostanie przywrócone. W przeciwieństwie do starszych, prostszych drukarek, które nie potrafią powrócić po takiej awarii sieci elektrycznej do właściwiej pracy, Creality Ender 3 wznawia druk od momentu, w którym się on zakończył. Dzięki temu nie jesteśmy obarczeni ryzykiem, że utracimy zaawansowany detal drukowany przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt godzin i będziemy musieli rozpocząć całą pracę od początku.
Obsługa drukarki 3D i proces drukowania
Interfejs użytkownika drukarki Creality Ender 3 stanowi wygodny, duży wyświetlacz monochromatyczny LCD. W odróżnieniu od wielu innych drukarek, nawet znacznie droższych, w opisywanym modelu jest to wyświetlacz graficzny, co oznacza, że może prezentować nie tylko cztery (jak to najczęściej bywa) linie tekstu, ale także proste grafiki. Zastosowanie ikon znacząco poprawia czytelność i intuicyjność interfejsu, zwłaszcza z punktu widzenia osób dysponujących mniejszym doświadczeniem w obsłudze druku 3D. W interfejsie znalazło się ponadto „nieśmiertelne” pokrętło enkodera – służy ono do przełączania się pomiędzy wszystkimi niezbędnymi etapami pracy w menu oraz do wybierania (zatwierdzania) określonych funkcji czy też nastaw parametrów drukarki.
Prędkości druku Creality Ender 3 dochodzą do 180 mm/s, co jest naprawdę dobrym wynikiem. W innych drukarkach z segmentu średnio zaawansowanego często napotykamy na parametry porównywalne (a nawet niższe). Grubość warstwy druku, w zależności od wybranych nastaw, wynosi od 0,1 mm do 0,4 mm. Natomiast średnica dyszy znajdującej się w zestawie to 0,4 mm, co jest wartością standardową dla wielu urządzeń pracujących w technologii FDM. Jeśli jednak planujesz wydruk detali, możesz sięgnąć także po dyszę o średnicy 0,3 mm, a nawet 0,2 mm – umożliwią Ci one pełne wykorzystanie wszystkich możliwości drukarki i wykonywanie detali przy dokładności druku rzędu 0,1 mm. Należy oczywiście pamiętać, że im cieńsza dysza, tym dłuższy czas wydruku całego elementu. Jednak ze względu na ochronę przed utratą wyników pracy w razie przerw w zasilaniu, o których pisaliśmy wcześniej, czas wydruku nie jest już problematyczny. Maksymalna temperatura dyszy wynosi 255oC.
Rekomendowane filamenty dla Creality Ender 3
Zalecane dla drukarki Creality Ender 3 materiały filamentówto PLA, TPUczy np. filamenty z włókna węglowego. Producent uczciwie przyznał, że w przypadku tego modelu podczas testów pojawiły się problemy z użyciem filamentów ABS, co jednak nie będzie stanowiło szczególnego problemu dla osób, które drukują większość detali albo za pomocą PLA, albo (w przypadku elementów elastycznych) TPU. Przypomnijmy, że drukowanie za pomocą ABS jest obwarowane dodatkowymi ograniczeniami: w pomieszczeniu, w którym znajduje się drukarka, trzeba zapewnić dobrą wentylację. ABS w czasie podgrzewania emituje bowiem szkodliwe opary, które zdecydowanie nie powinny być wdychane przez użytkownika drukarki ani współpracowników lub domowników. W przypadku PLA, który jest tak naprawdę spolimeryzowanym kwasem mlekowym, problem toksyczności nie występuje. Materiał ten jest znacznie przyjaźniejszy dla człowieka, bardziej ekologiczny, a przy tym utrzymuje doskonałe parametry mechaniczne. Co ważne, oferta filamentów PLA od różnych producentów, o różnorodnych, niestandardowych parametrach oraz w różnych wersjach kolorystycznych jest naprawdę szeroka i nie ustępuje w niczym ofercie ABS, a w niektórych przypadkach może nawet ją przewyższać. Drukarka Creality Ender 3 przeznaczona jest do użycia ze standardowymi, najbardziej popularnymi filamentami o średnicy 1,75 mm, czyli gwarantuje kompatybilność ze zdecydowaną większością materiałów dostępnych obecnie na rynku.
