Spis treści:
Anteny WiFi USB umożliwiają podłączenie komputera lub innego urządzenia do sieci WiFi za pośrednictwem interfejsu USB. Ponadto są wykorzystywane do zwiększenia zasięgu odbiornika WiFi.
Antena Wi Fi USB – najważniejsze informacje
Anteny WiFi USB to urządzenia pozwalające na podłączenie komputera lub innych sprzętów do sieci bezprzewodowej przy wykorzystaniu interfejsu komunikacyjnego USB. Sposób działania anten tego typu opiera się na odbieraniu i wysyłaniu sygnałów radiowych w standardzie sieci bezprzewodowej (np.802.11b/g/n/ac).
Wybrane urządzenia działają na zasadzie Plug&Play. Oznacza to, że po podłączeniu do portu USB urządzenie jest automatycznie wykrywane. W kolejnym kroku następuje automatyczna instalacja sterowników, po której sprzęt jest gotowy do połączenia z siecią WiFi.
Budowa anteny WiFi USB
Antena WiFi USB jest zbudowana z kilku podzespołów. Jednym z nich jest moduł radiowy, czyli element odpowiedzialny za komunikację bezprzewodową. Kolejny to sama antena występująca w wersji zintegrowanej z urządzeniem lub jako zewnętrzny element, np. z możliwością regulacji kierunku.
Antena WiFi USB jest również wyposażona w chipset (np. Realtek), który odpowiada za zarządzanie przetwarzanymi sygnałami cyfrowymi. Kolejnym elementem jest złącze USB pozwalające na podłączenie anteny, np. do komputera lub innego urządzenia. Wybrane modele anten są dodatkowo wyposażone w przycisk WPS.
Parametry i kompatybilność anten WiFi USB
Anteny WiFi USB są kompatybilne z różnymi systemami operacyjnymi, np. wybranymi wersjami Windowsa, a także z Linuxem (w tym Raspberry Pi OS) i macOS. Jednym z kluczowych parametrów anten WiFi USB jest prędkość transmisji danych. Ta wartość informuje o maksymalnej możliwość prędkości przesyłania danych pomiędzy urządzeniami a połączonym routerem. Wysoka prędkość przesyłu danych jest szczególnie istotna dla wymagających aplikacji (np. do streamingu, gier online i podczas wysyłania dużych plików).
Pozostałe parametry
Następnym ważnym parametrem anten jest zakres częstotliwości. Standardowe modele i starsze anteny pracują wyłącznie w częstotliwości 2,4 GHz. Z kolei nowoczesne urządzenia mogą pracować zarówno w częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Najważniejsze różnice między tymi częstotliwościami są następujące. 5 GHz może zapewniać wyższą prędkość, ale ma mniejszy zasięg. Z kolei częstotliwości 2,4 GHz ma większy zasięg i lepiej przenika przez przeszkody, przy tym oferuje niższą prędkość transmisji danych. Kolejnym istotnym parametrem są standardy WiFi. Antena może obsługiwać takie standardy jak 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac i 802.11ax (WiFi 6).
Zastosowanie anten WiFi USB
Anteny WiFi USB znajdują zastosowanie w zwiększaniu zasięgu sieci bezprzewodowej. Doskonale sprawdzają się w miejscach, w których zasięg jest słaby. Urządzenia tego typu są wykorzystywane do podłączenia komputerów stacjonarnych do sieci bezprzewodowej. Nowoczesne anteny oferują wyższą prędkość i lepszą stabilność niż wbudowane anteny WiFi w niektórych laptopach. Ponadto idealnie nadają się dla osób podróżujących, które często korzystają z różnych sieci WiFi i potrzebują niezawodnego połączenia.
Kolejnym zastosowaniem jest praca zdalna. To dobre rozwiązanie dla osób, które łączą się z siecią firmową. Wybrane modele anten można wykorzystać do tworzenia hotspotów, czyli punktów dostępowych dla innych użytkowników.
Zalety anten WiFi USB
Najważniejszymi zaletami anten WiFi podłączonych do USB są niewielkie rozmiary i niska waga. Kolejną zaletą jest kompatybilność ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Dodatkowo anteny są łatwe i intuicyjne w użytkowaniu i zazwyczaj nie wymagają instalowania zewnętrznych sterowników, np. z płyty (z reguły instalacja przebiega automatycznie).
Niektóre anteny WiFi są złożone z dwóch elementów. Pierwszy z nich to sam moduł z wtykiem USB, natomiast drugi to antena. Połączenie tych elementów wymaga jedynie skręcenia gwintu. Takie modele są wybierane przez użytkowników, którzy poszukują kompaktowych rozwiązań.
Protokoły szyfrowania w antenach WiFi USB
Poszczególne anteny WiFi USB różnią się od siebie m.in. obsługiwanymi protokołami szyfrowania. To metody zabezpieczania transmisji danych pomiędzy komputerem lub innym urządzeniem a siecią bezprzewodową.
- Jednym z nich jest WEP (z ang. Wired Equivalent Privacy). Jest to jeden z najstarszych protokołów szyfrowania. Wykorzystuje klucze o długości 64 lub 128 bitów. Obecnie rzadko wykorzystywany ze względu na niski poziom ochrony i podatność na złamania.
- Kolejnym protokołem jest WPA (z ang. WiFi Protected Access), który został tymczasowo wprowadzony po zidentyfikowaniu niskiego poziomu ochrony protokołu WEP. WPA wykorzystuje TKIP (z ang. Temporal Key Integrity Protocol), czyli bezpieczniejszy protokół niż WEP.
- Antena WiFi USB może również obsługiwać WPA-PSK (z ang. Wi-Fi Protected Access Pre-Shared Key). To wersja protokołu WPA, w której klucz szyfrowania jest współdzielony przed nawiązaniem komunikacji z siecią bezprzewodową. Ten protokół jest wykorzystywany m.in. w domowych i małych sieciach biznesowych.
- Następnym protokołem jest WPA2 (z ang. Wi-Fi Protected Access 2). To ulepszona wersja protokołu WPA, która wykorzystuje do szyfrowania AES (z ang. Advanced Encryption Standard). To bezpieczniejszy i bardziej zaawansowany protokół w porównaniu do TKIP.
- Wybrane anteny WiFi obsługują także WPA2-PSK (z ang. Wi-Fi Protected Access 2 Pre-Shared Key). To wersja WPA2 wykorzystujące współdzielony klucz. Ten protokół szyfrowania znajduje zastosowanie m.in. w domowych sieciach bezprzewodowych.
- Nowoczesne anteny WiFi USB są również kompatybilne z protokołami TKIP/AES. To dwa algorytmy szyfrowania. TKIP jest wykorzystywany w WPA, natomiast AES w WPA2. Obecnie AES jest standardem w nowoczesnych sieciach bezprzewodowych.
Różnice pomiędzy poszczególnymi protokołami szyfrowania obejmują nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również metodę szyfrowania.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.