Spis treści:
Jak zwykle jesteśmy na miejscu. Nowość BBC już ogłoszona! Poznajcie z nami nowość prosto z Wielkiej Brytanii – dotarło do nas usprawnienie cieszącej się uznaniem w edukacji wczesnoszkolnej płytki rozwojowej micro:bit V2. Produkty są już w przedsprzedaży!
BBC micro:bit powraca ze zdwojoną... wersją
Trudno odmówić racji temu, że Wyspiarze wiedzą nie tylko, jak zadbać o promocję, ale i wdrożyć nowatorskie rozwiązania dla dzieci i młodzieży w życie. Jeszcze wiosną pisaliśmy dla Was o wykorzystaniu płytek micro:bit (spotykany zapis: micro bit, Micro Bit) w szkole podstawowej w Castleview Elementary School Wielkiej Brytanii. Przyglądaliśmy się także, na przestrzeni miesięcy początku roku, zastosowaniu płytki w nauczaniu zdalnym i domowym. Wielu z Was zdecydowało się spróbować, a efekty okazały się nie do przecenienia – micro:bit nie bez powodu uchodzi za jeden z certyfikowanych sposobów na zapoznanie najmłodszych ze światem programowania.
Do użytku na potrzeby edukacyjne do dzieci i dorosłych trafiło już… ponad 5 000 000 micro:bitów!
Kiedy w 2015 roku micro:bit został wprowadzony na rynek, jednym z kluczowych celów oryginału było stworzenie czegoś, co było bardzo wydajne, ale z natychmiastową interaktywnością i łatwością dostępu, która angażowałaby małą publiczność. Jak określiło to samo BBC: zawsze dążyliśmy do “niskiej podłogi i wysokiego sufitu” (ang. low floor and high ceiling). Rozpoczęcie pracy zawsze miało być w zamiarze bardzo łatwe i bez pokonywania żadnych barier, ponieważ projekty stawały się coraz bardziej złożone i wykraczały poza samo urządzenie.
Nie dajcie się zmylić – “jedynka”, czyli pierwsza wersja micro:bit, w żaden sposób nie odchodzi wraz z premierą V2 do lamusa. Wyboru dokonujemy na podstawie innych kryteriów – warto się zastanowić: których funkcji tak naprawdę potrzebuję? W dodatku cała kompatybilność, o którą zadbało BBC i wysiłki w kierunku zadowolenia już dużej społeczności micro:bita sprawiają, że pierwsze wydanie jest nadal świetne i nie trzeba bać się o jego aktualność. Wszak nowe bywa czasami wrogiem dobrego, dlatego dziś nowej wersji musimy przyjrzeć się dla pewności bardzo dokładnie.
Co nowego w wersji BBC micro:bit V2?
Wiemy już z pewnością, że nowa płytka rozwojowa potrafi wykrywać i reagować na dźwięki za pomocą wbudowanego mikrofonu oraz odtwarza dźwięk za pomocą wbudowanego głośnika. Oprócz tego na pokładzie pojawił się wrażliwy czujnik dotykowy zbliżony do tego znanego z telefonów, a więc o obsłudze tak prostej, jak to tylko możliwe, tryb oszczędzania energii i więcej moc obliczeniowej. Fani na oficjalnej stronie promującej zwracają uwagę na to, że prośby społeczności zostały wysłuchane i istotnie w nowej wersji pojawiło się to, czego od niej oczekiwano. Przyjrzyjmy się czterem filarom.
Wykrywanie i dźwięk
Najnowsza rewizja bazuje na obecnym doświadczeniu micro:bit, udoskonalając płytę i dodając szeroko oczekiwane możliwości tworzenia dźwięku i wykrywania go. Nie potrzeba dołączać żadnych urządzeń.
Więcej mocy, nowe możliwości dla nowych technologii
W ogłoszonej wersji moc procesora ma służyć do uruchamiania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki tym dodatkowym możliwościom micro:bit V2 zawiera w sobie świat AI (AI – sztuczna inteligencja, ang. Artificial Intelligence) i ML (ML – uczenie maszynowe, ang. Machine Learning). To wszystko ten sam wspólny projekt i innowacje, które doprowadziły do sukcesu oryginalnego micro:bita.
Kompatybilność i znajomy design
Nowe urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby było w pełni znane każdemu, kto korzystał z pierwszego. Jest ono tej samej wielkości i kształtu, wygląda bardzo podobnie i działa w ten sam sposób. Każdy program, który może być uruchomiony na micro:bit w wersji 1 może być “zrekonstruowany” tak, aby działał na najnowszej wersji. Wydawcy będą obsługiwać obie wersje jednocześnie dla funkcji wspólnych dla obu płyt, np. czujnika ruchu, diod LED, przycisków itp.
Usprawienia dla AI i ML
W ciągu kilku dni od otrzymania urządzenia, Gordon Williams, główny programista Espruino, odnalazł punkty styczne dla współpracy obu platform. Pozwoliło to na uruchamianie na urządzeniu programów napisanych w języku JavaScript, w tym biblioteki do rozpoznawania gestów, które pierwotnie zaprojektowane były dla bangle.js i wykorzystywały TensorFlow Lite do uczenia maszynowego.