Jak przygotować pliki do druku 3D
Creality Ender 3 pracuje zarówno z plikami zapisanymi w najpopularniejszych formatach (m.in. *.gcode) zapisanymi na karcie SD, jak i w trybie online, w którym to komendy są wysyłane do urządzenia bezpośrednio z komputera. Jak wielu użytkowników z pewnością doskonale wie, zdecydowanie zalecanym trybem pracy praktycznie dla każdej drukarki 3D jest autonomiczny tryb pracy (z kartą SD), ponieważ niweluje on konieczność obciążania mocy obliczeniowej komputera na sterowanie drukarką, a w pewnych sytuacjach redukuje nawet ryzyko błędów wynikających z potencjalnych zaburzeń komunikacji poprzez interfejs USB na linii komputer-drukarka.
Opisywany model drukarki może być używany z najbardziej popularnym oprogramowaniem, takim jak Cura, Repetier-Host czy Simplify3D. Co ważne, w zestawie oprócz drukarki otrzymujemy także próbkę filamentu oraz kartę SD, co nie jest oczywiste, jeżeli popatrzymy na wyjątkowo niską, bardzo atrakcyjną cenę tego modelu. W wielu urządzeniach low-endowych, amatorskich producenci starają się raczej oszczędzać na takich detalach, a tutaj otrzymujemy pełen zestaw, który pozwala rozpocząć pracę od razu po złożeniu drukarki 3D. Jest to nie tylko miły gest ze strony producenta, ale także znaczne ułatwienie, ponieważ nie musimy dokupować specjalnie karty SD czy też sprowadzać od razu całej szpuli filamentu na pierwsze testy drukarki. W zestawie znajduje się ponadto czytnik USB dla karty micro-SD pozwalający na podłączenie jej do komputera nieposiadającego takiego slotu.
Akcesoria i narzędzia
W skład zestawu Creality Ender 3 wchodzą podstawowe narzędzia służące do złożenia drukarki, w tym szczypce tnące pomagające np. przyciąć odpowiednio filament podczas ładowania go do ekstrudera. W komplecie znajduje się także śrubokręt (wkrętak), szpachelka do zdejmowania wydruków ze stołu roboczego, a także niezbędne klucze, w tym zestaw kluczy imbusowych. Pełna lista narzędzi znajduje się w specyfikacji urządzenia, a także w precyzyjnej i przystępnie zobrazowanej instrukcji dostarczanej przez producenta w formie pliku PDF.
Co bardzo ważne, do Creality Ender 3 dostępnych jest wiele dodatkowych akcesoriów oraz części zamiennych, np. bez problemu można kupić w ofercie firmy Botland płytę główną dla drukarki, a także blok grzejny, wentylator, głowice, a nawet samoprzylepną podkładkę kompatybilną ze stołem roboczym. Jest także dostępny zestaw części zapasowych, zawierający m.in. paski zębate do napędu, osie drukarki czy też dedykowane śruby z podkładkami, a nawet wyłącznik krańcowy.
Creality Ender 3 a Creality Ender 3 Pro
Pewne różnice konstrukcyjne pomiędzy modelem Creality Ender 3 a wersją Pro widoczne są już na pierwszy rzut oka – model profesjonalny wyposażony został bowiem w jeszcze stabilniejszą ramę. Creality Ender 3 Pro ma także nieco większe wymiary zewnętrzne niż jej ekonomiczniejszy odpowiednik – producent utrzymał jednak te same wymiary pola roboczego. Zasadnicza różnica pomiędzy wersją 3 a 3 Pro to rodzaj nakładki stołu roboczego – wyższy model wyposażony został w dodatkową, elastyczną nakładkę ułatwiającą zdejmowanie wydrukowanego modelu z podstawy. Drugą widoczną kwestią jest usytuowanie wentylatora, który w „trójce” znalazł się w dolnej, a w „trójce Pro” – w górnej części ramy konstrukcyjnej. Różnica taka nie ma większego wpływu na jakość chłodzenia, ale na pewien aspekt użytkowy – w wersji Creality Ender 3 trzeba zwrócić uwagę, aby podczas zdejmowania modelu ze stołu roboczego ewentualne odpryski filamentu nie dostawały się między łopatki wentylatora (a jeśli się dostaną, lepiej jest oczyścić wentylator przed kolejnym uruchomieniem drukarki).