W przeciwieństwie do “gestów”, do których można się przyzwyczaić na micro:bit, takich jak “potrząsanie” (shake), ten sposób pozwala wytrenować z wykorzystaniem biblioteki model uczenia maszynowego do rozpoznawania dowolnych gestów. W ten sposób z wykonywanych ruchów tworzy się model, który zawiera wyuczone przykłady. To z kolei pozwala je później rozpoznać. Oznacza to, że możemy teraz wykonywać znacznie bardziej złożone, subtelne gesty, a nawet dostosować je do siebie.
A w poniższym zestawieniu zebrano to, co zmieniło się w specyfikacji parametrów:
Procesor:
- Nordic Semiconductor nRF51822 w wersji 1.5
- Nordic Semiconductor nRF52833 w wersji 2.0
Pamięć:
- 256 kB Flash, 16 kB RAM w wersji 1.5
- 512 kB Flash, 128 kB RAM w wersji 2.0
Złącze krawędziowe:
- 25 pinów, 3 dedykowane GPIO, PWM, i2c, SPI i zasilanie zewnętrzne, 3 piny dla złącz krokodylkowych/bananowych w wersji 1.5
- 25 pinów, 4 dedykowane GPIO, PWM, i2c, SPI i zasilanie zewnętrzne, 3 piny dla złącz krokodylkowych/bananowych w wersji 2.0
- dzielony w wersji 1.5
- dedykowany dla złącz peryferyjnych w wersji 2.0
- 2,4 Ghz Micro:bit Radio/BLE Bluetooth 4.0 w wersji 1.5
- 2,4 Ghz Micro:bit Radio/BLE Bluetooth 5.0 w wersji 2.0
- Dodatkowy wskaźnik diody LED i przycisk Power w wersji 2.0
- 90mA dla akcesoriów w wersji 1.5
- 200mA dla akcesoriów w wersji 2.0
Wyposażenie micro:bit V2
- wbudowany głośnik,
- mikrofon MEMs z diodą LED,
- logo reagujące na dotyk,
- wbudowany tryb uśpienia/wyłączenia, który sprawia, że płytka może być zasilana z podłączonych akumulatorów,
- poręczny regulator, który może dostarczać prąd o natężeniu do 190mA do zewnętrznych akcesoriów.
Co można zrobić z micro:bitem?
Dzięki wbudowanemu głośnikowi, mikrofonowi i czujnikowi dotykowemu na nowym micro:bicie możecie dodać do swoich projektów jeszcze więcej ekscytujących funkcji. Znamy już nieco szczegółów dzięki krótkim materiałom video od BBC.
Klaszczące serduszka.
Lot trzmiela – ruch, częstotliwość, tempo i głośność.
Wyzwanie dla pojemności płuc! Śpiewanie z LED.
Papużka imitująca dźwięk.
Najczęstsze pytania
Micro:bit V2 – kiedy w sprzedaży?
Micro:bit V2 w przedsprzedaży dostępny jest już teraz. Dostępny w sprzedaży będzie od listopada 2020 roku.
Oryginalny micro:bit był wystarczający, po co wersja V2?
W ciągu 5 lat od zaprojektowania oryginalnego micro:bitu, Fundacja Edukacyjna Micro:bit wsłuchała się w prośby edukatorów. Aktualizując micro:bit otwarto nową gamę kreatywnych możliwości ani niczego nie usuwając, ani nie zakłócając lubianych i znanych doświadczeń z micro:bit.
Czy wciąż mogę korzystać z mojego micro:bit?
Tak. Micro:bity będą nadal działać dokładnie w ten sam sposób i będą nadal wspierane przez Microsoft MakeCode i MicroPython. Można korzystać ze wszystkich zasobów w dokładnie taki sam sposób, jak dotychczas. Zachowano kompatybilność i stabilność. Wszystkie tworzone przez ciebie programy wykorzystujące oryginalne funkcje micro:bit będą działały na nowej wersji micro:bit. Oczywiście do pewnych funkcji trzeba będzie podłączyć słuchawki albo mikrofon.
Pełna specyfikacja techniczna znajduje się tutaj.
Czy będą działać akcesoria i dodatki?
BBC współpracuje z producentami akcesoriów, aby zapewnić kompatybilność. Według zapewnień producenta zdarzą się przypadki, w których nie będzie to możliwe, ale będzie to rzadko spotykane.
Dodatkowe informacje techniczne znajdziecie na witrynie micro:bit developer community.
Gdzie kupić micro:bit V2?
Tutaj bez niespodzianek – sklep internetowy Botland już oferuje zestawy w przedsprzedaży.
Płytce nie tyle życzymy sukcesu, ile raczej wróżymy nie mniejszy niż wersji poprzedniej. Zaglądajcie do nas, aby nie przegapić oficjalnej premiery BBC micro:bit V2!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.