Jakie projekty możesz zrealizować z Creality Ender 3
Model Creality Ender 3 z pewnością można polecić osobom, które poszukują solidnego i atrakcyjnego cenowo urządzenia do codziennych zastosowań – np. do samodzielnego drukowania dekoracji i ozdób (jak kolekcjonerska i hobbystyczna produkcja figurek z gier). Jeśli oczekujesz rozwiązania umożliwiającego realizację Twojej pasji artystycznej i designerskiej, ta drukarka 3D spełni Twoje oczekiwania – tym bardziej że dzięki dokładności druku rzędu 0,1 mm powierzysz jej nawet projekty zawierające małe detale. Ze względu na intuicyjny interfejs Creality Ender 3 sprawdzi się również jako urządzenie do nauki technologii druku 3D (z jej montażem i obsługą poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy), np. jako model edukacyjny dla uczniów. Warto wykorzystać możliwości druku przestrzennego, zachęcając młodych ludzi do projektowania i wykonywania dowolnych modeli (np. z biologii), ale też konstrukcji matematycznych czy mechanicznych. Producent Creality Ender 3 przypomina oczywiście, że małe dzieci nie powinny korzystać z urządzenia bez nadzoru dorosłych.
Nie tylko makerzy i amatorzy będą usatysfakcjonowani funkcjonalnościami tej drukarki 3D. Jest ona dedykowana do szerokiego zakresu zastosowań, w tym również bardzo poważnych, takich jak drukowanie elementów czy nawet całych makiet architektonicznych, a nawet… prototypów do zastosowania w medycynie.
Podsumowanie
Creality Ender 3 ma wszystkie cechy niezbędne, by zyskać sympatię użytkowników i to już od chwili montażu. Częściowo złożone elementy, komplet niezbędnych narzędzi dostarczanych wraz z zestawem, a nawet dostępność filmów edukacyjnych ukazujących cały proces sprawiają, że w ciągu nawet kilkunastu minut od otwarcia opakowania można przygotowywać urządzenie do wydruku pierwszego modelu 3D. Przemyślana, ergonomiczna konstrukcja ograniczająca szybkie zużywanie elementów i sprzyjająca płynniejszej, cichszej pracy sprawia natomiast, że urządzenie to jest pracowitym i nieuciążliwym towarzyszem nawet w domowym warsztacie projektanta.
Drukarka 3D – Creality Ender-3 – FAQ
Materiał termoplastyczny nazywany również filamentem jest wykorzystywany w drukarkach 3D pracujących w technologii FFF/FDM. W trakcie wyboru materiału termoplastycznego należy dokładnie sprawdzić jego kompatybilność z posiadaną drukarką. Dotyczy to nie tylko średnicy filamentu (najpopularniejsza to 1,75 mm²), ale również rodzaju materiału termoplastycznego.
Jaka dysza do Ender 3?
Drukarki 3D Creality Ender-3, a dokładniej ich konstrukcja jest przystosowana do wykorzystywania dysz charakteryzujących się gwintem M6. Najpopularniejsze średnice dysz to 0,25 mm, 0,4 mm, 0,6 mm i 0,8 mm używane do filamentów o średnicy 1,75 mm². Gładka powierzchnia dysz gwarantuje swobodne przesuwanie materiału termoplastycznego.
Jaki filament Ender 3 V2?
Drukarka 3D model Ender 3 V2 jest kompatybilna z filamentami o średnicy 1,75 mm². Użytkownik ma do wyboru takie filamenty jak TPU, PLA, ABS, gradient materiału termoplastycznego z włókna węglowego itp.
Jak podłączyć Ender 3 do komputera?
Drukarka 3D Ender 3 jest wyposażona w interfejs komunikacyjny USB umożliwiający przewodowe podłączenie do komputera. Proste i intuicyjne oprogramowanie pozwala zarządzać pracą drukarki 3D z poziomu komputera.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Miłośnik elektroniki, druku 3D i nauk stosowanych, swoją wiedzę gromadzi od 14-tego roku życia. W Botlandzie tworzy projekty i poradniki dla klientów, a w wolnym czasie zajmuje się automatycznymi uprawami i prototypowaniem. Fan muzyki rockowej i brytyjskiego kina.
Miłośnik elektroniki, druku 3D i nauk stosowanych, swoją wiedzę gromadzi od 14-tego roku życia. W Botlandzie tworzy projekty i poradniki dla klientów, a w wolnym czasie zajmuje się automatycznymi uprawami i prototypowaniem. Fan muzyki rockowej i brytyjskiego kina.
Czym jest 12AX7B i dlaczego jest tak ceniona w świecie elektroniki? W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej popularnej lampie elektronowej, przedstawimy jej dane techniczne oraz zastosowania.
Tranzystor BC847 to popularny element wykorzystywany w wielu projektach elektronicznych. W naszym artykule przyjrzymy się jego specyfikacji technicznej, kluczowym parametrom oraz zastosowaniu.
BC548 to popularny tranzystor bipolarny NPN z szerokim zastosowaniem w elektronice. Dowiedz się jak jest zbudowany, jakie ma parametry elektryczne i do czego może być wykorzystywany.